تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

مرکز تخصصی وقت سفارت و ویزا

جاذبه های توریستی جهان در معرض خطر

۲۴ فروردین ۱۳۹۶
جاذبه های توریستی جهان در معرض خطر
در ادامه برخی از نقاط توریستی جهان را معرفی می کنیم که در در خطر از بین رفتن هستند:
  1. آبشار آمازون، برزیل
با قدمتی چند میلیون ساله و زیستگاه بیش از یک‌سوم گونه‌های گیاهی و جانوری زمین – به‌علاوه برخی از آخرین قبایل ناشناخته جهان – جنگل انبوهی که آن را «ریه زمین» نامیده‌اند و در معرض خطر جنگل‌زدایی است. در طول چهار دهه گذشته در حدود ۴۰ درصد از آمازون به دلایل استخراج معادن، کشاورزی صنعتی و قطع غیرقانونی درختان تخریب‌شده است.
  1. المپیا، یونان
محل برگزاری اولین دوره بازی‌های المپیک در سال ۷۷۶ قبل از میلاد مسیح؛ شهر باستانی المپیا از دوران باستان مسکونی بوده و یکی از برترین مکان‌های باستان‌شناسی یونان است. در سال‌های اخیر، تابستان‌های بسیار گرم و خشک باعث ایجاد آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای شده‌اند که مناطق پیرامونی آن را سوزانده و به شکل نگران‌کننده‌ای تا نزدیکی ویرانه‌های این شهر پیشروی کرده‌اند. ازآنجایی‌که دمای هوا در آنجا در حال افزایش و میزان بارش کم است، بهتر است علاقه‌مندان به تاریخ باستان پیش از آن‌که دیر شود ازآنجا بازدید کنند.
  1. پارک ملی گلیشر، ایالت مونتانا، ایالات‌متحده آمریکا
پارک ملی گلیشر ایالت مونتانا با داشتن ۷۰۰ مایل مسیر پیاده‌روی که چمنزارهای کوهستانی را پوشانده است و نیز دریاچه‌های زرق‌وبرق دار، یکی از مکان‌های موردعلاقه مردم محلی و بازدیدکنندگان است؛ اما ممکن است به‌زودی نام این پارک ملی ناهموار تغییر کند. از تعداد ۱۵۰ یخچال طبیعی عظیم که ۱۰۰ سال پیش در آنجا وجود داشته‌اند، امروزه فقط ۲۵ عدد باقی‌مانده است. دانشمندان درصورتی‌که زمین به همین صورت به گرم شدن ادامه دهد، طول عمر این پارک را فقط ۱۵ سال تعیین کرده‌اند.
  1. جزایر گالاپاگوس اکوادور
مجمع‌الجزایر گالاپاگوس که چارلز داروین آن را «دنیای کوچکی در میان خود» توصیف کرده است، تقریباً تمامی انواع گیاهان و جانوران از لاک‌پشت‌های عظیم‌الجثه گرفته تا باکلان‌های بی پرواز را در خود دارد؛ اما این جزایر که زمانی منزوی بوده‌اند در حال تغییرند. با داشتن جمعیتی در حال افزایش، چهار فرودگاه پر رفت‌وآمد و هجوم مرتب مسافران کروز، فرسایش انسانی در این جزایر اجتناب‌ناپذیر و کاملاً در حال انجام است که لازم است درباره اخلاق بازدید از این جزایر مذاکرات و بحث‌هایی انجام شوند.
  1. حوضه آبگیر کنگو
حوضه آبگیر کنگو که شش کشور را در برمی‌گیرد و در حدود نیمی از اکسیژن دنیا را تولید می‌کند، یکی از مهم‌ترین اما آسیب‌پذیرترین مناطق بیابانی کره زمین است. این حوضه آبگیر که سرتاسر دشت‌ها، باتلاق‌ها و جنگل‌های آن پر است از گوریل، فیل و بوفالو، یکی از مناطق دارای بیشترین تنوع زیستی در زمین است. ازآنجایی‌که جنگل‌زدایی، استخراج معادن و تجارت غیرقانونی حیات‌وحش آن را تهدید می‌کنند، طرفداران محیط‌زیست نگران‌اند که تا سال ۲۰۴۰ بخش قابل‌توجهی از گیاهان و حیوانات جنگل آن ممکن است از بین بروند.
  1. ونیز، ایتالیا
این «شهر شناور» ممکن است به‌زودی نام مستعار خود را از دست بدهد. شهر ونیز نه‌تنها بر روی پایه‌های چوبی خود در آب فرورفته است (در طول قرن بیستم در حدود ۱۲۰ میلی‌متر در آب فرورفته است)، بلکه بالا آمدن سطح آب دریا (تقریباً ۱۱۰ میلی‌متر در مدت‌زمان مشابه) نیز آن را تهدید می‌کند. پروژه‌ای برای نصب چند سیل گیر متحرک در آنجا در حال انجام است، اما اقلیم شناسان تردید دارند که این اقدامات برای نجات شهر کافی باشند.
  1. سونداربانس، هند و بنگلادش
سوندربانس (جنگل‌های زیبا) که در مرز هند و بنگلادش قرار دارد، محل زندگی تعداد زیادی از انواع حیوانات در معرض تهدید از ماهی‌های گل خورک درخت نورد گرفته تا آخرین جمعیت ببرهای ساکن جنگل‌های حرا است. امروزه، این ذخیره‌گاه زیست‌کره میراث جهانی در معرض تهدیدهای در حال افزایش فاضلاب‌های مضر شهری، آلودگی صنعتی و جنگل‌زدایی شدید برای به دست آوردن الوار چوبی در منطقه قرار دارد.
  1. برف‌های کلیمانجارو، تانزانیا
قله پوشیده از برف بلندترین کوه آفریقا که در سال ۱۹۳۶ در داستان برف‌های کلیمانجارو ارنست همینگوی جاودانه شده است، یکی از واضح‌ترین نشانه‌های گرم شدن کره زمین است. دانشمندان دریافته‌اند که ۸۵ درصد از برفی که در سال ۱۹۱۲ این کوه را پوشانده بود اکنون ذوب‌شده است و بیش از یک‌چهارم یخی که در سال ۲۰۰۰ در آنجا وجود داشت الآن دیگر نیست. برخی از آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که ممکن است یخچال‌های طبیعی افسانه‌ای تانزانیا ظرف دو دهه آینده ناپدید شوند.
  1. سالار د اویونی، بولیوی
سالار د اویونی بولیوی که مانند آهنربا مسافران مستعد عکس‌برداری با گوشی‌های هوشمند را به خود جذب می‌کند، بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین نمکزار در کره زمین است. در این منطقه نیمی از ذخایر لیتیوم دنیا نیز وجود دارد که اکنون دولت بولیوی در حال استخراج آن است. ازآنجایی‌که تقاضا برای باتری‌های لیتیومی (باتری‌هایی که درگوشی‌های هوشمند استفاده می‌شوند) در حال افزایش است، ممکن است نمکزارهای بولیوی به‌زودی به افسانه تبدیل شوند.
  1. یخ زارهای پاتاگونیا، آرژانتین
یخچال‌های طبیعی پاتاگونیا بزرگ‌ترین بدنه یخی نیمکره جنوبی را در خارج از قطب جنوب تشکیل داده‌اند که به‌طور متوسط در هرسال ۶ فوت باریک‌تر می‌شوند. در سال‌های اخیر فقط سه یخچال طبیعی ازجمله پوستر کودک پریتو مورینو بزرگ‌تر شده است اما ۹۰ درصد باقیمانده در حال کوچک شدن هستند. اکنون زمان خوبی برای بازدید از این یخچال‌هاست، پیش از آن‌که در دریا غرق شوند.
به این مقاله امتیاز دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
دسته بندی :سایر

نظرات