تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

محله بستکیه دبی

۱۱ دی ۱۳۹۴
محله بستکیه دبی

بستکیه محله ای قدیمی در دبی می باشد که در حال حاضر شهرداری منطقه در حال بازسازی آن برای بازدید مسافران تور دبی است. این محله قدیمی در مجاورت موزه دبی در خور دبی و در خیابان الفهیدی واقع شده است.

این محله شامل خانه هایی با معماری قدیمی، کوچه های باریک و بادگیر های مرتفع می باشد که  نشان از یک محل قدیمی دارد. بادگیر ها نه تنها جنبه تزیینی داشته اند، بلکه برای خنک کردن منازل نیز از آن ها استفاده می شده است. وسعت این محله در حدود ۳۸۰۰۰ متر مربع  بوده و دارای ۵۵ خانه مسکونی می باشد. محدودهٔ بستکیه، از شمال: «خور دبی»، از جنوب «فلکه بستکیه»، از مغرب «بازار و قلعه فهیدی»، و از سمت مشرق به «مقبره و خور» محدود می‌گردد.

محله بستکیه در سال ۱۸۹۰ میلادی توسط بستکی هایی که به این شهر مهاجرت کرده اند تاسیس شده است. اگر از این محله بازدید کنید می بینید که خانه ها از سنگ های مرجانی، گچ و آهک ساخته شده اند. به پنجره های خانه ها نگاه کنید. در زمان های گذشته پنجره ها را با چوب های گران قیمت مانند تیک، ساج و غیره می ساختند که از هند تهیه می شد. تزیینات و دکور های دیواری این خانه ها نیز از شیشه های رنگارنگ ساخته شده اند.

فاصله ی هر خانه با یکدیگر بسیار کم است. محله بستکیه یکی از جاذبه های گردشگری مهم شهر می باشد. در میان بعضی خانه ها کوچه های تنگ وجود دارد که این باریکی و تنگی بر سرعت باد تاثیر می گذارد. کسانی که دارای قدرت و ثروت بودند، جلوی در خانه هایشان ۴ ستون از سنگ گچ وجود داشت و در یک طرف آن سکویی ساخته بودند که در آن مجسمه قرار می دادند.

در حال حاضر در برخی خانه ها برای بازدید عمومی باز است و مسافران می توانند این منطقه شگفت انگیز و خانه های آن را تماشا کنند.

دسته بندی :دبی

نظرات