تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

مرکز تخصصی وقت سفارت و ویزا

بهترین شهرهای دانشجویی آلمان برای تحصیل – ۲۰۱۹

۵ فروردین ۱۳۹۸
بهترین شهرهای دانشجویی آلمان برای تحصیل – ۲۰۱۹

بر اساس آمار بدست آمده از یونسکو در سال ۲۰۱۹ میلادی، آلمان، در میان ۵ مقصد تحصیلی دانشجویان بین‌المللی قرار دارد. مطالعه بهترین شهر‌های دانشجویی آلمان، از جمله اقداماتی است که توسط متقاضیان تحصیل در این کشور انجام می‌پذیرد. از اصلی ترین دلایل انتخاب آلمان برای ادامه تحصیل هزینه های مناسب زندگی در قیاس با بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا، اقتصاد پیشرو و نرخ پایین بیکاری در آن است. پاسپورت معتبر این کشور نیز خود یکی از وسوسه برانگیزترین عوامل جهت دریافت ویزای دانشجویی در بهترین شهرهای دانشجویی آلمان است.

همانگونه که خود می‌دانید رتبه بندی بهترین شهرهای دانشجویی آلمان، سالانه دستخوش تغییراتی می‌شود اما شما در ادامه با جذیذترین اطلاعات در ارتباط با بهترین شهرهای دانشجویی آلمان، شاخص‌های این انتخاب و نیز دلایل آن آشنا خواهید شد و اگر راغب به تحصیل در یکی از دانشگاه های آلمان هستید با ما همراه باشید:

چه شاخص‌هایی را باید برای انتخاب شهر محل تحصیل در نظر گرفت؟

بیش از ۲۰۰,۰۰۰ دانشجوی بین المللی، آلمان را خانه دوم خود می دانند. هزینه‌های مناسب زندگی در آلمان  تقریبا می‌تواند هر دانشجویی را راضی نگه دارد. در آلمان بیش از ۱۹۰۰۰ برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی و برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. مزایایی همچون بازارها و حراجی‌های شب سال نو، سیستم حمل و نقل عمومی بسیار پیشرفته و کارآمد و نمایشگاه‌های فرهنگی خصوصا در بهترین شهرهای دانشجویی آلمان، تجربه های فراوانی را برای دانشجویان فراهم می‌آورد.

 بهترین شهرهای دانشجویی آلمان برای تحصیل - ۲۰۱۹

بنابراین همانطور که اشاره شد شاخصه‌هایی چون هزینه‌های نسبتا پایین در قیاس با سایر کشورهای اروپایی، اقتصاد بسیار قدرتمند آلمان، نرخ پایین بیکاری، سیستم حمل و نقل عمومی مناسب، ارتباط فرهنگی با سایر ملیت‌ها، شرکت در همایش‌ها و نمایشگاه‌های ملل گوناگون، بیمه درمانی خوب، نزدیکی شهرها به یکدیگر، یادگیری زبان آلمانی در محیط، امکان یافتن خانه ها یا پانسیون‌های دانشجویی برای کاهش هزینه زندگی و خرید مواد اولیه از فروشگاه‌هایی با تخفیف، از جمله شاخص‌هایی هستند که می توانند در انتخاب شهر محل زندگی یک دانشجو موثر باشند. در ادامه ۱۳ شهر دانشجویی آلمان را به ترتیب نام برده که بهترین شهرهای دانشجویی آلمان در سال ۲۰۱۹ هستند و سپس به بررسی اجمالی مهم‌ترین آنها خواهیم پرداخت:

 • تحصیل در برلین Study in Berlin
 • تحصیل در فرانکفورت Study in Frankfurt
 • تحصیل در مونیخ Study in Munich
 • تحصیل در درسدن Study in Dresden
 • تحصیل در آخن Study in Aachen
 • تحصیل در بن Study in Bonn
 • تحصیل در هامبورگ Study in Hamburg
 • تحصیل در اشتوتگارت Study in Stuttgart
 • تحصیل در فرایبورگ Study in Freiburg
 • تحصیل در ماربورگ Study in Marburg
 • تحصیل در دارم اشتات Study in Darmstadt
 • تحصیل در مونستر Study in Munster
 • تحصیل در اولدنبرگ Study in Oldenburg

مطلب مرتبط:با برترین دانشگاه های آلمان  آشنا شوید


۱- برلین

برلین بزرگ‌ترین شهر آلمان و پایتخت آن است که بدون تردید یکی از بهترین شهرهای دانشجویی آلمان به شمار می آید. برلین یکی از بهترین شهرهای جهان برای زندگی و تحصیل  نیز به شمار می آید. علت اصلی این امر چیست؟ برلین مرکز فرهنگی و اقتصادی آلمان تلقی می شود که فرصت‌های فراوانی را برای یادگیری موثر و نیز تفریح برای دانشجویان فراهم می آورد. همچنین برلین شاخص‌های مهم تاریخی را با دانشجویان به اشتراک می گذارد که سبب افزایش دانش آنها خواهد شد.

 بهترین شهرهای دانشجویی آلمان برای تحصیل - ۲۰۱۹

این شهر پیشرو پژوهش و تحصیلات آکادمیک در آلمان به شمار می آید. برلین جایگاه شناخته شده موسسات بین المللی تلقی می شود که در راس آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد که در آنها برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می شود:

 • دانشگاه آزاد برلین Free University of Berlin
 • دانشگاه هومبولت Humboldt University of Berlin
 • دانشگاه فنی برلین Technical University of Berlin

بیشتر دانشگاه‌های آلمان رایگان هستند و استقبال خوبی از دانشجویان بین‌المللی می کنند. برلین مملو از مراکز غنی فرهنگی و تاریخی، سینما و مجموعه خانه های سینما و موزه های جنگ است و غنی‌ترین گنجینه‌های مربوط به جنگ جهانی دوم در این شهر قرار دارند. از جمله موزه های شهر خصوصا برای دانشجویان تاریخ و هنر عبارتند از:

 • موزه متفقین Allied Museum
 • موزه توپوگرافی ترور Topography of Terror
 • موزه یهودیان Jewish Museum
 • موزه نئوس Neues Museum
 • آرشیو باهاوس Bauhaus Archives
 • موزه DDR
 • گالری East Side
 • یادمان دیوار برلین Berlin Wall Memorial

به دلیل وجود مراکز تجاری و کیفیت بالای زندگی، هزینه‌های زندگی در برلین بالاست اما می‌توانید اطمینان خاطر داشته باشید که در شهری با امنیت کامل و خدمات درمانی فوق‌العاده زندگی می‌کنید که در مجموع، یکی از بهترین شهرهای دانشجویی آلمان و جهان به شمار می آید. تنوع فرهنگی سبب گردیده که تقریبا برای تمام فرهنگ‌ها، قرابت‌هایی به وجود آمده باشد. ایستگاه راه آهن این شهر با بیشتر شهرهای آلمان ارتباط دارد و سیستم حمل و نقل عمومی هم بسیار کارآمد است.

ارزیابی تحصیلیبا پر کردن فرم ارزیابی تحصیلی از خدمات ویژه نیلگام بهره مند شوید ثبت نام کنید

۲- فرانکفورت

فرانکفورت یکی از بهترین شهرهای جهان از حیث کیفیت زندگی تلقی می شود و بزرگ‌ترین شهر این ایالت شهر «هسه»‌ است. این شهر مرکز Messe Frankfurt  را در خود دارد که یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجاری جهان به شمار می آید. فرانکفورت همچون «سنگاپور» و «توکیو» از قوی‌ترین شهرهای اقتصادی جهان است که بدلیل تمرکز بر بیزنس و مراکز توریستی به کمک اقتصاد آلمان آمده. به همین دلیل نیز از بهترین شهرهای دانشجویی آلمان به شمار می آید چرا که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به راحتی به دنبال کار بگردند و از امکانات آموزشی رایگان پیش از شروع کار نیز استفاده کنند.

 بهترین شهرهای دانشجویی آلمان برای تحصیل - ۲۰۱۹


مطلب مرتبط: شرایط کار دانشجویی و پاره وقت در آلمان


علاوه بر اینها فرانکفورت پایتخت مالی اروپا نیز تلقی می شود که بزرگ ترین بانک اروپا را در خود جای داده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای بورس جهان نیز به شمار می آید. دانشجویانی که به دنبال کسب موقعیت‌های تحصیلی و کاری مرتبط با اقتصاد و بیزنس هستند بی‌شک انتخاب بهتری از فرانکفورت نخواهند یافت. زمانیکه پای کیفیت تحصیل به میان می آید. دانشگاه فرانکفورت هیچ دانشجویی را ناامید نخواهد کرد. برخی از بهترین دانشگاه‌های این شهر از قرار ذیل هستند:

 • دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته Johann Wolfgang Goethe
 • دانشگاه علوم کاربردی فرانکفورت University of Applied Science Frankfurt
 • دانشگاه مدیریت و اقتصاد فرانکفورت Frankfurt School of Finance and Management
 • دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی University of Music and Performing Arts

زندگی در فرانکفورت با در نظر گرفتن میزان راحتی یکی از مقرون به صرفه‌ترین شهرهای آلمان است که می تواند یکی از بهترین شهرهای دانشجویی آلمان نیز به شمار آید. یکی از دلایل راحتی زندگی در این شهر، موقعیت جغرافیایی آن است که سفر به تمامی نقاط آلمان را بدون دغدغه می کند. اسکله‌ای در این شهر واقع است که رفت و آمد به هر نقطه ای را برای شهروندان آن آسان می کند. همچنین می توانید مزه هر نوع غذای آلمانی را که تصورش را می کنید به همراه نیم وعده های غذایی که در این کشور رواج دارند را به آسانی در فرانکفورت بچشید. از کنسرت‌های موسیقی جاز لذت ببرید که روزانه در این شهر برگزار می‌شوند. امکان شرکت در نمایشگاه کتاب فرانکفورت را نیز پیدا می‌کنید که هر سال در این شهر بر پا شده و یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های کتاب جهان به شمار می آید. این نمایشگاه هر سال و به مدت حدود ۵۰۰ سال است که برای علاقمندان کتاب خوانی برگزار می‌شود و می‌تواند برای دانشجویان خصوصا بین‌المللی که در این شهر تحصیل می‌کنند فرصت بسیار مناسبی باشد.

در مجموع زندگی در شهر فرانکفورت آمیزه ای از سبک زندگی سیال با فعالیت‌های لذت بخش و تعادل تمامی اینها با زندگی دانشجویی و کسب علم است، بنابراین بیراه نیست که دومین و از بهترین شهرهای دانشجویی آلمان باشد.

۳- مونیخ

یکی دیگر از بهترین شهرهای دانشجویی آلمان بی‌شک مونیخ است که نه تنها در آلمان و اروپا بلکه در سراسر جهان از این امتیاز برخوردار است. این شهر در قلب «باواریا» ‌واقع و به خاطر معماری باوارینی خود در میانه پارک‌ها، باغ‌های زیبا و دامنه کوه‌ها بسیار شاخص شده است. همچنین شهر مونیخ بسیار نزدیک به کشورهای «اتریش» و «جمهوری چک» واقع شده که می تواند فرصت مناسبی برای دانشجویان برای بازدید از این دو کشور زیبا که خود پر از جاذبه های گردشگری، تاریخی و هنری هستند را به وجود آورد.

 بهترین شهرهای دانشجویی آلمان برای تحصیل - ۲۰۱۹

در مونیخ دانشگاه‌های بسیار معتبر و شاخصی وجود دارند که از آن جمله می‌توان به دانشگاه‌های ذیل اشاره کرد:

 • دانشگاه فنی مونیخ Technical University of Munich
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ Ludwig Maximilian University of Munich
 • دانشکده علوم کاربردی مونیخ Munich University of Applied Sciences

دانشگاه‌های نامبرده تعداد فراوانی از دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند و سایر زبان‌های غیرآلمانی نیز در آنها تدریس می‌شود. دانشجویان می‌توانند فرصت‌های فراوانی را برای هزینه‌های پایین دانشگاه و یا دریافت بورسیه در این شهر دریافت کنند. ۱۶ درصد از جمعیت شهر را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند که برای آنها مزایای فراوانی همچون دریافت بورس تحصیلی از یکی از دانشگاه های مونیخ وجود دارد بنابراین بی‌شک مونیخ یکی از بهترین شهرهای دانشجویی آلمان به شمار می آید که در رتبه سوم رده‌بندی سال ۲۰۱۹ نیز قرار گرفته.

اگر علاقه چندانی به زندگی در شهرهای بزرگ ندارید، این «شهر کوچک» می تواند بسیاری از توقعات شما را برآورده سازد. در این شهر اجازه ساخت ساختمان های بلندتر از ارتفاع کلیساهای جامع داده نمی شود و شاید خبر بسیار خوبی برای دانشجویان بین المللی این شهر باشد که در این شهر کوچک رفت و آمد با دوچرخه بسیار رواج دارد و مردم رفتار بسیار خوبی با دانشجویان ساکن مونیخ دارند. پارک‌ها و باغ‌های آرام مونیخ می‌تواند بهترین مکان برای مطالعه و آشنا شدن با سایر دانشجویان باشد.

۴- درسدن

«درسدن» ‌به «جعبه جواهر آلمان» نیز شهرت دارد و در سال ۲۰۱۹ رتبه چهارم، بهترین شهرهای دانشجویی آلمان را نیز از آن خود کرده. درسدن یکی از زیباترین شهرهای آلمان به شمار می‌آید که برای بسیاری از گردشگران و نیز دانشجویان بین‌المللی جذابیت دارد که بخشی از این جذابیت به معماری زیبا و همخوان آن با فضای شهر باز می‌گردد. فضاهای سرباز پوسترگونه این شهر نیز تصویر زیباتری از آن به وجود آورده. اگرچه این شهر از حیث ظاهر زیباست مرکز سیاسی، اقتصادی و تحصیلی آلمان نیز به شمار می‌آید و بیش از ۴۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی را به مراکز آکادمیک آن سوق داده.

 بهترین شهرهای دانشجویی آلمان برای تحصیل - ۲۰۱۹

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در دانشگاه فنی شهر درسدن که یکی از بهترین رتبه‌های آموزشی در آلمان را دارد، ثبت‌نام کنند. آنچه برای دانشجویان شهر درسدن جذابیت دارد، مناطقی چون «آلت اشتات»Altstadt ‌، موزه‌ها، کتابخانه‌ها و فضاهای بسیار برای مطالعه مکانی به نام «نواشتات»‌ Neustadtg هستند که در آن دانشجویان با هم تعامل فراونی دارند. اگر دانشجویی نیاز به فراغت از محیط های دانشگاهی داشته باشد، بازدید از قصر «زوینگر» Zwinger  یکی از بهترین گزینه‌ها در درسدن و برای بازدید تلقی می شود.

۵- آخن

آخن شهری در شمال «راین»‌ است که ریشه مردم آن به رومی های باستان بازمی‌گردد. آخن شهری پرجاذبه و مکانی برای یافتن خانه برای دانشجویانی است که در آلمان زندگی می‌کنند شاید همین امر آن را به یکی از بهترین شهرهای دانشجویی آلمان بدل کرده باشد. این شهر در غربی ترین نقطه آلمان و در همسایگی «بلژیک» و «هلند» واقع شده. اگر بدانید که دقیقا چه چیزهایی می‌خواهید این شهر بهترین فرصت برای بهره بردن از مغازه‌های موجود در آن دارد. آخن می‌تواند بهترین شهر انتخابی شما در تلفیق سبک زندگی خوب و مرکزیت پیشرفت‌های تکنولوژی و نوآوری باشد البته اهمیت فرهنگ سنتی در این شهر محفوظ است.

 بهترین شهرهای دانشجویی آلمان برای تحصیل - ۲۰۱۹

دانشگاه های این شهر از سطح کیفی بالایی برخوردار هستند به عنوان مثال دانشگاه فنی آخن RWTH آخن یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور آلمان است. آخن با اهمیت‌ترین دانشگاه‌های تکنولوژی اروپا را در خود جای داده. بنابراین بی‌شک از بهترین شهرهای دانشجویی آلمان خصوصا برای متقاضیان رشته های مرتبط با تکنولوژی است. می‌توان گفت این شهر بهترین موسسات آموزشی خصوصا در زمینه‌های مهندسی و تکنولوژی‌های تولید را داراست. دانشجویان علاقمند به این زمینه های تحصیل قطعا آخن را برای ادامه تحصیلات تخصصی خود برخواهند گزید. علاوه بر این در سایر زمینه‌های تحصیلی از جمله تکنولوژی پزشکی نیز بسیار پیشرفته است و به خوبی می‌تواند دانشجویان بین الملل علاقمند در چنین زمینه‌هایی را راضی نگه دارد. مرکز تحقیقات و پژوهش Klimkum  آخن که بازوی تحقیق و پژوهش دانشگاه RWTH این شهر است. یکی از بزرگ‌ترین تجهیزات پزشکی جهان را در خود جای داده، بنابراین آخن با برخورداری از چنین شاخص هایی، چندان هم عجیب به نظر نمی‌رسد که در سال ۲۰۱۹ تبدیل به یکی از بهترین شهرهای دانشجویی آلمان شده باشد.

ساکنان این شهر با دانشجویان بین‌المللی برخورد خوبی دارند. با وجود پیشرفت های فراوان تکنولوژی در آخن، این شهر از حیث هزینه های زندگی خصوصا برای دانشجویان بین المللی مکان بسیار مقرون به صرفه‌ای است. آخن برای جویندگان هیجان‌های فرهنگی، همچون بهشت است. اگر هم زمانی مناسبی بدست آمد دانشجو می تواند با سوار شدن داخل یک قطار به کشورهای «هلند» و «بلژیک» سفر کرده و از آین کشورهای همسایه نیز دیدن کند. بزرگ‌ترین کلیسای جامع اروپا یعنی «کلیسای جامع آخن» ‌نیز در این شهر قرار دارد که یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای اروپاست و روی خرابه‌های باقیمانده از دوران Emperor Charlemagne  واقع شده. آنچه در مورد آخن گفته شد به خوبی نشان می دهد که این شهر می‌تواند مقصد بسیاری از دانشجویان در رشته‌های گوناگون باشد و به طبع از بهترین شهرهای دانشجویی آلمان تلقی می‌شود.

همانطور که در ابتدای این نوشتار نیز گفته شده، شهرهای بن، هامبورگ، اشتوتگارت، فرایبورگ، ماربورگ، دارم اشتات، مونستر و اولدنبرگ به ترتیب در رتبه های بعدی بهترین شهرهای دانشجویی آلمان در سال ۲۰۱۹ میلادی قرار دارند. برای کسب برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت و اخذ ویزا و یا تحصیل در آلمان می‌توانید با مشاورین مجرب نیلگام در تماس باشید.

مشاوره رایگان تحصیل در آلمان۰۲۱-۷۵۲۳۷

به این مقاله امتیاز دهید:
[تعداد: 3    میانگین: 4.7/5]
دسته بندی :تحصیلی

نظرات

مبینا عظیمی

اگه میشه لیست کامل دانشگاه های هر شهر هم بذارین و اینکه شهریه میگیرن یا رایگان هستن
خیلی ممنون

ادمین

سلام ممنون از پیشنهاد شما .