تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

بیست دلیل برای رفتن به وین

۹ خرداد ۱۳۹۶
بیست دلیل برای رفتن به وین

۱-مدرسه سوارکاری اسپانیایی
یقه های آهار خورده کلیشه ای وین و عظمت شاهانه اش با اسطبل های لیپیزانر مدرسه سوارکاری اسپانیایی تکمیل می شود. اسب های سفید در حالت اجرای مهارت و چابکی خود حول یکی از محوطه های بزرگ هاف بورگ یورتمه می روند و سوارانشان لباس مخصوص کامل بر تن دارند. دلیلی هست که این مدرسه ۴۰۰ سال سرپا مانده؛ نمایش آن واقعا تاثیرگذار است.
۲-گروه کر پسران وین
در مجموعه کاخ هاف بورگ، هاف بورگ کاپل قرار دارد که جایگاه یکی از اجراهای خیره کننده شهر می باشد. گروه کر پسران وین در این جا هر یکشنبه صبح گرد هم می آید. ابهت این گروه به عنوان برترین از این جا ناشی می شود که این پسران پیوسته در رویدادهای کنسرتی بزرگ طول هفته شرکت می کنند. اما زمان دور هم جمع شدنشان ساعت ۹:۱۵ یکشنبه هاست.
۳-موسیقی کلاسیک
این شهر، جایی است که هایدن، موتزارت و اشتراوس بخت و نامی برای خود دست و پا کردند. در مرکز وین می توانید آدم هایی را ببینید که کلاه گیس بر سر و لباس های مسخره بر تن سعی می کنند به شما اعلامیه ای بدهند که به نوعی به موسیقی کلاسیک مربوط است. بیشتر این اجراها کیفیت پایینی دارند و کیفیت واقعی در انحصار گروه کوچکی است که هدفشان جلب توریست است. اجرای واقعی را فیلارمونیک وین که بی شک یکی از بزرگترین گروه های ارکستر جهان است اجرا می کند. آن ها کنسرت و باله اجرا می کنند که در رویدادهای مختلف و سرتاسر سال برگزار می شود.
۴-موسیقی هاوس در موزیک
برای این که میراث موسیقی وین را بهتر حس کنید، هاوس در موزیک، بهترین نقطه شهر است. طبقه بالایی آن مختص نوابغ متعددی است که باعث شدند وین مرکز موسیقی کلاسیک دنیا شود و هر کدام از آهنگ سازان بزرگ، بخشی مخصوص زندگی و کارشان در آن دارند. طبقه های دیگر، بخش بخش هستند. اما بخشی که در آن می توانید یک ارکستر فیلارمونیک وین رهبری کنید، محشر است.
۵-اشنیتزل (Schnitzel) و تافل اشپیتز (Tafelspitz)
یک قانون عجیب توریستی می گوید باید در وین اشنیتزل (کتلت گوشت گوساله) بخورید و در حالی که شاید وقتی به محلی ها می گویدد رستوران فریگ مولر (Figlmuller) کجاست چشمانشان گرد شود، این کتلت های غول آسا که در محل ها فروخته می شود، گزینه های عالی برای عکاسی هستند. هر کس که به خودش جرات بدهد و برای دسر اشترودل بگیرد شایسته احترام است. غذای دیگری که گوشت خوارها حتما باید امتحان کنند، تافل اشپیتز است، غذای گوشت گوساله پخته شده در خورشتی همراه ترب. بهترین آن هم در پلاخوتا (Plachutta) سرو می شود.
۶-استفانزدوم (Stephansdom)
حتی برای آنهایی که از گشتن دور اروپا و دیدن کلیساها خسته شده اند، صومعه سنت استیفن یک منظره باشکوه است. این مکان، ملقمه ای از معماری است که مناره های دوک مانند سبک گوتیکش، دقیقا به پشت بام موزائیکی رنگارنگش یا بخش غربی رومی مانندش نمی خورد. اما زیاد مهم نیست-حضورش و اندازه اش جلب توجه می کند. میزان جزئیات داخل و عظمت آن باعث می شود ساعت ها محو آن باشید.
۷-رینگ اشتراس (Ringstrasse)
وین که در خور شهر امپراتوری هابزبورگی است که زمانی بخش اعظم اروپا را در اختیار داشت، پر از ساختمان هایی است که طراحی شده اند تا بدرخشند. بیشتر آن ها دور رینگ اشتراس جمع شده اند، بلوار بزرگی که امپراتور فرانتس یوسف اول در سال ۱۸۵۷ ساخت. این بلوار در مقیاس قابل ملاحظه ای خودنمایی می کرد-اگر در آن گردش کنید، احساس کوچکی می کنید. نقاط برجسته آن شامل شورای شهر فلمی-گوتیک، ساختمان های دانشگاهی به سبک رنسانس، تئاتر نئوباروک و پارلمان نئوکلاسیک است. معماری اش بی نظیر اما بسیار بزرگ است.
۸-فریدن سریش هوندرت واسر (Friedensreich Hundertwasser)
اگر ساختمان های شبیه کیک عروسی رینگ اشتراس شما را ارضا نمی کند، شاید هاندرت واسر برایتان مناسب باشد. این مکان در منطقه شهری مسکونی رها شد و یک جهان فانتزی سوررئال از رنگ های شعله ور و تورفتگی را ایجاد کرده است. می توانید از بیرون آن نگاه کنید اما نمی توانید داخلش بروید. در شمال شهر هم فرن وارم (Fernwarme) هوندرت واسر عجیب (و زیبا) قرار دارد-این محل، محل زباله سوزی بود  ولی انگار یک طراح معروف روی آن کار کرده است.
۹-سرداب های شلومبرگر (Schlumberger)
نزدیک فرن وارم (Fernwarme) پایگاه نوشیدنی سازی اصلی اتریش یعنی شلوم برگر است. جلسات چشیدن طعم نوشیدنی مقدمه ای بر شامپاین اتریشی است. اما جهان زیرزمینی هزارتو مانند سرداب هاست که واقعا مسحور کننده است. می توانید یک تور رزرو کنید و آماده کیلومترها تونل وهم آور پر از ده ها هزار بطری انبار شده شوید که انتظار رسیدن به بازار را دارند.
۱۰-نوشیدنی سازی ها
قلب حقیقی نوشیدنی سازی اتریش را می توانید در هوریگن (heurigen) روستایی یا همان نوشیدنی سازی ها در دامنه های سرسبز شهر پیدا کرد. اتوبوس های تور به منطقه خوش آب و هوای گرین زینگ (Grinzing) می روند اما بهترین راه برای تضمین کیفیت نوشیدنی و غذا و غذای اصیل محلی در جایی دیگر است. هوریگر واینینگر (Heuriger Wieninger) و واین باو گوبل (Weinbau Gobel) در شمال شرقی منطقه بیست و یکم عالی هستند و گزینه های دیدنی برای بعد از ظهر یک روز یکشنبه زیر آفتاب هستند.
۱۱-دوناوین سل (Donauinsel)
دوناوین سل که مانند یک سندان است، جزیره ای باریک و ۲۱ کیلومتری در وسط رودخانه دانوب است. همین که بی هدف در آن پرسه بزنید هم لذت بخش است اما باید سرگرمی بیشتری بطلبید. کلی بار و رستوران هم هست. به سواحل و مناطق شنا آزاد بروید-به اضافه کانو رانی یا کرایه کردن اسکیت-و قاعدتا تعطیلاتی ملایم در شهر را خواهید داشت. این مکان برای رفع خستگی موزه رفتن ها عالی است.
۱۲-موزه کوارتییر (Quartier)
اگر اهل هنر هستید، موزه کوارتییر جایی است که وین سنتی به شهر مدرن می رسد. موزه لئوپولد بر هنر قرن نوزدهم تمرکز دارد و آثار قوی از اگون شیل (Egon Schiele) دارد ولی کونست هال (Kunsthalle) آثار بین المللی قرن بیستم را نشان می دهد و موموک (Mumok) معاصر است. اما این منطقه یک فضای اجتماعی است-این قطعات در سال ۲۰۰۱ آن را به مجموعه پرطرفداری از بارها، کافه ها، استراحت گاه های آفتاب گیر عجیب و غریب و صحنه دی جی تبدیل کردند.
۱۳-خرید در نوبا (Neubau)
نوبا درست پشت موزه است-منطقه۷٫ و نمایشگاهی بی نقص از نحوه بی تکلف و نوآورانه وین فراتر از رینگ اشتراس است. بیشتر خرید در این محل جالب، همین جاست. منطقه اشپیتل برگ (Spittelberg) جایگاه مد زنانه عامیانه هوشک (Hoschek) است- جایی که کیتی پری (Katy Perry) و دیتا وون تیس (Dita Von Teese) دوست دارند-در حالی که کرچن گراس (Kirchengasse) بهترین خیابان برای خریدن لباس های خوب اما ارزان قیمت تر است. نوباوگاس همه نوع لباسی دارد-از لوازم التحریر دوست داشتنی تا اسباب بازی.
۱۴-بازارهای کریسمس
اواخر نوامبر و دسامبر زیبارویان و شاه بلوط فروشان، از اسپیتل برگ (Spittelberg) پایین می آیند تا حال و هوای کریسمس به شهر بدهند.  نکته در شلوغ آن است-چیزی که این جشن پر ضرب وین را مجزا می کند، بازارهای فراوانی است که در شهر پراکنده اند. بقیه بازارها را می توانید در کارلز پلاتز (Karlsplatz)، ماریا-ترزین پلاتز (Maria-Theresien-Platz) و بیرون کاخ شون برون (Schonbrunn Palace) پیدا کنید.
۱۵-کاخ شون برون
کاخ تابستانی هابزبورگ واقعا نیازی ندارد برای کشاندن مردم، بازاری داشته باشد-این مکان مدت هاست که جاذبه برتر وین بوده است. قطعا ارزش دارد برای دیدن آپارتمان های مجلل این کاخ، تور اتریش بگیرید و به این کشور سفر کنید. تالار آیینه، داستان کودکی موتزارت که برای خانواده سلطنتی می نوازد، و نفوذ عمیق آسیا به حال و هوای این کاخ می افزاید. اما گستردگی باورنکردنی باغ ها و سبزه زارهای پشت شون برن روز شما را می سازد. علاوه بر این ها، قدیمی ترین باغ وحش جهان هم در آن جا قرار دارد.
۱۶-بارهای گورتل (Gurtel)
در امتداد گورتل -جاده کمربندی که مناطق داخلی و بیرونی را جدا می کند- می توان حیات وحش متفاوتی یافت. طاق های پل راه آهن که از بالای سر عبور می کنند، عملا به بار تبدیل شده اند و گستره شان بین ایستگاه های وست بان هوف (Westbahnhof) و نوس دورفر اشتراس (Nussdorferstrasse) شلوغ است. می توانید از چلسی به راه بیفتید و دنبال غریزه تان به این جا برسید.
۱۷-ناش مارکت (Naschmarkt)
کانون مورد علاقه عاشقان نوشیدنی، در ناش مارکت است که عملا بازار غذایی است اما انگار مردم بیشتر به نوشیدن ماء الشعیر و نوشیدنی های خنک علاقه دارند. در ضمن کلی هم رستوران هایی با قیمت خوب اطراف هست. درست در وسط ناش مارکت، اومار (Umar) قرار دارد که می توانید خودتان ماهی بگیرید و برایتان کباب می کنند.
۱۸-پراتر (Prater)
محل نمایشگاه دائمی وین، هم عجیب و هم پرزرق و برق است. بعضی جاهای آن، آب را از لب و لوچه انسان سرازیر می کند اما معمولا با زمین بازی کوچک گلف، چرخ و فلک، تالار آیینه و قطار ارواح همراه است. رایزن راد (Riesenrad)-چرخ بزرگی که به شکل نماد یکی از فیلم ها درآمده-سمبل وین است. نمای آن از بالا فوق العاده است اما دلفریبی واقعی اش در سبزه زار زیبای سمت جنوب شهربازی است.
۱۹-آلدشتات (Aldstadt)
آیا چشم به راه کاخی بدون برچسب قیمت هستید؟ خوب، آلدشتات اتاق های مجزایی در یک خانه بزرگ تاریخی دارد که قیمتش اغلب کمتر از ۱۵۰ دلار است. مالک آن یک مجموعه دار هنر است که آن جا را منبع آثار خود کرده است. هر روز راس ساعت ۴، چای و کیک مجانی هم سرو می شود. تازه جایزه هم در کار هست. این جایزه درست روبروی اشپیتل برگ است و در نتیجه پای پیاده راحت می شود از خانه تا بارها و مغازه ها را رفت.
۲۰-پالس مالارد (Palais Mollard)
وین بیشتر از هر شهر دیگری در جهان موزه دارد. موزه های پیشگیری از بارداری و سقط جنین، جرایم، آثار قلابی هنر و گورها به شکلی بهت آور در همه جای شهر پراکنده هستند. پالس مولارد-بخشی از کتابخانه ملی-دوبرابر آن هاست. این مکان جایگاه موزه اسپرانتو-پیگیری و واکاوی اولین زبان ساختگی جهان-و موزه جهان است. در موزه جهان، صدها کره و نقشه عجیب و حیرت آور با قدمت چندین قرن از جهان به نمایش گذاشته شده است. نکته جالب، اشتباهات نیاکان ما در یافتن محل دقیق مکان ها است.

دسته بندی :اتریش

نظرات