تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

دانشگاه‌های سوئد همواره محبوبیت خاصی در بین دانشجویان ایرانی داشته است. فاصله کوتاه‌تر تا ایران در مقایسه با آمریکا و کانادا، دریافت ویزای شینگن به عنوان دانشجو و امکان سفر به کشورهای عضو این پیمان، رفاه اجتماعی و امنیت اقتصادی بالا و دلایلی از این دست، این کشور را تبدیل به هدفی جذاب برای تحصیلات، کار و زندگی می‏کند.

مشاورین توانمند گروه ‏شرکت‏های نیلگام، پس از ارائه خدمات تحصیل در کانادا، تحصیل در انگلیس، تحصیل در آلمان، تحصیل در پرتغال و تحصیل در ترکیه، اکنون آماده اخذ پذیرش و دریافت ویزای دانشجویی سوئد برای متقاضیان گرامی بوده و در این راه همراه شما خواهد بود.

اطلاعات بیشتر
مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل

امکان تحصیل دانشجویی ایرانیان در سوئد

تحصیل در سوئد؛ یکی از کشورهای پیشرو در تکنولوژی و سیستم آموزشی در دنیا؛ فرصت بسیار مناسبی را برای افرادی فراهم آورده است که قصد ادامه تحصیل، کار یا زندگی در این کشور را دارند. دانشگاه‏های سوئد میزبان دانشجویان بین‌المللی هستند و همکاری لحظه‏ای با بنگاه‏های اقتصادی و پروژه‏های روز علمی دارند؛ از این رو محل مناسبی برای شکل‏گیری و پیشرفت استعدادهای دانشجویان نیز به حساب می‌آید.

از طرفی امکان شرکت در دوره‌های یک‌ساله مانند دوره آموزش زبان انگلیسی، این امکان را به دانشجویان ایرانی می‌دهد تا از مزایای تحصیل در یک کشور اروپایی بهره‌مند شوند.

مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های سوئد

دوره‌های لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و فوق دکترا مقاطعی هستند که امکان تحصیل در آن‌ها برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. علاوه بر تمامی مقاطع دانشگاهی، دوره‌های آموزشی یک‌ساله در بعضی از دانشگاه‏ها – مانند دوره زبان انگلیسی – نیز برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود.

دوره کارشناسی یا لیسانس در سوئد

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئد 3 ساله و شامل 180 واحد درسی است. در این مقطع هر عنوان درسی حداقل 7.5 و حداکثر 15 واحد درسی به حساب می‏آید. درس‌هایی همراه با پروژه‏های عملی در طول ترم و همچنین پایان‌نامۀ مقطع لیسانس، از جمله درس‌های 15 واحدی این مقطع در دانشگاه‌های سوئد است.

حال نگاهی دقیق‌تر به جزئیات درس‌ها و واحدها داشته باشیم؛ در حقیقت این روال برای تمامی مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های سوئد وجود دارد. هر سال تحصیلی شامل 2 ترم و هر ترم شامل 2 نیم‌ترم است. دانشجو در هر نیم‌ترم امکان تحصیل در 15 واحد درسی را خواهد داشت (2 درس 7.5 واحدی). با پایان هر نیم‌ترم و شرکت در امتحانات آن، دانشجو امکان شرکت در ترم بعد را هم خواهد داشت. دروس 15 واحدی که به آن‌ها اشاره شد، در طول ترم برگزار شده و عموما امتحانات میان‌ترم شامل 50 ٪ واحد آن درس می‏شود.

با توجه به امکان عدم موفقیت در امتحانات، برای هر عنوان درسی، حداکثر تا 2 مرتبه امکان برگزاری مجدد وجود دارد؛ مرتبه اول در بازۀ زمانی کمتر از 1 ماه بعد از امتحان اصلی، و نوبت دوم در انتهای تعطیلات تابستان که قبل از شروع ترم پاییز و سال جدید تحصیلی است.

در صورتی که دانشجو در هر یک از فرصت‌های بعدی نتواند نمره قبولی را به دست آورد، با شروع سال جدید تحصیلی ملزم به شرکت مجدد در آن درس خواهد بود. در موارد معدودی و با هماهنگی با استاد درس مربوطه، نوبت دیگری برای این امتحان در نظر گرفته می‌شود. این فرصت، بیشتر در مواردی نظیر بیماری دانشجو، سفر فوری و از این دست اتفاقات به دانشجو داده می‌شود.

دوره کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس در سوئد

مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد دوره‏ای 2 ساله است. 60 واحد درسی در هر سال و در مجموع 120 واحد کل دروس این مقطع را تشکیل می‏دهند. با این حال دوره‏های 1 ساله کارشناسی ارشد (60 واحد) نیز در تعدادی از دانشگاه‌های سوئد برگزار می‌شود که به زبان ساده شبیه به مدرک معادل است.

درست به مانند چیدمان دروس و واحد‏های درسی در مقطع لیسانس، این مقطع نیز از همان تقویم درسی پیروی می‌کند و تنها تفاوت این دو مقطع، در تعداد واحد درس پایان‏نامه است. پایان‏نامۀ مقطع ارشد 30 واحد درسی بوده و یک ترم کامل تحصیلی را به خود اختصاص می‌دهد.

دانشگاه‌های سوئد با همکاری نزدیک کارخانه‌ها و شرکت‏های بزرگ تجاری اداره می‏شوند؛ این بدان معناست که عناوین تحقیقاتی دانشگاه‌ها با یودجه‌های این بنگاه‏های اقتصادی تامین مالی می‏شوند.

در مقطع ارشد و به هنگام ارائۀ پایان‌نامه، همکاری و تحقیق بر روی عنوانی که از طریق این بنگاه‌های اقتصادی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، بسیار وسیع است. همکاری با یک شرکت بزرگ در طول ترم، می‌تواند منجر به استخدام دانشجو بعد از اتمام درس شود. در پاره‌ای از این عناوینِ تحقیقاتی، حتی‌امکان دریافت حقوق برای دانشجو نیز وجود دارد.

دوره دکترا و فوق دکترا در سیستم آموزشی سوئد

با توجه به اینکه این مقطع در دانشگاه‏های سوئد منوط به وجود پروژه‏ای تحقیقاتی در دانشکده موردنظر است، امکان اطلاع از موقعیت‏های تحصیلی در این مقاطع، نیازمند مراجعه و پیگیری از طریق وبسایت دانشگاه‏هاست. علاوه بر این روش، داوطلب می‏تواند به وسیلۀ مکاتبه با اساتید موردنظر در رشته مربوط به تحصیلات/تحقیقات خود، دانشگاه را مجاب به ایجاد موقعیت دکترا در دانشکده کرده و از این راه پذیرش تحصیلی در این مقطع را کسب کند. اما نکتۀ قابل توجه در این باب این است که تحصیل در مقطع دکترا، با توجه به اختصاص حقوق معینی برای دانشجو، امکان فراهم آوردن شرایط برای دریافت اقامت دائم بعد از اتمام تحصیل را نیز به-همراه دارد؛ فرصتی که با تحصیل در دیگر مقاطع تحصیلی برای دانشجویان وجود ندارد.

شرایط مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد

تحصیل در هر کدام از مقاطع تحصیلی دانشگاه‌های سوئد، شرایط و ضوابط متفاوتی دارد. از شرایط سنی گرفته تا مدرک زبان انگلیسی و همینطور هزینه‌های تحصیل از جمله مواردی است که در دوره‌های مختلف تحصیلی سوئد باید مورد توجه قرار گیرد.

شرایط تحصیل در دوره کارشناسی در سوئد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، مدرک پیش‌دانشگاهی موردنیاز است. با اینکه شرط سنی برای مقطع کارشناسی از سوی دانشگاه‌های سوئد وجود ندارد اما توصیه می‌شود که داوطلب زیر ۳۰ سال باشد یا زمان زیادی از پایان آخرین مقطع تحصیلی او سپری نشده باشد.

شرایط تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و دکترا در سوئد

با توجه به تخصصی بودن مباحث آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد، ارتباط مدرک کارشناسی با رشتۀ انتخابی در مقطع ارشد تا حد زیادی تاثیرگذار است اما با این حال، شانس قبولی برای داوطلب وجود دارد. اگر مدرک کارشناسی به زبان انگلیسی بوده و در میان واحدهای گذرانده شده، درس انگلیسی هم باشد، در این صورت از نظر سیستم آموزش عالی سوئد در درجۀ B قرار می‌گیرد و لزوم داشتن مدرک زبان انگلیسی برای متقاضی نیز وجود نخواهد داشت.

شرایط دوره زبان انگلیسی در سوئد

برای شرکت در دوره‏های 1 ساله زبان انگلیسی در دانشگاه‏های سوئد، داوطلب بایستی حداقل نمرۀ 5 در آزمون آیلتس را کسب کرده باشد. در این مرحله شرایط سنی و میزان تحصیلات تاثیری در روند اخذ پذیرش نخواهد داشت و تنها شرط مهم مدرک زبان آیلتس است. میزان هزینه دوره زبان انگلیسی به طور میانگین حدود 8000 یورو است.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی سوئد

اولین گام در اخذ پذیرش تحصیلی سوئد، ترجمه مدارک است؛ بسته به مقطع تحصیلی موردنظر، ریزنمرات و مدرک دیپلم، فوق دیپلم، لیسانس و .... باید ترجمه شود. مدرک زبان نیز (آیلتس) باید دارای اعتبار بوده و حداقل نمره موردنظر دانشگاه رعایت شده باشد. هنگامی که تمامی این مدارک آماده باشد، می­توان با ورود به سایت  universityadmissions.se  اقدام به افتتاح حساب کاربری کرد. با پرداخت مبلغ 900 کرون شما قادر خواهید بود بر اساس علاقه و شرایط خود برای هر تعداد رشتۀ دلخواه درخواست ارسال کنید. این مبلغ تنها برای ارسال درخواست در یک ترم تحصیلی خواهد بود و برای ترم­های آینده باید همین مبلغ دوباره پرداخت شود. توجه داشته باشید که بهتر است قبل از اقدام به ارسال درخواست، با مراجعه به صفحۀ اینترنتی مربوط به رشتۀ تحصیلی خود، از شرایط کامل پذیرش آن مطمئن شوید.

کارشناسان تحصیلی نیلگام  با اشراف بالا به این روند، امکان بروز هرگونه اشتباه و از دست رفتن موقعیت برای پذیرش تحصیلی شما را به حداقل ممکن رسانده و برای اخذ پذیرش رشته دلخواه، شما را یاری خواهند کرد.

هزینه تحصیل در سوئد

در مقطع کارشناسی به طور میانگین هزینه 3 سال تحصیل (با توجه به رشته) در حدود 250 تا 300 هزار کرون سوئد خواهد بود. در مقطع کارشناسی ارشد نیز همین مقدار شهریه برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. جزئیاتی از شهریه و دیگر نکات مربوط به پرداخت هزینه‏های تحصیلی در صفحات مربوط به رشته تحصیلی مورد نظر، در وبسایت دانشگاه یا سایت universityadmissions.se  وجود دارند.

امکان کار دانشجویی در سوئد

در کشور سوئد به عنوان دانشجو و با ویزای کار، متقاضی اجازۀ کار به صورت نامحدود را خواهد داشت. برای این ویزا هیچ­گونه محدودیت زمانی برای کار از طرف سوئد در نظر گرفته نشده است. اگر شما قصد تبدیل ویزای دانشجویی خود به ویزای کار را دارید، به این نکته توجه داشته باشید که حداقل 30 واحد درسی از واحدهای رشتۀ تحصیلی خود را باید با موفقیت گذرانده باشید تا اداره مهاجرت با درخواست جهت تبدیل ویزا موافقت کند.

دانشگاه‌های سوئد در لیست برترین دانشگاه‌های جهان

در رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان، همواره نام تعدادی از دانشگاه‌های سوئد به چشم می‏خورد. بر اساس رده‌بندی سال 2018-2019 می‏توان به این دانشگاه‌ها اشاره کرد:

 • دانشگاه لوند رتبه 92
 • دانشگاه کی تی اچ رتبه 104
 • دانشگاه اوپسالا رتبه 117
 • دانشگاه چالمرز رتبه 128
 • دانشگاه استکهلم رتبه 200
 • دانشگاه گوتنبرگ رتبه 269
 • دانشگاه لینشوپینگ رتبه 302

تحصیل رایگان در سوئد

تا قبل از سال 2010، دانشگاه­های سوئد مبلغی را به عنوان شهریه از هیچ یک از دانشجویان بین‌المللی دریافت نمی‏کردند. اما پس از این تاریخ پرداخت شهریه برای دانشجویان بین‌المللی به عنوان شرط اصلی دریافت ویزا، اجباری شد. با این حال تحصیل برای دانشجویان شهروند اعضای اتحادیه اروپا و سوئد همچنان رایگان است. در نتیجه اگر موفق به دریافت ویزای کار و یا اقامت دائم سوئد شوید، امکان استفاده از تحصیل رایگان برای شما فراهم خواهد شد.

تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی

از مزیت‏های تحصیل در سوئد، وجود رشته های گوناگون دانشگاهی به زبان انگلیسی است. اکثریت قریب به اتفاق دانشگاه‏های سوئد امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان دیگر کشورها فراهم کرده‏اند. سوئد در بین کشورهای غیر انگلیسی‌زبان، بالاترین تسلط به زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم را دارد و این مهم برای مهاجرین، شرایط فوق‌العاده‏ای را هم از جهت تحصیل و هم از جهت زندگی و کار فراهم می­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ کند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی سوئد

بعد از دریافت نامه پذیرش از طرف دانشگاه، اکنون زمان درخواست ویزای دانشجویی فرا رسیده است. با مراجعه به وبسایت مربوط به سفارت سوئد در تهران (www.swedenabroad.se/en/embassies/iran-teheran/contact/) ابتدا باید برای تعیین وقت اقدام کنید. همکاران ما در بخش مهاجرت نیلگام  شما را از نزدیکترین وقت موجود برای درخواست مطلع خواهند کرد.

برای درخواست ویزاهایی که مدت زمان آن­ها بالاتر از 9 ماه است، باید مبلغ 1000 کرون به حساب سفارت سوئد در تهران پرداخت کرد. مدارکی که باید به هنگام ثبت این درخواست به همراه داشته باشید به این شرح است:

 • اصل و کپی صفحات پاسپورت (نیازی به کپی صفحات سفید وجود ندارد)
 • اصل و کپی نامه پذیرش دانشگاهی
 • 2 قطعه عکس رنگی 6در4، تمام‌رخ، پشت سفید و بدون روتوش
 • فرم پر شده 112011
 • فرم پر شده 105031W_A
 • فرم پر شده 134011 برای همسر و همراهان
 • پرینت بانکی جهت تأبید تمکن مالی برای زندگی در سوئد به مدت 1 سال (تا زمان تمدید ویزای بعد)
 • بیمه مسافرتی (در صورتی که مدت زمان تحصیل شما 1 سال و یا کمتر از این زمان است)

توجه داشته باشید که روند بیومتریک شما در روز مصاحبه در سفارت انجام خواهد گرفت.

دریافت مشاوره جهت تحصیل در سوئد

اگر برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا هدف‌گذاری کرده‌اید یا به دنبال مقصدی برای تقویت و پیشرفت زبان انگلیسی خود هستید، کشور سوئد مقصد بسیار مناسبی برای شماست. کارشناسان نیلگام آمادگی لازم را برای معرفی بهترین مسیر جهت رسیدن به این هدف را دارند و در این راه از گام نخست با شما همراه خواهند بود.

نظرات

زینب پیمان

باعرض سلام میخواستم بپرسم در واقع کمکم کنید تا برای یک ترم زبان انگلیسی یا سوئدی یا رشته خودم برای کارشناسی برنامه نویسی کامپیوتر چطور اقدام کنم هزینه اش چقد می‌شه و شما چقد هزینه میگیرید به من کمک کنید 🙏

ادمین

سلام با توجه به سوال شما در مورد پذیرش تحصیلی ،از جمله شرایط تحصیل دارا بودن معدل حداقل ۱۴ و دارا بودن مدرک زبان و شرایط سنی و نداشتن گپ تحصیلی مطرح است و توصیه ما این است که متقاضیان تحصیل در سوئد بهتر است با سنین زیر ۳۰ سال برای پذیرش تحصیلی در این کشور اقدام کنند و از آخرین مقطع تحصیلی آن ها زمان زیادی نگذشته باشد یا به اصطلاح گپ تحصیلی زیادی نداشته باشند.در مورد هزینه نیز هزینه پذیرش ۵ میلیون تومان می باشدجهت مشاوره تخصصی میتوانید با دفتر تماس گرفته و با کارشناسان بخش تحصیلی ما صحبت فرمایید.با سپاس

مسافر

با داشتن ۴۰ سال سن میشه برای ارشد اقدام کنم و آیا احتمال دریافت ویزا هست ؟ یا اینکه به واسطه سنم احتمالش کمه؟

ادمین

سلام با توجه به سوال شما درمورد پذیرش تحصیلی در سوئد ،متقاضیان تحصیل در سوئد بهتر است با سنین زیر ۳۰ سال برای پذیرش تحصیلی در این کشور اقدام کنند و از آخرین مقطع تحصیلی آن ها زمان زیادی نگذشته باشد یا به اصطلاح گپ تحصیلی زیادی نداشته باشند.در بسیاری از سفارت ها این دو فاکتور در شانس اخذ ویزا بسیار حائز اهمیت است.

سعید رضایی

در مورد مدارک دانشگاه آزاد هم برای دانشگاههای سوئد پذیرش میگیرید .

ادمین

سلام با توجه به سوال شما درمورد پذیرش تحصیلی در سوئد ،از جمله شرایط تحصیل دارا بودن معدل حداقل ۱۴ و دارا بودن مدرک زبان و شرایط سنی و نداشتن گپ تحصیلی مطرح است و بله مدرک تحصیلی شما آزاد یا سراسری بودنش شرط نیست میتوانید در هر حال اقدام کنید جهت مشاوره تخصصی لطف فرمایید با دفتر تماس بگیرید در خدمت شما هستیم.با سپاس

علی خجسته

سلام ببخشید من سال دیگه مدرک دیپلمم رو میگیرم میخواستم بدونم بهتره کنکور بدم بعدش اقدام کنم برای مهاجرت تحصیلی یا قبل کنکور ؟
معدل امسال ۱۹/۵ بود و مطمئنم برای سال بعد هم زیر ۱۹ نمیشه معدلم
و تقریبا تمام بودجه ام میشه ۴۰۰ یا ۵۰۰ ملیون
زبان انگلیسی رو هم دارم ادامه میدم اما مدرک البته ندارم هنوز . آیا این شرایط برای مهاجرت مناسبه ؟؟

ادمین

سلام با توجه به سوال شما در مورد تحصیل در سوئد ،از جمله شرایط تحصیل دارا بودن معدل حداقل ۱۴ و دارا بودن مدرک زبان و شرایط سنی و نداشتن گپ تحصیلی مطرح است میتوان نام برد با توجه به شرایطی که ذکر فرمودید دارای شرایط خوبی هستید میتوانید اقدام کنید منتهی نیازمند مدرک زبان حداقل آیلتس ۵ می باشید و هزینه دانشگاه حدودا در مقطع کارشناسی به طور میانگین هزینه ۳ سال تحصیل (با توجه به رشته) در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار کرون سوئد خواهد بود میتوانید جهت بررسی مدارک و شرایط و مشاوره تخصصی با کارشناسان تحصیلی ما صحبت فرمایید.با سپاس

علیرضا ابراهیمی

با سلام وقت مشاوره برای اخذ ویزای تحصیلی میخواستم

ادمین

سلام در خدمتتون هستیم میتوانید جهت هماهنگی وقت مشاوره با مرکز تماس صحبت فرمایید شماره دفتر ۰۲۱۷۵۲۳۷ و یا ۰۲۱۷۵۴۲۱۰۰۰