تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

کشورهای مقصد دانشجویان مهاجر

۲۶ بهمن ۱۳۹۴
کشورهای مقصد دانشجویان مهاجر

کشورهای مقصد دانشجویان مهاجر

بین سال های ۱۳۴۲ تا ۱۳۸۵ تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در کشورهای خارجی ۹ برابر شد. در سال ۱۳۸۵، ۲٫۷ میلیون دانشجو در خارج از کشور خود تحصیل می کردند و پیش بینی می شود که تقاضا برای تحصیلات خارج از کشور تا سال ۱۴۰۴ به ۷٫۲ میلیون نفر برسد.

کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه حدود ۸۵ درصد دانشجویان خارجی جهان را جذب خود می کنند و اکثریت این تعداد در ۶ کشور متمرکز هستند. در سال ۱۳۸۶، ایالات متحده ۲۱٫۴ درصد، بریتانیا ۱۲٫۶ درصد، فرانسه ۸٫۸ درصد، استرالیا ۷٫۶ درصد، آلمان ۷٫۴ درصد و ژاپن ۴٫۵ درصد دانشجویان خارجی را جذب خود کرده بودند.

منطقه اصلی جذب دانشجویان خارجی، اروپا است که حدود ۸۴۰ هزار دانشجوی بین المللی دارد. اما اکثریت این تعداد به دانشجویانی مربوط است که از یک کشور اروپایی به کشور اروپایی دیگر می روند تا تحصیل کنند.

آسیای شرقی و اقیانوسیه در صدر فهرست ارسال دانشجو هستند و ۲۹ درصد از کل دانشجویان خارجی متعلق به آن هاست (دانشجویان اهل چین ۱۵ درصد کل این تعداد هستند). آمریکای شمالی و اروپای غربی نیز ۱۸ درصد، اروپای شرقی و میانه با ۱۱ درصد، آسیای جنوبی و غرب آسیا با ۹ درصد، اعراب با ۷ درصد و جنوب صحرای آفریقا نیز ۵٫۸ درصد دانشجویان بین المللی را تشکیل می دهند.

مسائلی که ممکن است با مهاجرت دانشجویان پیش بیاید

از دست دادن دانشجو در کشورهای مبدا ممکن است تاثیری نسبتا زیاد بر اقتصاد آن کشورها داشته باشد زیرا منابع محدود را بیشتر کاهش می دهد. فرار مغزها به از دست دادن گسترده افرادی می گویند که دارای دانش یا مهارت فنی هستند.

تفاوت در فرهنگ یادگیری در مهاجرت دانشجویی، مسئله مهمی است. این یعنی اگر روش های آموزش، آموختن و ارزیابی با تحصیلات قبلی دانشجویان تفاوت فاحشی داشته باشد، ممکن است آن ها را با مشکل روبه رو کند. مثلا بعضی از دانشجویان اروپایی که در بریتانیا تحصیل می کنند ذکر می کنند که هیچ تجربه ای از تعداد رایج وظایف محول شده به دانشجویان بریتانیایی ندارند اما بسیاری از آن ها «فقط با روش های ارزیابی سنتی مانند امتحان آشنا هستند».

به این مقاله امتیاز دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
دسته بندی :سایر

نظرات