تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟

۸ مرداد ۱۳۹۷
چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟

کشوری را در نظر بگیرید با حدود ۱۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت و تنها ۳۷ میلیون نفر جمعیت. به بیان دیگر تراکم جمعیتی ۴ نفر در هر کیلومتر مربع! از سوی دیگر میانگین سنی کشور کانادا بیش از ۷/۴۰ سال است که می‌توان گفت از این منظر کانادا کشوری پیر محسوب می‌شود. نکته عجیب دیگر با توجه به موارد یاد شده نمودار رشد جمعیت این کشور است که روندی به شدت نزولی را نشان می دهد (کمتر از ۱ درصد). اکنون پرسش اصلی این است که چرخ‌های اقتصادی کانادا را چه کسی باید به حرکت در بیاورد و موتور صنعت و بطور کل بازار کار کانادا متکی بر چه نیرویی پیش خواهد رفت؟ آیا مهاجرت به کانادا می‌تواند مفری برای دولت کانادا با هدف برون رفت از وضعیت موجود باشد؟


مطلب مرتبط: زندگی در کانادا چگونه است؟


نقشه فارسی کانادا
با نگاهی گذرا به نقشه کشور کانادا درک صحیح‌تری از گستردگی دومین کشور پهناور دنیا (بعد از روسیه) بدست خواهیم آورد. کشوری  که بیشتر مساحت قاره آمریکای شمالی را به خود اختصاص داده است اما در رده بندی کشورهای جهان از منظر جمعیت در رده ۳۸ قرار دارد. در شرایطی که سیاست‌های دولت فدرال و ایالتی برای ترغیب نسل جوان به ازدواج و فرزند دار شدن چندان موثر نبوده‌است، مهاجرت و دادن اقامت دائم به نیروی کار جوان و متخصص می‌تواند رویکردی جایگزین و نجات دهنده باشد.

مهاجرت به کانادا؛ رویکرد نجات بخش

بر اساس آمار منتشر شده توسط وب سایت رسمی سفارت کانادا در سال ۲۰۱۷، تعداد افرادی که اقامت دائم کانادا را بدست آورده‌اند به ۳۰۰ هزار نفر رسیده است. بر اساس پیش بینی‌های انجام شده توسط اداره مهاجرت کانادا این تعداد در سال ۲۰۱۸ تا ۳۱۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت.
همین گزارش می‌افزاید: اکثر قریب به اتفاق افرادی که در سال گذشته توانسه‌اند اقامت دائم کانادا را به دست بیاورند، نیروی جوان و متخصصی بوده‌اند که بر اساس برنامه‌های مهاجرتی ایالتی و یا فدرال به کانادا مهاجرت کرده‌اند.


مطلب مرتبط: راهنمای ثبت نام ویزای کانادا


نرخ رشد جمعیت و ترکیب جمعیتی کانادا

یکی از نکات بسیار جالب و قابل تامل اما در خصوص بازار کار در کانادا شاید ترکیب جمعیتی این کشور باشد.
ترکیب جمعیتی کانادا
همانگونه که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، میانگین سنی مردم کانادا طی ۱۲ سال گذشته به شکل محسوس و معناداری در حال پیر شدن است و این موضوع یعنی کشوری که با رشد اقتصادی مواجه است و از سوی دیگر فرصت‌های شغلی بسیاری در این کشور وجود دارد، با کمبود نیروی کار به ویژه نیروی کار متخصص روبه روست. در سال ۲۰۱۶ تنها ۲۷ درصد جمعیت کانادا را افراد ۲۵ تا ۴۴ ساله تشکیل می‌دهند که علی القاعده قرار است نیروی کار اصلی این کشور باشند.
در نمودار زیر نرخ رشد جمعیت در کانادا را طی ۷۰ سال گذشته می بینید. رشد جمعیت در کانادا همچنان سیر نزولی دارد و این یعنی نیاز مبرم این کشور به افزایش پذیرش مهاجران و صدور اقامت دائم کانادا برای نیروی کار متخصص.
نرخ رشد جمعیت کانادا
در جدول پایین که نرخ رشد جمعیت در کانادا را نشان می‌دهد، کل رشد، افزایش طبیعی و نمودار رشد خالص مهاجران بین المللی با یکدیگر مقایسه شده اند.
نمودار رشد جمعیت کانادا
آنچه در این جدول مشهود است نمودار افزایش مهاجران خارجی است که در سال ۲۰۱۶ به پیک خود طی ۲۰ سال گذشته رسیده و رکوردی جدید در جدول رشد جمعیت کانادا را ثبت کرده است.

چرا کانادا مهاجر می پذیرد؟

با توجه به توضیحات و آمار ارائه شده در می‌یابیم کانادا برای ادامه توسعه اقتصادی و اجتماعی خود نیاز مبرم به مهاجر دارد. نیروی متخصص و جوان در اولویت برنامه های مهاجرت به کانادا قرار دارند و ایالت‌های مختلف این کشور برنامه‌های متفاوتی را برای اقامت دائم و اعطا اقامت به مهاجران خارجی در دستور کار قرار داده‌اند. برخی مشاغل همچون پزشکی و پرستاری در بسیاری از ایالت‌های کانادا بسیار مورد نیاز است اما به این نکته نیز باید توجه داشت که بروکراسی دست و پا گیر، بعضا روند استخدام در کانادا برای مهاجران را با مشکلاتی مواجه می‌سازد. مهمترین عوامل در مهاجر پذیر بودن کانادا عبارتند از:

    1. مهمترین عامل شاید کمبود نیروی کار متخصص باشد. کشورهای بزرگ با شاخص‌های بالای توسعه برای ادامه روند مثبت خود به نیروی متخصص نیاز دارند و یکی از بهترین گزینه‌ها برای جبران این کمبود، مهاجرت به کانادا خواهد بود.
    1. مدیریت هزینه یکی دیگر از موارد بسیار تعیین کننده در این زمینه است. تربیت نیروی کار متخصص هم نیازمند صرف زمانی طولانی است و هم انرژی و هزینه بسیاری برای دولت به همراه خواهد داشت. حال آنکه استفاده از نیروی متخصص خارجی و مهاجر بویژه از کشورهای جهان سوم یک رویکرد کاملا به صرفه برای کانادا خواهد بود.
    1. یکی از مصادیق معامله برد –برد حتما در رویکرد مدون دولت کانادا برای پذیرش مهاجر متبلور می‌شود. مهاجرانی که با رویای زندگی و آینده‌ای بهتر در خدمت توسعه کانادا مقصد قرار می گیرند و کشوری مهاجر پذیر همچون کانادا که با پذیرش بسیار ارزان این نیروهای متخصص کرسی‌های خالی بازار کار خود را پر می کند.
    1. پیر شدن جمعیت و رشد منفی در کشورهای توسعه یافته همچون کانادا یکی دیگر از مهمترین مواردی است که در تدوین سیاست های مهاجرتی این کشور مد نظر قرار خواهد گرفت. جمعیت جوان و متخصص کانادا، درصد کمی از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند و این کمبودی است که به راحتی با مهاجران برطرف خواهد شد.
    1. مهاجرت بسیاری از بومیان کشور کانادا از حومه به شهرهای بزرگ خود مشکلات بسیاری را برای بازار کار در این کشور فراهم کرده است. طرح‌های ایالتی برای توزیع متوازن مهاجران خارجی در مناطق مختلف کانادا راه کار مناسبی برای ایجاد توازن در پراکندگی جمعیتی کانادا خواهد بود.

چرا کانادا مهاجر می پذیرد؟
تمامی آمار رسمی منتشر شده توسط نهاد‌های دولتی کانادا بر این مهم تاکید دارند که جمعیت کانادا به سرعت به سمت بازنشستگی پیش می‌رود و با توجه به روند منفی رشد جمعیت در این کشور، مهاجرت به کانادا یکی از مهمترین راهبردهای دولت برای مواجهه با این پدیده است. کانادا کشوری وسیع با منابع طبیعی بسیار گسترده‌ای است.

احمد حسین وزیر مهاجرت کانادا اخیرا در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود: در سال ۲۰۱۸ میزبان بیش از ۳۱۰۰۰۰ مهاجر خارجی در کانادا خواهیم بود تا علاوه بر پیگری سیاست‌های کلان تنظیم جمعیت کشور، بتوانیم کمبودهای بازار کار در زمینه نیروی متخصص را پاسخگو باشیم.
اگر به فکر مهاجرت به کانادا افتاده‌اید کافی است با کارشناسان امور مهاجرت و اقامت هلدینگ نیلگام تماس بگیرید تا ضمن بهره‌مندی از مشاوره رایگان، طرح‌های متنوع ایالتی و فدرال برای مهاجرت به کانادا را بررسی کرده و بهترین گزینه را برای خود و خانوادتان انتخاب کنید.

برای اخذ مشاوره فرم مخصوص ارزیابی اقامت کانادا را پر نمائیدثبت فرم
دسته بندی :کانادا

نظرات