تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

مرکز تخصصی وقت سفارت و ویزا

تحصیل در فرانسه

دریافت پذیرش تحصیلی از کشورهای اروپایی حوزه شینگن رویای بسیاری از ایرانیان است که در جستجوی یافتن شرایط بهتر تحصیل، کار و زندگی هستند. در این میان کشور فرانسه یکی از بهترین گزینه‌ها برای اعزام دانشجو است چرا که شرایط ویژه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی و به خصوص ایرانی‌ها در نظر گرفته است.

تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و هم‌چنین امکان ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان فرانسوی از جمله گزینه‌های پیش روی ایرانیان است که مجموعه نیلگام خدمات ویژه‌ای را برای هر کدام از آن‌ها ارائه می‌کند.

به این مقاله امتیاز دهید:
[تعداد: 73    میانگین: 3.7/5]

مزایای تحصیل در فرانسه

دولت فرانسه سالانه بالغ بر ۲۳درصد از بودجه ملی را صرف افزایش کیفیت در سیستم آموزشی کرده است. بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، فرانسه را به‌عنوان میزبان خود برگزیده‌اند. در این نوشتار به بررسی شرایط زندگی و هزینه‌های تحصیل در سرزمین مدیترانه‌ایِ فرانسه می‌پردازیم تا با اطلاعات کافی نسبت به چندوچون اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی فرانسه تصمیم بگیرید. در ابتدا به اختصار به مرور مزایای تحصیل در فرانسه می‌پردازیم:

 • هزینه تحصیل و زندگی به مراتب ارزان‌تر از برخی کشورهای اروپایی مانند سوییس و انگلیس
 • اخذ پذیرش در دانشگاه‌های انگلیسی زبان (بدون نیاز به زبان فرانسه)
 • دریافت کمک‌هزینه‌های زندگی و مسکن
 • بیمه درمانی دانشجویی رایگان
 • امکان دریافت بورس تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی
 • پرداخت حقوق ماهیانه برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا
 • حمل و نقل عمومی رایگان در سطح شهر با کارت دانشجویی

فرانسه کجاست؟

فرانسه از شمالِ شرق همسایه کشورهای بلژیک و لوگزامبورگ است، از شرق هم‌مرز با آلمان و سوئیس، و از جنوب شرقی با ایتالیا و موناکو مرز مشترک دارد. دامنه‌های سبز آلپ با غوطه‌ور شدن در آب‌های دریای شمال، دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس، آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ای و چهارفصل به این سرزمین بخشیده است. اگرچه باد و بوران زمستان، دما را تا صفر می‌رساند اما لطافت هوای مدیترانه‌ای در هُرم سوزان تابستان کمتر از سی درجه خودنمایی می‌کند.

اولین حضور انسان‌ها در سرزمین فرانک‌ها به یک میلیون و هشتصدهزار سال پیش می‌رسد و تا به امروز ادامه دارد. فرانسه جایگاه چهارم را در میان کشور‌های دارنده بیشترین میراث جهانی یونسکو در جهان کسب کرده است و همین زیبایی‌های طبیعی و آثار بازمانده از تاریخ در این کشور سالانه 83 میلیون گردشگر را به سوی خود فرا می‌خواند.

در سده‌های نوزدهم و بیستم فرانسه یکی از سه ابر قدرت جهان بود و کشورهای متعددی را تحت استعمار خود داشت. این کشور یکی از قدیمی‌ترین اعضای پیمان شنگن است؛ طبق این پیمان، نه تنها مرز‌ میان فرانسه با 6 کشور اروپایی یعنی بلژیک، فرانسه، آلمان غربی، هلند و لوکزامبورگ از میان برداشته شد و شهروندان و گردشگران برای تردد نیازی به دریافت ویزای مجزا نداشتند، بلکه با یک ویزا، سفر به 19 کشور دیگر اروپایی عضو شنگن نیز امکان‌پذیر شد. شمار اعضای پیمان شینگن به 26 کشور می‌رسد و کشورهای دیگری همچون کرواسی، رومانی، بلغارستان و ترکیه نیز برای پیوستن به این حوزه تلاش می‌کنند. از این روست که دریافت ویزای تحصیلی فرانسه مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور اهمیت پیدا می‌کند.

نقشه فرانسه در اروپا

جایگاه فرانسه در صنعت جهان

در فرانسه شرکت‌های بسیاری در صنایع مختلف وجود دارد و در سال‌های اخیر نیز به تعداد آن‌ها افزوده شده است؛ از میان این شرکت‌ها که در رده‌بندی جهانی حرفی برای گفتن دارند، می‌توان به دانُون Danone (موسسه زراعی-غذایی)، شَنِل Chanel، دیور Dior و اورآل L’Oréal (در زمینه مد و مواد آرایشی)، پژو Peugeot، سیتروئن Citroën و رنو Renault (در زمینه خودروسازی)، میشِلِن Michelin (لاستیک‌سازی و تایر)، تالِس Thales و تامسون Thomson (وسایل برقی)، ایرباس Airbus و داسو Dassault Aviation (صنایع هوایی) و … اشاره کرد. افزون بر موارد بالا، فرانسه در عرصه ارتباط الکترونیکی و دیجیتالی نیز در صدر کشورهای جهان ایستاده است؛ به‌عنوان مثال، شرکت خوش‌نام و شناخته‌شده آلکاتل Alcatel-Lucent، پیشرو در زمینه انتقالات اطلاعات و ارتباطات به‌صورت دیجیتال است.

“فرانسه موفق به کسب رتبه اول اروپا و دوم جهان در صنعت پخش شده است و رتبه اول جهان در صنعت تولید محصولات لوکس، رتبه سوم جهان در امر تولید، و رتبه دوم دنیا و جایگاه نخست اروپا را در کشاورزی از آن خود کرده است.”

سیستم آموزشی فرانسه

در فرانسه، آموزش تا سن 16 سالگی اجباری و البته رایگان است. بر اساس آمار منتشر شده در سال 2012 هزینه‌های مربوط به آموزش در سراسر این کشور به مرز 136.9 میلیارد یورو رسید که حدود 7درصد از تولید ناخالص ملی را شامل می‌شود. در این کشور بیش از 650هزار مرکز آموزشی وجود دارد که اکثر آن‌ها زیر نظر وزارت آموزش و پرورش هستند. در کل حدود 15میلیون دانش‌آموز و دانشجو در فرانسه تحصیل می‌کنند که این رقم یک‌چهارم از جمعیت کل این کشور را تشکیل می‌دهد.

شهرهای دانشگاهی فرانسه

76 دانشگاه بسیار معتبر در این کشور دایر است که در شهرهای مختلف آن پراکنده شده‌اند. شش شهر برتر دانشجویی فرانسه عبارتند از:

 • بوردو: این شهر مرکز استان آکی‌آتن است که به عنوان یکی از 11 قطب دانشگاهی اروپایی فرانسه شهرت دارد. بوردو زادگاه بسیاری از هنرمندان و نویسندگان مشهور هم‌چون رِنه کلمنت، ژان آنوئی، ژاک پیِر رود و فیلیپ سولرس است.
 • گرونوبل: این شهر با 59.200 دانشجو، قطب بزرگ علم و تکنولوژی به‌شمار می‌رود و مراکز آموزشی بزرگی در زمینه ریاضی، کامپیوتر، الکترونیک، فیزیک، مهندسی فرآیند و … را خود جای داده است.
 • لیل: این شهر از نظر تعداد دانشجو دومین شهر کشور محسوب می‌شود و میزبان 7 درصد از جمعیت دانشجویی فرانسه است.
 • لیون: پیشینه پرفرازونشیب و موقعیت جغرافیاییِ استثنایی، نام این شهر را خارج از مرزهای فرانسه با عنوان پایتخت منطقه دون-آلپ پرآوازه کرده است. در این شهر مراکز آموزش بسیاری در زمینه پژوهش کلینیکی، زیست‌شناسی انسانی و … دایر است.
 • مارسِی: این شهر سومین منطقه تحصیلی و نخستین قطب صنعتی و خدماتی در جنوب فرانسه است که میاندار اروپا و منطقه مدیترانه محسوب می‌شود. هم‌چنین کلان‌شهر چندفرهنگی مارسی، دومین قطب پژوهش دولتی این کشور به حساب می‌آید.
 • پاریس: پرجمعیت‌ترین شهر فرانسه در کرانه‌های رود سن جا خوش کرده و قرن‌هاست که به‌عنوان پایتخت کشور فرانسه به جهان معرفی شده است. گلچین بی‌همتایی از موسسات و شبکه آموزش عالیِ ممتاز، هم‌چون مدرسه عالی پلی‌تکنیک، دانشگاه پی‌یر و ماری کوری و 61 موسسه آموزشیِ رده اول جهان در این شهر مستقر شده‌اند.

انتخاب فرانسه برای تحصیل

زبان فرانسه، زبان رسمی 32 کشور و 200 میلیون نفر در جهان است. کشور فوکوها و روسوها، کاموها و سارترها، سیمون‌دو بوارها و آندره برتون‌ها به سرزمین ادبیات و هنر مشهور است و در این زمینه فرزندان خلفی را تقدیم تاریخ کرده است. بیش از 3500 موسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی؛ شامل 83 دانشگاه، 200 مدرسه مهندسی، 200 مدرسه تجارت و مدیریت، 120 مدرسه عالی هنر و 20 مدرسه معماری، عالی‌ترین امکانات آموزشی در سطح بین‌المللی را به دانشجویان ارائه می‌کند.

در سال تحصیلی 2015-2016، فرانسه میزبان 1838 دانشجوی ایرانی بوده که این عدد تا سال 2018 دوبرابر شده است. بیشتر این دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد مشغول تحصیل هستند.

 

معرفی دانشگاه‌های فرانسه

سیستم آموزشی حاکم در دانشگاه‌های فرانسه، شباهت بسیاری به ایران دارد. دوره کارشناسی 3 تا 4 سال، کارشناسی ارشد 2سال و دکتری 3 سال زمان می‌برد. تا قبل از سال 2019، تحصیل در فرانسه برای تمامی مقاطع رایگان بود اما از این سال به بعد، مبلغی به عنوان شهریه در نظر گرفته شد. با این وجود، شهریه دانشگاه‌های فرانسه جزو کمترین و ارزانترین‌های دنیا محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فرانسه هر سال در ماه‌های سپتامبر و ژانویه صورت می‌گیرد.

چرا تحصیل در فرانسه

متقاضیان تحصیل در فرانسه ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی هستند. به عبارت دیگر، تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی‌زبان نیاز به مدرک TCF یا TEF با حداقل نمره B1 دارد. متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی نیز ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6 هستند و این در حالی است که این دانشجویان الزامی به یادگیری زبان فرانسوی ندارند. اما از آن‌جایی که دانش زبان فرانسوی گزینه‌های پیش روی متقاضی را بیشتر می‌کند و هزینه ادامه تحصیل را کاهش می‌دهد، پیشنهاد ما شرکت در کلاس‌های زبان فرانسوی در خاک این کشور است.

کلاس‌های زبان فرانسوی

یکی از موارد ضروری برای دریافت پذیرش بیشتر دانشگاه‌های فرانسه، آشنایی با زبان فرانسوی و ارائه مدرک زبان معتبر است. دوره‌های زبان فرانسوی که در این کشور برگزار می‌شوند، مسیر ورود به دانشگاه‌ها را هموار کرده‌است. در این دوره‌ها این امکان برای دانشجویان خارجی فراهم می‌آید که در محیطی فرانسوی زبان، به یادگیری زبان بپردازند و فرآیند آموزش خود را تسریع کنند.

از مزایای شرکت در دوره‌های زبان فرانسه می‌توان به اجازه کار دانشجویی به صورت نیمه‌وقت و امکان بهره‌مندی از امکانات کمک‌هزینه مسکن دولت فرانسه در حین تحصیل اشاره کرد.

دوره‌های زبان فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی به صورت فشرده و ۲۰ ساعت در هفته برگزار می‌شود. این دوره‌ها از سه ماه تا یک سال یا حتی بیشتر زمان می‌برد. هزینه دوره‌های زبان فرانسه بسته به نوع و طول دوره، موسسه‌ ارائه‌دهنده و … متفاوت است؛ اما به‌طور میانگین می‌توان هزینه سالیانه‌ای حدود 6000 تا 7000 یورو برای دوره زبان فرانسه تخمین زد.

تسهیل روند دریافت پذیرش با شرکت در دوره زبان

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه را دارید، می‌توانید پس از گذراندن دوره زبان در این کشور، از دانشگاه‌های فرانسه پذیرش بگیرید و ادامه تحصیل دهید. در این صورت، برای تمدید ویزا می‌توانید در همان کشور فرانسه اقدام کنید و نیازی به بازگشت به ایران نیست.

متقاضیان پذیرش تحصیلی کانادا پس از اتمام دوره زبان در فرانسه، شانس بالاتری برای شرکت در برنامه‌های مهاجرتی کانادا خواهند داشت.

 

گواهی پایان‌دوره زبان فرانسوی

تعداد کالج های زبان در فرانسه بسیار زیاد است؛ این مؤسسات از امکانات آموزشی خوبی بهره برده‌اند و دوره‌های متنوعی در سطوح مختلف ارائه می‌دهند. هم‌چنین بسیاری از مؤسسات، گواهی FLE دارند و برگزارکننده آزمون‌های معتبر زبان فرانسه مانند DELF و DALF هستند. در کنار این کالج‌ها، چندین دانشگاه نیز دوره زبان فرانسوی را در این کشور برگزار می‌کنند.

یادگیری زبان فرانسه در فرانسه

تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه

دوره‌های کارشناسی در فرانسه ۳ سال به طول می‌انجامد و دانشجویان موظف به گذراندن ۶ نیمسال تحصیلی و ۱۸۰ واحد درسی در این بازه زمانی هستند. تدریس در مقطع کارشناسی عمدتا به زبان فرانسه صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل دانشجویان جهت ورود به این دوره‌ها ملزم به ارائه مدرک B2 زبان فرانسه می‌شوند. به‌طور میانگین می‌توان شهریه سالانه این دوره‌ها را حدود  2,770 € یورو تخمین زد.

نکته جالب توجه تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه این است که دانشجویان در طول دوره تحصیل می‌توانند از کمک هزینه‌هایی مانند حمل‌ونقل شهری رایگان، کمک هزینه اسکان و دریافت کارت بیمه دانشجویی برخوردار شوند. باید توجه داشت که مانند بیشتر کشورهای مطرح در زمینه ارائه پذیرش دانشجویی بین‌المللی، دانشجویان فرانسه نیز در حین تحصیل اجازه کار تمام‌وقت ندارند، اما به صورت پاره‌وقت و حداکثر ۲۰ ساعت در هفته می‎توانند مشغول به کار شوند. در این صورت دانشجو می‌تواند ماهانه حدودا 800 یورو درآمد داشته باشد و قسمتی از هزینه‌های زندگی و تحصیل را پوشش دهد.

مشاوره اخذ ویزای تحصیلی فرانسه۰۲۱-۷۵۲۳۷

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فرانسه

در اکثر دانشگاه‌های فرانسه بعد از پایان تحصیلات کارشناسی و ارائه مدرک آن، دو مقطع تحصیلی متوالی برای کارشناسی ارشد پیش روی دانشجو قرار می‌گیرد؛ دوره اول مستر۱ و دوره بعدی مستر۲ نام دارد. پس از هر یک از این دوره‌ها که یک تا دو سال به طول می‌انجامد، بسته به نوع رشته و دانشگاه، دوره کارآموزی نیز برگزار می‌شود.

روند تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع فوق لیسانس نوع مستر1 حدود یک سال زمان نیاز دارد؛ در این بازه زمانی دانشجویان باید ۱۲۰ واحد درسی را پاس کنند. دوره‌ی مستر2 خود به دو گرایش پژوهشیRecherché و حرفه‌ایProfessionnel تقسیم می‌شود؛ تنها دانشجویان گرایش اولRecherché می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع دکترا ادامه دهند؛ درحالی‌که کارشناسی ارشد حرفه‌ای برای افرادی مناسب است که به تخصص حرفه‌ای برای کار خود نیاز دارند. میانگین شهریه سالانه این دوره‌ها 3,770€ یورو است.

اگر قصد ادامه تحصیل برای مقطع دکترا را دارید، تنها در صورت گذراندن مستر نوع دو و گرایش Recherché این مجوز به شما داده می‌شود. درنتیجه باید در نوع پذیرش دانشگاهی خود برای این مقطع توجه داشته باشید.

کار در حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

همانند دانشجویان مقطع کارشناسی، دانشجویان مقطع ارشد نیز می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ یورو در هفته حقوق دریافت کنند. پروسه پیدا کردن کار دانشجویی با توجه به میزان تسلط شخص به زبان فرانسوی، تجربه کافی، ویژگی‌های شخصیتی و… متفاوت است. دانشجویان بعد از اتمام دوره تحصیلات خود می‌‎توانند کار تمام‌وقت داشته باشند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

تحصیل در مقطع دکتری فرانسه

یکی از نکات قابل توجه در مورد دوره دکترا در فرانسه این است که طول این دوره ۳ تا ۴ سال است و تنها شامل پژوهش و کارهای تحقیقاتی می‌شود. میانگین شهریه دوره دکترا سالانه تنها 380€ یورو است.

از آن‌جایی که تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه شغل به حساب می‌آید، در زمان تحصیل در این مقطع حقوق دریافت می‌کنید. در نتیجه باید برای ویزای کار اقدام کنید! در حال حاضر برای دانشجویان مقطع دکترا ماهانه ۱۷۰۰ یورو حقوق تعلق می‌گیرد.

البته مبلغی از این حقوق ماهانه بابت مالیات کسر می‌شود. کشور فرانسه برای جذب دانشجویان نخبه در این مقطع، اقدام به برگزاری دوره‌های تخصصی دکترا به زبان انگلیسی نیز نموده است و کلیه این دوره‌ها به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شود.این میزان حقوق دریافتی در این دوره نسبت به هزینه‌های زندگی در این کشور رقم بالایی محسوب می‌شود.

علاوه‌بر این مبلغ، کمک‌هزینه‌های تحصیلی قابل توجهی نیز به دانشجو اعطا می‌شود. دانشجوی این مقطع نیز مانند مقاطع پایین‌تر، با کارت دانشجویی می‌توانند به‌صورت رایگان از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند. دانشجویان تا ۶ ماه بعد از اتمام تحصیلات در تمامی مقاطع فوق فرصت دارند تا کاری مناسب و تمام‌وقت پیدا کنند یا در مقاطع بالاتر به تحصیل بپردازند. دانشجویان مقطع دکتری نیز پس از اتمام دوره، می‌توانند به عنوان محقق در دانشگاه مشغول به کار شوند یا دوره‌های پست‌داک (فوق دکتری) را بگذرانند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه 6 سال به‌طول می‌انجامد. تنها شرط تحصیل در رشته پزشکی در این کشور  قبول شدن در آزمون ورودی است. درس‌ها و واحدهای تحصیلیِ سال اول رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی مشترک است؛ پس از این دوره که سال اول پزشکی به حساب می‌آید، آزمونی برگزار می‌شود که کسب نمره لازم از این آزمون مجوز شرکت در سال دوم تحصیلی است.

رشته های پزشکی در فرانسه

اگر متقاضی نمره خوبی از آزمون مربوطه کسب نکند، فرصت دوباره برای شرکت در آزمون و دوره یک‌ساله را دارد. این فرصت 2بار به دانشجو داده می‌شود و اگر برای بار دوم هم نمره قانع‌کننده را کسب نکند، ملزم به تغییر رشته خواهد بود. پس از دوره تحصیلی پزشکی، نوبت به دوره کارآموزی ۳ ساله می‌رسد. به‌عبارتی دیگر، دانشجوی فارغ‌التحصیل از دانشگاه پزشکی، ملزم به گذراندن دوره کارآموزی در بیمارستان‌ها و مراکز خدمات درمانی در کنار یک پزشک متخصص خواهد بود.

همانند رشته پزشکی، تحصیل در رشته دندانپزشکی در فرانسه نیز ۶ سال طول می‌کشد؛ با این تفاوت که بعد از دو سال اول، یک آزمون شبیه به کنکور ورودی (آزمونی موسوم به PACES) برگزار می‌شود.

بعد از قبولی در این آزمون، یک دوره ۳ ساله آغاز می‌شود و پس از آن  دوره یک‌ساله مربوط به شاخه تخصصی در مرحله آخر برگزار می‌شود. لازم به ذکر است که به‌طور مشخص تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور تنها به زبان فرانسوی صورت می‌گیرد و تحصیل در این رشته به زبان انگلیسی امکان پذیر نیست. طول دوره‌های تحصیلی پزشکی در فرانسه به شرح زیر است :

نوع تخصصطول دوره
پزشک عمومی۴ تا ۶ سال
دامپزشکی۶ سال
دندانپزشکی۵ تا ۶ سال
داروسازی۵ تا ۶ سال
پرستاری۳ تا ۴ سال
فیزیوتراپی۳ تا ۴ سال
پزشکی۳ تا ۶ سال

مدارک لازم جهت دریافت پذیرش تحصیلی فرانسه

برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های فرانسه مدارک مشخصی باید گردآوری شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • تمامی مدارک تحصیلی
 • مستندات و مدارک عنوان شده در سوابق کاری CV
 • مدرک زبان فرانسه TCF, DELF, DALF
 • انگیزه‌نامه
 • ۲ توصیه‌نامه از ۲ استاد در رشته مربوطه (به زبان انگلیسی/فرانسوی)
 • پروژه تحقیقی یا پروپوزال در ۳ صفحه برای مقطع دکترا

متقاضیان ادامه تحصیل در کشور فرانسه باید پیش از رسیدن به خاک این کشور، نامه تمکن مالی ارائه دهند. مبلغ تمکن مالی باید به اندازه هزینه‌های یک سال تحصیل و زندگی در فرانسه باشد.

اگر متقاضی پس از دوره تحصیل قصد دارد در کشور فرانسه مشغول به کار تمام وقت شود، یادگیری زبان فرانسوی برای او ضروری است. علاوه‌بر این، متقاضی باید دوره تحصیلی را با نمرات قانع‌کننده گذارنده باشد تا بتواند شغل مناسبی را پیدا کند. در این صورت متقاضی باید بعد از یافتن شغل، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

هزینه‌های زندگی در فرانسه

هزینه های تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی در اکثر رشته‌ها بین ۲ تا ۴ هزار یورو در سال متغیر است. از طرفی در طول دوران تحصیل در فرانسه، کمک‌های مالی و تخفیفات متنوعی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود. هم‌چنین در صورت واجد شرایط بودن، می‌توان برای بورس تحصیلی نیز اقدام کرد و هزینه‌ها را کاهش داد.

اما برای هزینه زندگی باید ماهانه عددی در حدود 1200 یورو در نظر گرفت. البته این مبلغ مربوط به شهر پاریس است که هزینه‌های بالایی برای زندگی دارد. زندگی در سه شهر بزرگ فرانسه یعنی نیس، لیون و مارسی ماهانه حدود 800 تا 1200 یورو هزینه دارد و برای زندگی در دیگر شهرهای این کشور باید حدود 600 تا 800 یورو در نظر داشت. هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ فرانسه به شرح زیر است:

 • پاریس: بین ۱۰۵۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه
 • نیس: بین ۷۰۰ تا ۹۲۰ یورو در ماه
 • لیون، نانت، بوردو یا تولوز: بین ۶۵۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه

برای سایر شهرهای فرانسه نیز می‌توانید با مبلغی کمتر از ۶۰۰ یورو در ماه زندگی کنید.

هزینه های زندگی در فرانسه

همان‌طور که گفته شد، دانشجویان بین‌المللی همانند دانشجویان فرانسوی اجازه دارند در طی دوران تحصیل تا 964 ساعت در سال کار کنند و طبق قانون کار در فرانسه در سال 2018، حداقل دستمزد (خالص) ساعتی 9.88 یورو است.

با یک حساب کتاب ساده به این نتیجه می‌رسیم که به عنوان دانشجو سالیانه بیش از 9500یورو با کار پاره‌وقت می‌توان درآمد کسب کرد.

دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

پس از دریافت پذیرش از مقطع موردنظر، نوبت به اقدام جهت ویزای تحصیلی می‌رسد؛ بر اساس مدت اقامت دانشجو در فرانسه، دو نوع ویزا صادر می‌شود:

1- ویزای کوتاه مدت تحصیلی شینگن (Visa de court séjour pour etudes)

این ویزا مجوز اقامت به مدت سه ماه را به دانشجو می‌دهد و برای افرادی که در دوره‌های کوتاه‌مدت مانند دوره‌های زبان ثبت‌نام کرده‌اند، مناسب است. البته باید توجه داشته باشید که این ویزا غیرقابل تمدید است.

نوع دیگری از ویزای کوتاه مدت نیز وجود دارد که برای سفر به فرانسه جهت شرکت در آزمون ورودی برخی از دانشگاه‌ها صادر می‌شود. درصورت قبولی متقاضی در آزمون، مجاز به دریافت یک مجوز اقامت قابل تمدیدِ یک‌ساله خواهید شد. یکی از کوتاه‌ترین مسیرها برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه، دریافت پذیرش دوره‌های زبان فرانسه در کالج‌های زبان و دانشگاه‌های مورد تأیید سفارت فرانسه است.

2- ویزای بلند مدت تحصیلی شینگن (Visa de long séjour pour etudes)

اگر طول دوره تحصیل بیش از 6 ماه باشد، پس از دریافت پذیرش باید برای ویزای بلندمدت تحصیلی اقدام کرد. از سال 2013 تا به امروز، مدت اعتبار این نوع ویزا تا پایان دوره تحصیل خواهد بود که مجوز اقامت شما در فرانسه محسوب می‌شود. این ویزا برای موارد زیر صادر می‌شود:

 • سه سال برای مقطع کارشناسی
 • دو سال برای مقطع کارشناسی ارشد
 • چهار سال برای مقطع دکترا

ویزای بلندمدت شینگن فرانسه که همان مجوز اقامت است VLT-TS نام دارد. در این حالت پس از ورود به خاک فرانسه، فرم رسمی را که توسط کنسولگری ایران صادر شده است، باید برای اداره مهاجرت و ادغام فرانسوی OFII ارسال کنید. پیشنهاد می‌شود گواهی پزشکی نیز ضمیمه این فرم شود. در این مرحله باید مبلغ 58 یورو برای تمبر مالیاتی پرداخت کرد. البته برخی از دانشگاه ها با OFII قرارداد دارند و به آسانی می‌توان تمام این مراحل را در دانشگاه طی کرد و اطلاعات موردنیاز را از دانشگاه محل تحصیل گردآوری کرد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

همان‌طور که پیشتر گفته شد، ویزای بلندمدت تحصیلی فرانسه برای افرادی صادر می‌شود که پذیرش دانشگاه‌های فرانسه در مقاطع مختلف را دریافت کرده‌اند. در این صورت مراحل دیگری پیش روی متقاضی قرار دارد:

 1. تشکیل پرونده ویزای بلند مدت دانشجویی
 2. مصاحبه و تحویل مدارک و پرداخت ۲۰۰ یورو به عنوان هزینه مصاحبه
 3. تحویل اصل مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه و پرداخت ۷۵ یورو به شرکت VFS
 4. تحویل گرفتن پاسپورت از VFS

شرایط دریافت ویزای همراه در فرانسه

در صورت متاهل بودن، متقاضی می‎تواند پس از اخذ پذیرش از دوره زبان یا دوره‌های دانشگاهی، درخواست ویزای همراه کند که در این صورت برای متقاضی ویزای تحصیلی و برای همراه، ویزای توریستی صادر می‌شود.

از آن‌جایی که تحصیل در دوره زبان یا دوره‌های آکادمیک فرانسه نیاز به پایان رساندن دوره پیش‌دانشگاهی و 12سال تحصیل مدرسه دارد؛ متقاضی ادامه تحصیل در فرانسه باید مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی ارائه دهد؛ در این صورت متقاضی باید 18 سال تمام داشته باشد. در نتیجه پدر و مادر «همراه» محسوب نمی‌شوند و امکان دریافت ویزای همراه برای آ‌ن‌ها وجود نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که ویزای همراه برای متقاضی تحصیل در فرانسه، مجوز کار نیست! به‌عبارتی دیگر، همراه متقاضی تحصیل در فرانسه اجازه کار ندارد.

اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه از طریق نیلگام

برای تسهیل در روند ورود به دانشگاه‌های فرانسه و با توجه به شرایط موردنیاز پذیرش در مقاطع مختلف، مجموعه نیلگام ثبت‌نام در دوره زبان فرانسه را پیشنهاد می‌کند. با گذراندن دوره زبان و دریافت مدرک مورد نظر با نمره مطلوب، شانس دریافت پذیرش بسیار بالاتر خواهد بود. بسیاری از دانشگاه‌ها شرط نمره زبان B2 دارند و برخی دیگر C1؛ بنابراین مدرک کسب شده از این دوره، اهمیت بسیار بالایی دارد.

پس از دریافت پذیرش از دوره زبان که در دانشگاه‌های مطرح کشور فرانسه برگزار می‌شود، می‌توانید برای ویزای شینگن فرانسه اقدام کنید. مزیت ویژه اخذ پذیرش فرانسه از طریق مجموعه نیلگام، دریافت ویزای بلندمدت تحصیلی است. برای آگاهی بیشتر از روند دریافت ویزا و پذیرش دوره فرانسه با کارشناسان و مشاوران نیلگام تماس بگیرید.

مشاوره اخذ ویزای تحصیلی فرانسه۰۲۱-۷۵۲۳۷

نظرات

فرهاد طالبی چایچی

با سپاس فراوان از ارسال پیام تشکر ویژه بنده را پذیرا باشید

ادمین

در خدمتتون هستیم.

امین

سلام، من دانشجوی سال اول رشته داروسازی(دانشگاه دولتی) هستم و قصد ادامه تحصیل در سال های اینده در کشور فرانسه دارم،ممنون میشم اگه راهنماییم کنید، با سپاس

Admin

سلام وقتتون بخیر ،برای دوره زبان فرانسه در خدمتتون هستیم و همچنین برای زیر گروه پزشکی شرایط شما برای کشورهای مختلف بررسی خواهد شد. میتوانید جهت مشاوره رایگان به صورت حضوری و یا تلفنی لطف بفرمایید با دفتر تماس بگیرید.

فیروزه صیدی

باسلام من کارشناسی طراحی لباس دارم ومتاهل هستم.ویک دختر یازده ساله دارم .میخواستم من روراهنمایی کنید برای گرفتن ویزای تحصیلی‌.سپاسگزارم.

ادمین

سلام وقتتون بخیر دوره زبان در فرانسه براتون اقدام خواهیم کرد و در صورتی که سن شما بالای ۳۰ سال باشد رزومه تحصیلیتون میبایست توسط کارشناسان تحصیلی ما مورد بررسی قرار گیرد لطفا برای بررسی شرایط و مشاوره رایگان با دفتر تماس بگیرید در خدمتتون هستیم.

فاطمه

من ٣٧ سالمه، مدرک تحصیلی من پیش دانشگاهى هنر بوده، مى خواستم براى تحصیل تو پاریس من و راهنمایی کنید، همسر من در حال حاضر اونجا مشغول به مار هستن و براى دوسال ویزا کارى دارن منتها من ویزا توریستى دارم

ادمین

سلام وقتتون بخیر .دوست عزیز برای دوره زبان در فرانسه در خدمتتون هستیم که برای بالای ۳۰ سال باید رزومه تحصیلیتون توسط کارشناسان تحصیلی ما بررسی شود سپس راهنمایی لازم خدمتتون اعلام کنند لطفا با دفتر تماس بگیرید.

محمد

سلام
میخواستم برای پذیرش زبان‌ فرانسه اقدام کنم. زمان مناسب برای اقدام کی هست در ضمن من ۲۹ ساله و لیسانس برق دارم

ادمین

سلام وقتتون بخیر شرایط سنی برای اقدام دارید و مشکلی از این بایت وجود ندارد میتوانید جهت بررسی رزومه تحصیلی و اطلاعات تکمیلی لطف بفرمایید با دفتر تماس گرفته و با کارشناسان تحصیلی ما صحبت فرمایید.

محمد رضا خاموش پور

سلام
وقتتون بخیر
پسر مجرد ۳۲ ساله هستم لیسانس حقوق،مدرک زبان انگلیسی و فرانسه ندارم
لطفا راهنمایی کنید،ممنون.

ادمین

سلام ما برای شما دوره زبان در فرانسه را اقدام خواهیم کرد منتهی در مورد افراد بالای ۳۰ سال باید رزومه تحصیبلیتون توسط کارشناسان تحصیلی ما بررسی شود و راهنمایی های لازم خدمتتون اعلام شود لطفا با دفتر تماس بگیرید.

سید سعید شمسی

سلام.آیا میشود با ۴۷ سال سن ومتاهل بودن به ادامه تحصیل در زمینه مهندسی خمیر و کاغد(مقطع دکتری )پرداخت؟

ادمین

سلام وقتتون بخیر در حال حاضر برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در خدمتتون هستیم و برای سن بالای ۳۰ سال باید رزومه تحصیلی شما توسط کارشناسان تحصیلی ما مورد بررسی قرار گیرد.

نيوشا

سلام وقت بخیر
٢۴ سالمه با دیپلم ریاضی و معدل ١٧.٩٠ میتونم برای دندون فرانسه اقدام کنم؟
مدرک زبان فرانسه رو ندارم
چه شهری رو پیشنهاد میدید برای تحصیل؟
اگه ممکنه در رابطه با هزینه خوابگاه در زمان دوره ی زبان فرانسه و بعد از پذیرش دانشگاه هم راهنمایی کنین
ممنون

ادمین

سلام وقتتون بخیر ،برای دوره زبان فرانسه در خدمتتون هستیم لطف بفرمایید جهت اطلاعات تکمیلی و راهنمایی لازم با دفتر تماس بگیرید با مشاوره رایگان حضوری و یا تلفنی در خدمت شما هستیم.

فاطمه باقرزاده

سلام. من ۳۸ ساله هستم. امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور فرانسه با توجه به سنم هست؟

مشاور نیلگام

سلام دوست عزیز برای دوره زبان فرانسه در حال حاضر در خدمتیم . پیشنهاد من این هست که با کارشناس تحصیلی ما صحبت بفرمایید تا کلیه شرایط و رزومه شما برسی شود و کشورهای دیگر هم برای شما ارزیابی گردد… شماره تماس ما ۰۲۱۷۵۲۳۷ هست . با مشاوره رایگان در خدمتیم.

مجید شکاری

سلام. بنده دانشجوی دکتری حقوق دانشگاه تهران هستم. بسیار علاقمند به تحصیل در فرانسه هستم. در صورت امکان راهنمایی بفرمایید که چه دوره هایی مناسب بنده هست

Admin

سلام وقتتون بخیر برای دوره زبان فرانسه در خدمتتون هستیم میتوانید جهت مشاوره رایگان تحصیلی به صورت حضوری و یا تلفنی لطفا با دفتر تماس بگیرید

سحر رضایی

سلام وقت بخیر
دانشجوی ترم ۳کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هستم،بامعدل۱۹:۳۹ ،
۳۱ ساله
برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا میخواستم بدونم شرایط بورس شدن به کشور فرانسه رو دارم؟
زبان انگلیسی در حد ارائه لکچر
متأهل و یک دختر۶ ساله دارم
به چه صورت میتونم برای ادامه تحصیل دکترا به فرانسه اقدام کنم
لطفا راهنمایی بفرمایید
ممنون از لطفتون.

Admin

سلام وقتتون بخیر دوست عزیز در حال حاضر برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در خدمت شما هستیم و همچنین برای دوره زبان فرانسه برای شما اقدام خواهیم کرد میتوانید جهت مشاوره رایگان تحصیلی به صورت حضوری و یا تلفنی لطف بفرمایید با دفتر تماس بگیرید .

رضا جوادی

باتشکر از اطلاع رسانی عالی شما بنده تمام شرایط را دارم فقط ۵۳ سال دارم آیا می توانم درخواست کارشناسی ارشد بکنم ؟

Admin

سلام وقتتون بخیر . دوست عزیز برای بسیاری از سفارت ها شرایط سنی و نداشتن گپ تحصیلی مطرح است که با توجه به شرایطی که ذکر فرمودید شرایط سنی ندارید عذرخواهی می کنم.

حسین حیدرپور

توضیحات بسیار خوبی بود

Admin

ممنون از حضور شما.

ناهیدالسادات جعفری

بنده ۵۱ ساله درشرف بازنشستگی دارای مدرک کارشناسی می خواهم ارشد مدیریت جهانگردی را بگیرم آیا می توانم برای دکترا در فرانسه شرکت کنم

Admin

سلام وقتتون بخیر ،دوست عزیز برای بسیاری از سفارت ها شرایط سنی و نداشتن گپ تحصیلی مطرح است با توجه به شرایطی که ذکر فرمودید دارای شرایط نمی باشید عذر خواهی می کنم.