تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

انواع ویزای اسپانیا و راهنمای اخذ آن

۳ فروردین ۱۳۹۸
انواع ویزای اسپانیا و راهنمای اخذ آن

اسپانیا؛ کشوری خوش آب و رنگ در غرب اروپا. در واقع دومین کشور بزرگ غرب اروپا (بعد از فرانسه) و چسبیده به اقیانوس اطلس. یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری حوزه شینگن که بهار و پاییزش با هیچ کجای اروپا قابل‌مقایسه نیست. در مورد آب‌ و هوای اسپانیا همین‌ که بدانید بزرگ‌ترین صادرکننده میوه و سبزیجات جهان است برای درک اقلیم استثنایی این کشور کافی است. فرهنگ و هنر در هر گوشه از این کشور موج می‌زند و نیازی به توصیف جایگاه بارسلونا و رئال مادرید در فوتبال و ورزش جهان نیست. برای لمس همه جذابیت این کشور و سفر به کشور ماتادورها حتماً نیاز به ویزای اسپانیا دارید. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا اطلاعات کاملی در خصوص انواع ویزای اسپانیا و نحوه درخواست آن ارائه دهیم.

انواع ویزای اسپانیا

اتباع ایرانی با هر دلیل و هدفی که قصد ورود به اسپانیا را داشته باشند حتماً باید برای ویزای شینگن درخواست دهند. ازآنجایی‌که اسپانیا عضو اتحادیه اروپا و همچنین پیمان شنگن است، ویزای اسپانیا همان ویزای شینگن خواهد بود. با همان ویژگی‌ها و قوانین. اگر برای سفری تفریحی قصد سفر به اسپانیا را دارید باید برای ویزای کوتاه‌مدت اسپانیا همان ویزای نوع C شینگن درخواست دهید و اگر برای تحصیل در پرتغال برنامه دارید ویزای هدف شما نوع D شینگن خواهد بود. به‌بیان‌دیگر هدف سفر شما نوع ویزای کشور اسپانیا را مشخص می‌کند. بنابراین به‌طور خلاصه می‌توان گفت انواع ویزای اسپانیا همان انواع ویزای شینگن است که بسته به درخواست متقاضی برای وی صادر می‌شود.

هر یک از این انواع ویزای کشور اسپانیا مدت اعتبار خاص خود را دارند. ویزاهای کوتاه‌مدت شینگن که برای بار اول صادر می‌شوند و اهدافی توریستی دارند عموماً اعتباری ۱۵ روزه دارند. اما در مراحل بعدی و بنا بر دلایلی که برای سفر ارائه می‌دهید می‌توانند تا ۳ ماه اعتبار داشته باشند.

ویزای مولتی اسپانیا هم درواقع همان ویزای مولتی شینگن است که می‌تواند حداکثر تا ۵ سال اعتبار داشته باشد و دارنده این ویزا قادر خواهد بود تا زمان اعتبار ویزای خود بدون محدودیت به حوزه شینگن وارد و از آن خارج شود.

اما باید به نکته‌ای مهم در این زمینه اشاره‌کنیم و آن فرق بین مدت اعتبار ویزای شینگن و تعداد روزهای مجاز برای اقامت در اروپا است. بنا بر قانونی موسوم به ۱۸۰/۹۰ صرف‌نظر از مدت اعتبار روادید اسپانیا (حتی ویزاهای مولتی) هر فرد تنها می‌تواند در یک دوره ۱۸۰ روزه تنها ۹۰ روز در حوزه شینگن (یک کشور یا هر تعداد کشور) اقامت داشته باشد و پس از طی شدن ۹۰ روز حتی اگر ویزای اسپانیای وی ۱ سال دیگر اعتبار داشته باشد، از خاک اروپا خارج‌شده، منتظر بماند دوره ۱۸۰ روزه پایان یابد و مجدداً به اروپا یا اسپانیا برگردد و تا ۹۰ روز دیگر در هر یک از کشورهای اروپایی اقامت داشته باشد.


مطلب مرتبط: مهم‌ترین نکات مربوط به مدت اعتبار ویزای شینگن که باید بدانید


ثبت‌نام اینترنتی و مراحل اخذ ویزا

وقتی از ثبت‌نام آنلاین یا اینترنتی ویزای کشور اسپانیا حرف می‌زنیم درواقع منظور تعیین وقت سفارت شینگن و تکمیل فرم آنلاین درخواست ویزا و درنهایت حضور در سفارت و یا نمایندگی رسمی کنسولگری اسپانیا در تهران و انجام انگشت‌نگاری برای ویزای شینگن است.

انواع ویزای اسپانیا و راهنمای اخذ آن

تا چند سال پیش متقاضیان روادید اسپانیا می‌بایست با مراجعه به وب‌سایت سفارت اسپانیا و یا مراجعه حضوری به کنسولگری این کشور در تهران برای تعیین وقت سفارت و درخواست ویزا اقدام می‌کردند. اخیراً تمامی مراحل تعیین وقت و ارائه مدارک برای ویزای کشور اسپانیا به نماینده رسمی این کشور در تهران یعنی شرکت BLS واگذارشده است. بدین ترتیب متقاضیان ویزای این کشور (بلندمدت یا کوتاه‌مدت) می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت مرکز درخواست ویزا اسپانیا در تهران ضمن مشخص کردن نوع ویزادرخواستی، برای تعیین وقت و درنهایت انجام مصاحبه اقدام کنند.

همان‌طور که در وب‌سایت دفتر BLS اسپانیا در تهران اشاره‌شده، فرآیند اخذ روادید اسپانیا ۳ مرحله را شامل می‌شود:

 • مشخص کردن نوع ویزای اسپانیا
 • تعیین وقت سفارت
 • مراجعه حضوری به دفتر BLS برای انگشت‌نگاری

از طریق این لینک می‌توانید به‌صورت مستقیم برای تعیین وقت سفارت اسپانیا اقدام کنید و از طریق ایمیل و یا تماس تلفنی نتیجه به شما اعلام می‌شود.

ثبت نام آنلاین ویزای شینگنثبت نام کنید

مدارک لازم برای انواع ویزای اسپانیا

مدارک لازم برای ویزا اسپانیا شامل ۳ دسته کلی از مدارک می‌شوند:

 • مدارک هویتی
 • مدارک شغلی و مالی
 • مدارک مربوط به سفر

مدارک هویتی، شامل پاسپورت، شناسنامه و فرم درخواست ویزای شینگن می‌شود. گواهی اشتغال به کار از شرکت و یا سازمان متبوع، جواز کسب یا روزنامه رسمی، فیش پرداخت مالیات همگی جز مدارک شغلی محسوب می‌شوند اما مدارک مالی برای درخواست ویزا اسپانیا مواردی همچون فیش حقوقی ۶ ماه اخیر، جدیدترین نامه تمکن مالی و صورتحساب گردش شش ماه اخیر بانکی با تاریخ و مهر و امضا بانک را در برمی‌گیرند.

مدارک سفر هم شامل دعوت‌نامه ویزای شینگن، واچر هتل، رزرو بلیط و بیمه مسافرتی معتبر می‌شوند. مدارک لازم برای درخواست ویزا به شرح زیر است:

   1. تکمیل فرم درخواست ویزا

عکس بیومترک

  1. شناسنامه
  1. پاسپورت یا گذرنامه
  1. مدارک شغلی و کاری
  1. پرینت گردش حساب مالی
  1. نامه تمکن مالی
  1. بلیط پرواز
  1. رزرو هتل
  1. بیمه مسافرتی
  1. ۶۰ تا ۸۵ یورو جهت انجام انگشت‌نگاری در سفارت

مطلب مرتبط: مدارک لازم برای درخواست ویزای شینگن-۲۰۱۹


عوامل ریجکت ویزای کشور اسپانیا

در خصوص عوامل ریجکت ویزای اسپانیا پیش از این در مقاله‌ای مفصل با عنوان مهم‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن توضیح داده‌ایم اما به‌طور خلاصه می‌توان گفت مهم‌ترین عاملی که موجب رد درخواست ویزا می‌شود، قانع نشدن افسر ویزا در خصوص بازگشت متقاضی به کشور مبدأ پس از پایان مدت اعتبار ویزا است. موردی که اصطلاحاً به آن مسافران One way یا یک‌طرفه می‌گویند. اگر بتوانید با ارائه مدارک شغلی، مالی، ملکی و … مناسب و معتبر افسر مهاجرت را قانع کنید که پس از پایان سفر به اروپا و پیش از پایان مدت اعتبار ویزا به کشور خود بازخواهید گشت، مسلماً درصد ریجکت کاهش می‌یابد.

عوامل ریجکت ویزای کشور اسپانیا

نکته مهم دیگر در مبحث ریجکت به مدارک مالی متقاضی مربوط می‌شود. سفارت‌های اروپایی در خصوص مدارک مالی متقاضی حساسیت بسیار زیادی دارند و هرگونه تناقض و یا حتی حساب‌سازی در مدارک مالی بلافاصله منجر به ریجکت ویزا خواهد شد.

همان‌طور که می‌دانید یکی از مراحل مهم اخذ ویزای اسپانیا، مصاحبه حضوری است. در مصاحبه حضوری افسر ویزا یا آفیسر پرونده از شما سؤالاتی را می‌پرسد که پاسخ درست و دقیق به هر یک از آن‌ها می‌تواند درصد ریجکت را تا حدود بسیار زیادی کاهش دهد. در مقاله زیر می‌توانید با مهم‌ترین سؤالات روز مصاحبه ویزای شینگن آشنا شوید و پاسخ درست به هر یک از آن‌ها را تمرین کنید.


مطلب مرتبط: ۲۵ سوال مهم روز مصاحبه ویزای شینگن


ویژگی عکس برای اخذ ویزا

عکس بیومتریک برای ویزای شینگن یکی از مدارک لازم برای درخواست ویزای اسپانیا است. عکسی که هم از نظر سایز و هم ازنظر ویژگی‌های فنی با عکس پرسنلی تفاوت دارد. اخیراً در دفاتر انگشت‌نگاری ویزای شینگن، سرویسی تحت عنوان عکس بیومتریک ارائه می‌شود که متقاضی می‌تواند با پرداخت ۱۵۰ هزار تومان در همان محل برای دریافت عکس بیومتریک فوری اقدام نماید. اما اگر می‌خواهید این هزینه را نپردازید باید پیش از مراجعه به سفارت یا نمایندگی رسمی سفارت اسپانیا در تهران برای تهیه عکس بیومتریک اقدام کنید.

به‌طور کل ویژگی‌های عکس بیومتریک  شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دو عکس جدید که مربوط به ۶ ماه اخیر باشد.
 • سایز عکس ۳٫۵*۴٫۵
 • رنگی و نه سیاه‌وسفید.
 • سر باید ۷۰ تا ۸۰ درصد سایز عکس را به خود اختصاص دهد.
 • پس‌زمینه با رنگ روشن ملایم و بدون طرح و الگو. خاکستری روشن توصیه می‎شود
 • فرد باید مستقیم به دوربین نگاه کند.
 • حالت صورت کامل خنثی. بدون لبخند و با دهان بسته
 • نباید از پوشش همرنگ با بک‌گراند عکس استفاده شود.

هزینه اخذ ویزای اسپانیا چقدر است؟

هزینه اخذ ویزای اسپانیا شامل ۳ بخش می‌شود.

هزینه اخذ ویزای ایتالیا در مجموعه شرکت‌های نیلگام ۴۵۰ یورو است. این هزینه شامل تور ۳ شب اسپانیا، واچر هتل، رزرو بلیط، بیمه مسافرتی و بررسی مدارک، اخذ وقت سفارت اسپانیا و مشاوره در تهیه و تکمیل مدارک و فرم‌ها می‌شود.

علاوه بر این مبلغ، متقاضیان باید در روز مصاحبه و برای انجام بیومتریک حدود ۸۵ یورو به همراه داشته باشند.

گروه شرکت‌های نیلگام با بیش از ۱۰ سال سابقه مستمر در امور مربوط به اخذ ویزا و وقت سفارت شینگن با بهره‌مندی از کادر اجرایی مجرب و حرفه‌ای خود آماده ارائه مشاوره رایگان و خدمات VIP به متقاضیان محترم ویزای شنگن است.

مشاوره رایگان اخذ ویزای شینگن اسپانیا۰۲۱-۷۵۲۳۷

به این مقاله امتیاز دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
دسته بندی :ویزا

نظرات