تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

مرکز تخصصی وقت سفارت و ویزا

مراحل اخذ گرین کارت آمریکا

۲۵ شهریور ۱۳۹۸
مراحل اخذ گرین کارت آمریکا

اخذ گرین کارت آمریکا همواره مورد توجه بسیاری از مردم جهان بوده چرا که گام مهمی جهت ورود به امریکاست و با استفاده از آن می‌توان به طور قانونی در آمریکا به کار و زندگی مشغول شد. مزایای زندگی در آمریکا باعث شده که هر ساله تعداد زیادی از مردم جهان در سرتاسر کره خاکی به دنبال اخذ گرین کارت آمریکا و ورود به این کشور باشند. مردم ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای خیلی از ما زندگی در آمریکا چیزی شبیه رویاست. در این مطلب قصد داریم تا به این رویای دست یافتنی پرداخته و روند اخذ گرین کارت آمریکا را توضیح دهیم.

چگونه گرین کارت بگیریم؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که اخذ گرین کارت آمریکا شیوه‌های متفاوتی داشته و افراد این امکان را دارند تا بر اساس شرایط خود برای گرفتن انواع مختلف گرین کارت اقدام کنند. با توجه به تفاوت در روش‌های اخذ گرین کارت بدیهی است که روند اخذ گرین کارت نیز برای هر کدام از روش‌ها دارای تفاوت‌هایی خواهد بود. در ادامه مراحل اخذ گرین کارت آمریکا را به صورت تفصیلی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

گرین کارت

مرحله اول: آیا واجد شرایط گرین کارت هستید؟

اولین مرحله برای اخذ گرین کارت آمریکا این است که تعیین کنید در کدام دسته‌بندی گرین کارت قرار می‌گیرید. انواع گرین کارت آمریکا بر اساس دسته‌بندی به شرح زیر است:

در ادامه سه نوع اول این دسته‌بندی که رایج‌ترین روش‌های اخذ گرین کارت آمریکا هستند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اخذ گرین کارت آمریکا از طریق خانواده

اخذ گرین کارت آمریکا از طریق خانواده محبوب‌ترین روش‌ گرفتن گرین کارت محسوب می‌شود. در صورتی که یکی از بستگان نزدیک شما شهروند آمریکا باشد یا دارای گرین کارت باشد شما این امکان را خواهید داشت تا برای گرین کارت درخواست بدهید. این روش سریع‌ترین راه اخذ گرین کارت بوده و هم‌چنین یکی از راحت‌ترین شیوه‌ها برای گرفتن اقامت دائمی آمریکا نیز به حساب می‌آید.

رزرو نزدیک‌ترین وقت سفارت آمریکاثبت نام کنید

شهروندان آمریکا این امکان را دارند تا برای همسران خود، فرزندان کمتر از ۲۱ سال که ازدواج نکرده‌اند و هم‌چنین والدین درخواست گرین‌کارت کنند. برای انجام این کار باید شهروند آمریکایی به طور قانونی و با استفاده از فرم I-130 درخواست خود را برای بستگان خود مطرح کند. سپس باید این درخواست از طریق فرم I-485 دنبال شود. در صورتی که بستگان شخص در آمریکا باشند کار راحت‌تر خواهد بود اما اگر در خارج از آمریکا باشند باید کار خود را از طریق کنسولگری آمریکا در کشور مربوطه دنبال نمایند. بعد از این که درخواست فرد تایید شود برای او ویزا صادر خواهد شد و بعد از ورود به آمریکا می‌تواند گرین کارت خود را دریافت نماید.

یک شهروند آمریکا هم‌چنین می‌تواند برای برادر و خواهر و فرزندان بالای ۲۱ سالی که ازدواج کرده‌اند هم درخواست بدهد اما فرآیند این درخواست خیلی بیشتر طول خواهد کشید زیرا این موارد جزو بستگان درجه یک محسوب نمی‌شوند.

به این نکته دقت کنید که اگر خویشاوند درجه یک شما گرین کارت آمریکا را هم داشته باشد روند درخواست تقریبا به همین شکل است با این تفاوت که زمان بیشتری طول خواهد کشید.

هم‌چنین شرایط خاصی نیز برای اخذ گرین کارت آمریکا وجود دارد که چندان رایج نیستند. به عنوان مثال بیوه یک شهروند آمریکایی یا فرزند یک دیپلمات خارجی متولد آمریکا در این گروه قرار خواهند گرفت. اگر چنین شرایطی دارید می‌توانید فرم I-360 را ارسال کنید.

گرفتن گرین کارت آمریکا از طریق کار

این مورد دارای گستردگی زیادی است زیرا فقط به کارفرمای شما مربوط نمی‌شود و شامل اخذ گرین کارت از طریق سرمایه‌گذاری و یا داشتن مهارت تخصصی نیز می‌شود. در صورت دریافت پیشنهاد کاری برای یک موقعیت شغلی دائمی در آمریکا، کارفرمای شما نقش تاثیرگذاری را در فرآیند درخواست شما خواهد داشت. کارفرمای شما باید مجوز کار را دریافت کرده و فرم I-140 را پر کند.

از طرف دیگر، سرمایه‌گذارانی که حداقل یک میلیون دلار در کسب و کارهای جدید آمریکا سرمایه‌گذاری کنند یا ۵۰۰ هزار دلار در حوزه اشتغال هدفمند هزینه نمایند می‌توانند برای اخذ گرین کارت سرمایه‌گذاری آمریکا اقدام نمایند. کسب و کار مذکور باید حداقل ۱۰ شغل دائمی را در آمریکا ایجاد نماید. افرادی با این شرایط باید فرم I-526 را تکمیل نمایند.

هم‌چنین در صورتی که توانایی یا تخصص فوق العاده‌ای داشته باشید نیز امکان گرفتن گرین کارت آمریکا را خواهید داشت. البته این یک روش خیلی سخت برای اخذ گرین کارت آمریکا محسوب می‌شود زیرا متقاضیان این نوع گرین کارت باید در زمینه حرفه‌ای خود جزو بهترین‌ها باشند و معمولا شامل افرادی می‌شود که جوایز نوبل، اسکار یا مدال المپیک را کسب کرده باشند.

هم‌چنین افرادی با گروه‌های شغلی خاص مانند مترجمان افغانی و عراقی که برای دولت یا ارتش آمریکا کار می‌کنند نیز امکان دریافت گرین کارت را خواهند داشت.

اخذ گرین کارت از طریق پناهندگی

مهاجرانی که به عنوان پناهنده یا پناهنده سیاسی وارد کشور آمریکا شده‌اند یک سال پس از ورود به خاک آمریکا می‌توانند درخواست گرین کارت کنند. این موضوع در مورد خانواده پناهندگان سیاسی نیز صدق می‌کند. پناهندگان معمولی باید بعد از یک سال برای اخذ گرین کارت درخواست دهند اما پناهندگان سیاسی نیازی به انجام این کار نخواهند داشت.

برای اطلاع از جزئیات شرایط دسته‌های مختلف گرین کارت آمریکا می‌توانید به سایت www.uscis.gov مراجعه کنید.

مرحله دوم: ارائه درخواست

بعد از این که دسته مناسب با شرایط خود را تعیین کردید اکنون لازم است که از خانواده یا کارفرمای خود بخواهید که درخواست گرین کارت را ارائه نمایند. البته در موارد معدودی می‌توانید شخصا اقدام به ارائه درخواست کنید. در ارائه درخواست باید به نکات زیر توجه شود:

 • در صورت اخذ گرین کارت از طریق خانواده باید بستگان شما فرم مهاجرت I-130 را پر کنند.
 • در صورت اخذ گرین کارت از طریق کار باید کارفرمای شما فرم مهاجرت I-140 را پر کند.
 • در صورت اخذ گرین کارت از طریق سرمایه‌گذاری باید فرم مهاجرت I-526 را پر کنید.
 • اگر در گروه خاصی نظیر بیوه یک شهروند آمریکایی قرار می‌گیرید باید فرم مهاجرت I-360 را پر کنید.
 • پناهندگان برای اخذ گرین کارت نیازی به پر کردن فرم‌های مهاجرت نخواهند داشت.

مرحله سوم: بررسی در دسترس بودن ویزا

قبل از این که سایر فرم‌ها را پر کرده و اقدامات بعدی را انجام دهید باید وضعیت موجود بودن ویزای مورد نظر خود را بررسی کنید. تعداد ویزاهای در دسترس با توجه به دسته مهاجرتی و هم‌چنین کشور مبدا متفاوت است که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • برای متقاضیان دریافت گرین کارت از طریق خانواده تعداد نامحدودی ویزا وجود دارد بنابراین چنین افرادی مدت زیادی را انتظار نخواهند کشید.
 • برای افرادی که جزو بستگان درجه یک محسوب نمی‌شوند و هم‌چنین افرادی که قصد اخذ گرین کارت آمریکا از طریق کار را دارند تعداد محدودی ویزا وجود دارد. چنین افرادی یک تاریخ اولویت‌بندی شده دریافت خواهند کرد و تا زمان در دسترس قرار گرفتن ویزا در لیست انتظار خواهند ماند. این افراد می‌توانند موقعیت خود را در صف انتظار از طریق بولتن ویزا پیگیری نمایند.

مرحله چهارم: تکمیل فرم درخواست I-485 برای تعیین وضعیت

قبل از ارائه این فرم باید منتظر باشید تا ویزای شما آماده شود. دستورالعمل‌های موجود در فرم را با دقت مطالعه کرده و حتما کلیه مدارک و اطلاعات لازم را ارسال نمایید. مطمئن شوید که مدارک و فرم‌های خود را به دقت آماده کنید و آن‌ها را به آدرس صحیح ارسال نمایید زیرا وجود یک اشتباه جزئی نیز می‌تواند موجب تاخیرهای پرهزینه و حتی رد درخواست شما شود.

در صورتی که شما متقاضی اخذ گرین کارت آمریکا از طریق خانواده بوده و جزو بستگان درجه یک هستید می‌توانید فرم I-485 را در همان زمان پر کردن فرم I-130 تکمیل نمایید. هزینه تشکیل پرونده از ژوئن ۲۰۱۸ برابر با ۱۱۴۰ دلار محاسبه شده و اکثر متقاضیان باید هزینه بیومتریک که ۸۵ دلار است را نیز در همان موقع پرداخت نمایند.

مرحله پنجم: انجام انگشت نگاری Biometrics

پس از این که تمامی مراحل مربوط به درخواست گرین کارت را تکمیل کنید یک اطلاعیه برای شما فرستاده می‌شود که در آن زمان و مکان انجام انگشت نگاری به شما اطلاع داده خواهد شد. در این مرحله اثر انگشت، عکس و امضای شما توسط افسران مهاجرت گرفته خواهد شد. این اطلاعات به منظور بررسی سوابق شخص مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

انگشت نگاری

مرحله ششم: انجام مصاحبه

 • در برخی از موارد ممکن است که شخص متقاضی برای انجام یک مصاحبه فراخوانده شود. در این مصاحبه سوالاتی در مورد درخواست شخص پرسیده می‌شود. اطلاعیه‌ای که در این رابطه برای شما ارسال می‌شود شامل تاریخ، زمان و مکان مصاحبه است بنابراین آن را گم نکنید.
 • در برخی موارد ممکن است عضوی از خانواده شخص متقاضی که برای او درخواست گرین کارت کرده‌ نیز برای حضور در مصاحبه فراخوانده شود.
 • دقت کنید که تمامی مدارک مهم از جمله اسناد سفر، پاسپورت و هر نوع مدرک مرتبط با مصاحبه را همراه خود داشته باشید.

مصاحبه گرین کارت

مرحله هفتم: انتظار برای تصمیم‌گیری نهایی

اداره مهاجرت آمریکا USCIS مدارک و مصاحبه شما را بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود که شما شرایط لازم برای تبدیل شدن به مقیم دائم آمریکا را دارید. زمانی که تصمیم نهایی گرفته شود یک نامه برای شما ارسال خواهد شد.

 • در صورتی که درخواست شما رد شده باشد می‌توانید درخواست تجدید نظر کنید
 • در صورتی که درخواست شما پذیرفته شود دستورالعمل‌های دیگری را در ارتباط با اخذ گرین کارت آمریکا دریافت خواهید کرد که در آن اطلاعاتی از جمله زمان تمدید گرین کارت آورده می‌شود.
به این مقاله امتیاز دهید:
[تعداد: 11    میانگین: 3.7/5]
دسته بندی :امریکا,ویزا

نظرات

عبدالباسط ضیا

میخواهم قوانین در باره گرین کارت بدانم

Admin

سلام وقت بخیر ،برای آمریکا خدمات وقت سفارت داریم دوست عزیز .میتوانید جهت مشاوره لطف کنید با دفتر تماس بگیرید.