تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

مرکز تخصصی وقت سفارت و ویزا

جولای تا دسامبر ۲۰۱۶: مروری بر اخبار تحصیل در کانادا و مهاجرت به کانادا

۱۴ فروردین ۱۳۹۶
جولای تا دسامبر ۲۰۱۶: مروری بر اخبار تحصیل در کانادا و مهاجرت به کانادا
۱۳ جولای: تغییرات قوانین ویزای تحصیل
قبل از ۱۳ جولای دانشجویی که می بایست قبل از کسب پذیرش در برنامه دانشگاه یا کالج یک دوره پیش نیاز مانند دوره زبان را تکمیل کند می توانست ویزای تحصیل بلند مدت که هردو برنامه تحصیل را پوشش دهد بعلاوه ۹۰ روز کسب کند. IRCC در ماه جولای اعلام کرد که ویزای تحصیل طولانی مدت برای متقاضیانی که می خواهند دو برنامه مختلف را در دو موسسه مختلف بگذرانند صادر نخواهد شد. به جای آن اگر دانشجو می خواهد برنامه تحصیل اصلی را ادامه دهد باید درخواستی برای ویزای تحصیل جدید پس از تکمیل برنامه پیش نیاز ارائه دهد.
این تغییر دانش جویان بااستعدادی را که برنامه انتقال از مطالعات پیش نیاز به برنامه اصلی خود را داشته اند دچار تردید کرده است. دانشجویان در این موقعیت درباره امکان کسب ویزای تحصیلی دوم برای برنامه اصلی دچار تردید شده اند. توجه به این نکته مهم است که همان شرایط درخواست در زمان ارائه درخواست دومین ویزای تحصیل برای یک دانشجو اجرا می شود. توصیه می شود دانشجویان درباره زمان بررسی و شرایط لازم اطلاعات کسب کنند.
۱ سپتامبر: کانادا تمایل به ایجاد مراکز جدید درخواست ویزا در چین را اعلام کرد
در طول تابستان ۲۰۱۶، نخست وزیر، جاستین ترودو و وزیر فدرال مهاجرت جان مک کلوم به طور جداگانه برای بحث درباره روابط بین چین و کانادا به این کشور رفتند. تمرکز اصلی این سفرها بسط شبکه اداره ویزای کانادا در چین بود که در طول سفر ترودو اعلام شد. انتظار می رود این ادارات پیشنهادی درخواستهای ویزای اقامت موقت (TRVs)، ویزاهای کار و ویزاهای تحصیل را بررسی کنند. دانش جویان بیشتری از چین نسبت به هر کشور دیگری وارد کانادا می شوند، بیش از یک سوم دانشجویان بین المللی کانادا افراد چینی هستند.
۱۷ اکتبر: سیاست عمومی جدید به فارغ التحصیلان بین المللی معینی اجازه درخواست دوباره PGWP را می دهد
دادگاه فدرال اعلام کرد که IRCC باید درخواست فارغ التحصیل بین المللی را که بر اساس دوره یادگیری راه دور PGWP  او رد شده است، در نظر داشته باشد. بعد از این اعلام وزیر مک کالوم سیاست عمومی جدیدی را معرفی کرد که طبق آن به دانشجویان با وضعیت مشابه اجازه ارائه دوباره درخواست PGWP  داده می شود. این درخواستها باید تا ۱۷ مارس ۲۰۱۷ انجام شوند.
افراد خارجی واجد شرایط این مورد خواهند بود اگر:
  • بین ۱ سپتامبر ۲۰۱۴ و ۱۵ مارس ۲۰۱۶ درخواست PGWP رد شده باشد؛
  • دلیل رد درخواست تکمیل بیشتر دوره به صورت یادگیری از راه دور توسط متقاضی باشد؛ و
  • کل برنامه تحصیل متقاضی شامل اعتبارات انتقال، قبل از رد درخواست به دلیل گذراندن بیشتر دوره از راه دور در نظر گرفته نشده است.
۸ نوامبر: دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آینده ایالات متحده انتخاب شد
به طور جهانی گزارش شد که وبسایت IRCC پس از انتخاب دونالد ترامپ دچار شکست شد. به طور ناگهانی کل دنیا به کانادا به عنوان جایگزینی برای تحصیل و مهاجرت چشم دوختند.
دانشجویان بین المللی ایالات متحده و دانشجویان بین المللی بااستعداد در سرتاسر جهان در بین آنهایی بودند که بیشتر از همه ابراز نگرانی کردند. با نگرش جهانی ترامپ به گروه ویژه ای از افراد خارجی و مهاجران به طور کلی، خیلی از افراد نگرانی خود را از آینده تحصیلات خود در ایالات متحده ابراز کردند. پاسخ شبیه به عکس العمل به کمپین برکسیت بود زمانی که سهامداران نگرانی مشابهی را درباره سخنهای ضد مهاجر ابراز کردند.
کانادا در تضاد با این موارد به دلیل فرهنگ پذیرا و دوستانه و سیاست مهاجرت پیشرو شناخته شده است. کانادا چشم انداز تحصیلی را که قابل مقایسه با انگلستان و ایالات متحده می باشد ارائه می دهد: موسسات انگلیسی زبان با کلاس جهانی در شهرهای غنی از نظر فرهنگی. به موسسات ذکر شده، موسسات دو زبانه و فرانسوی زبان برتر، هزینه های تحصیل در حال رقابت با هزینه های داخلی سایر کشورها و انواع مهاجرت های دائم پس از فارغ التحصیلی را اضافه کنید، دانشجویان بین المللی آینده نگر بیشتری به کانادا به عنوان مقصد تحصیلی خود به طور جدی فکر می کنند.
۱۹ نوامبر: تغییرات اکسپرس انتری و سیستم رتبه دهی جامع به اجرا درآمد
در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۶ دولت اصلاحیه ای را مبنی بر تخصیص امتیازات کمتر از سیستم رتبه دهی جامع (CRS) به متقاضیان موجود در لیست اکسپرس اننری تصویب کرد. این تغیییرات شامل کاهش عدد امتیاز CRS اعطاشده برای پیشنهاد شغلی واجد شرایط بود و اعطای امتیازات بیشتر CRS به متقاضیان موجود در لیست دارای تحصیلات واجد شرایط در کانادا.
از ۱۹ نوامبر متقاضیان با تحصیلات کانادایی واجد شرایط می توانند ۱۵ یا ۳۰ امتیاز بیشتر CRS بسته به سطح دیپلم، مدرک یا گواهی خود دریافت کنند. علاوه بر این در اغلب موارد عدد امتیاز CRS  اعطاشده برای پیشنهاد شغلی واجد شرایط از ۶۰۰ امتیاز به ۵۰ امتیاز کاهش می یابد (اگرچه پیشنهاد شغلی در مشاغل مدیریت ارشد دارای امتیاز ۲۰۰ می باشد).
در نتیجه فارغ التحصیلان بین المللی موسسات کانادا خود را در لیست اکسپرس انتری در موقعیت بهتری خواهند یافت. آنها نه تنها امتیاز بیشتر CRS برای تحصیلات کانادا دریافت می کنند بلکه از آنجا که متقاضیان دارای پیشنهاد شغلی واجد شرایط به این دلیل امتیاز کمتری کسب می کنند امکان رقابت آنها کمتر خواهد شد. در نتیجه این تغییرات IRCC انتظار دارد کاهش امتیاز متقاضیان با شرایط استخدام تنظیم شده به معنی کاهش محدودیت CRS  بوده و تعداد دعوتنامه های دانشجویان افزایش یابد. از زمان اجرای این تغییرات ثابت شده که این انتظار درست می باشد.
۱ دسامبر: شرط ویزای اقامت موقت (TRV) برای شهروندان مکزیک برداشته شد
از سال ۲۰۰۹ شهروندان مکزیک برای مسافرت، کار یا تحصیل در کانادا باید درخواستی برای TRV ارائه دهند. این موضوع در ۱ دسامبر تغییر یافت. در حال حاضر مکزیک جزو کشورهای معاف از ویزا بوده و شهروندان آن به افراد کشورهای معاف از ویزایی پیوستند که باید برای ورود به کانادا با هواپیما برای مسافرت، کار موقت یا تحصیل اقدام به کسب مجوز الکترونیک سفر (eTA)  کنند.
این اخبار با استقبال پرشور خیلی از افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند مواجه شد زیرا پروسه کسب eTA ساده تر و ارزان تر از پروسه کسب TRV می باشد. همچنین در حال حاضر سفر بین دو کشور برای شهروندان مکزیکی ساده تر خواهد بود و این خبر دلگرم کننده ای برای دانشجویان کانادا با اعضای خانواده در مکزیک می باشد. دانشجویان مکزیکی در کانادا جزو آندسته از افرادی بودند که اعلام شرط TRV در سال ۲۰۰۹ بر آنها بیشترین تاثیر را داشت.
 همچنین ترودو تایید کرده است که کانادا در سال ۲۰۱۷ قصد حذف شرط TRV  برای شهروندان رومانیا و بلغارستان را دارد.
انتظار برای سال جدید
انتظار می رود با وجود توسعه های انجام شده در اواخر سال ۲۰۱۶، در سال ۲۰۱۷ این تغییرات آشکار شوند. احتمال دارد به دلیل تغییرات سیستم اکسپرس انتری، فارغ التحصیلان بین المللی شاهد رقابتی شدن بیشتر افراد باشند. علاوه بر این به نظر می رسد که دولت به بهبود تغییرات دانشجویی کمک کرده و انتظار می رود فرصتهای تحصیل در کانادا همچنان به روی دانشجویان بااستعداد از سرتاسر جهان باز باشد.
دسته بندی :سایر

نظرات