تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

خانه های کوهستانی در اتریش

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
خانه های کوهستانی در اتریش

در اتریش، جای کمیاب یک استراحت گاه اسکی و کلبه کوهستانی در لخ و اوبرگورگل (Obergurgl)، دو استراحتگاه خاص آلپی تعطیلاتی اتریش در معرض فروش قرار گرفته اند؛ پدیده ای نادر در بازار اتریش.
در بسیاری از بخش های آلپ، دارایی در اختیار تعداد کمی از خانواده هاست که شورای محلی را در دست دارند و تله کابین ها را نیز کنترل می کنند. آن ها زمین ها را در دست خودشان نگه می دارند و به ندرت پیش می آید که ملکی را در بازار به فروش برسانند.
 به علاوه، چند منطقه در اتریش قوانین منطقه ای سخت گیرانه و الزامات برنامه ریزی دارند که تعداد خانه های تعطیلاتی قابل خرید را محدود می کند-آن هایی که محل اقامت مالک زمین نیستند. مثلا در روستاهای کوهستانی مانند کیتزبوهل (Kitzbuhel) بسیار نادر است که خانه ای برای فروش به بازار راه پیدا کند.
لخ در منطقه وورارل برگ در غرب اتریش، استراحتگاهی است که کوهستان و تله کابین در کنترل گروه کوچکی از خانواده هاست. در دسامبر سال جاری، اولین از بین چهار کلبه سنگی و چوبی مدرن و لوکس در محل زندگی سابق هتل خانوادگی به قیمت ۵٫۸ میلیون یورو تکمیل خواهد شد.
همین طور جسیکا دلانی از بازاریابی آلپ می گوید در استراحتگاه تیرولی اوبرگورگل در فاصله یک ساعته از فرودگاه اینسبروک، چهارده آپارتمان به قیمت ۶۰۰ هزار یورو اولین ساخته های در معرض فروشی هستند که طی ده سال اخیر به فروش گذاشته می شوند.
دلانی می گوید: «هم لخ و هم اوبرگورگل استراحتگاه های زیبا و پرطرفداری هستند که تا قبل از این خرید ملک در آن ها امکان نداشت. مانند بیشتر خانه های تعطیلاتی اتریش، مالکان این خانه ها باید وقتی از آن ها استفاده نمی کنند، اجاره شان دهند. این کار برای پرهیز از مشکلات «خانه سرد» موقع قفل کردن خانه و ترک خانه است.»
ارقام جدید املاک نشان می دهد که طی پنج سال گذشته، بازار مسکن اتریش، باثبات ترین بازار اروپا بوده است. به گزارش پژوهش مسکونی نایت فرانک، با این که قوانین مالکیت خانه دوم و محدودیت در خریداران خارجی، باعث پیچیده تر شدن خرید املاک می شود، قیمت ها در اتریش از سال ۲۰۰۸ تا کنون، ۳۴٫۷ درصد افزایش داشته است و همین اتریش را بالاتر از نروژ (۳۴٫۴ درصد)، سوئیس (۲۶٫۵ درصد) و آلمان (۱۲ درصد) قرار می دهد.
به گزارش نایت فرانک، بازار املاک در اروپا از هنگام فروپاشی بانک برادران لیمن (Lehman Brothers) بهتر شده است.
این موفقیت به خاطر چند عامل از جمله کمبود عرضه به همراه تقاضای زیاد محلی و بین المللی است. قوانین سخت گیرانه برنامه ریزی یعنی تعداد خانه ها به خصوص در وین و استراحتگاه های برتر آلپی، کم است. اما تقاضا هنوز زیاد است؛ به خصوص از طرف آلمانی ها، روس ها و اهالی اروپای شرقی که امنیت مالی و سیاسی اتریش را می ستایند؛ در حالی که وین بیشتر به عنوان مرکز گردشگری جذاب است و جایگاه سازمان هایی مانند اوپک (OPEC)، سازمان ملل متحد و جنرال موتورز است.
اقتصاد اتریش در دهه گذشته اسیر رونق و رکود نشد و اقتصاد آن در سال ۲۰۰۹ مدت کوتاهی در رکود بود. برخلاف رشد کم اقتصادی یک درصدی سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳، هم بانک اتریش و هم موسسه اتریشی پژوهش های اقتصادی، رشد اقتصادی اتریش برای سال ۲۰۱۴ را ۱٫۶ تا ۱٫۸ درصد پیش بینی کرده اند.
دلانی می گوید: «استراحت گاه های اسکی اتریش در مقایسه با آلپ فرانسه و سوئیس، هم از لحاظ مسکن و هم هزینه زندگی، برتر هستند اما بازار آن بسیار جوان تر است. آلپ اتریش شاهد افزایش شدید قیمت های قبل از سال ۲۰۰۷ فرانسه و سوئیس در منطقه آلپ نبود.»
کمتر از ۲۰ سال پیش خریداران غیر اتریشی به املاک اتریش دسترسی نداشتند. از سال ۱۹۹۵ که اتریش به اتحادیه اروپا پیوست، ساکنان اتحادیه اروپا اجازه پیدا کردند هر ملکی را به طور دائم، خرید و فروش کنند. قوانین مربوط به ساکنان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا و خریداران خانه های تعطیلاتی را هر یک از نه ایالت فدرال کشور، جداگانه وضع می کند.
به گفته دلانی، اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا در شش تا از این نه ایالت، خانه بخرند. آن ها بعد از توافق در خصوص خرید ملک باید به شورای محلی (Grundverkehrsbehörde) درخواست صدور مجوز خارجی بدهند؛ فرایندی که معمولا شسته و رفته است.
دسته بندی :اتریش

نظرات