تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس چقدر است

بر اساس سایت آمار کانادا، میانگین شهریه سالانه در مقطع کارشناسی ارشد در کاناداCAD $16,497  دلار امریکا یا $۱۲,۲۶۰ دلار کانادا تخمین زده شده است. با توجه به رشته تحصیلی مورد نظر، نوع دانشگاه مقصد و شهر محل تحصیل، نرخ شهریه‌های بسیار متفاوتی نیز دریافت می‌شود؛ اما به‌طور کلی، برای مقطع کارشناسی ارشد می‌توان شهریه حداقل ۱۴هزار دلار و حداکثر ۱۷ هزار دلار کانادا را در نظر گرفت. پایین‌ترین شهریه‌ها مختص رشته‌های مجموعه هنر و علوم انسانی است و بالاترین نرخ شهریه برای رشته‌های دندانپزشکی، معماری و بازرگانی برآورد می‌شود. مانند سایر کشورها، دوره‌های مدیریت ارشد اجرایی EMBA در کانادا نیز عنوان گران‌ترین رشته را از آن خود کرده است؛ این رشته سالانه به‌طور متوسط حدود ۴۹ هزار دلار کانادا (۳۷ هزار دلار آمریکا) آب می‌خورد. شهریه دیگر دوره‌های MBA در این یک‌سال تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد به طور متوسط حدود ۳۰ هزار دلار کانادا (یا ۲۲ هزار دلار آمریکا) است.
همان‌طور که گفتیم، شهر محل تحصیل نیز در نرخ شهریه‌ها تاثیرگذار است. علاوه‌بر شهریه دانشگاه‌ها، هزینه زندگی در کانادا نیز بر این مبلغ اضافه می‌شود. هزینه زندگی دانشجویی شامل هزینه‌های مربوط به مسکن یا خوابگاه، خوردوخوراک، حمل‌ونقل، کتاب‌ها و دیگر منابع آموزشی، تلفن و هزینه‌های متفرقه بسته به نوع زندگی ماهانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار، برآورد می‌شود.
 دانشگاه مونترال هزینه زندگی دانشجویی را سالانه حدود ۱۵۰۰۰ دلار کانادا اعلام کرده است و دانشگاه بریتیش کلمبیا، واقع در شهر ونکوور هزینه‌های زندگی را حدود ۱۵۵۰۰ دلار کانادا تخمین زده است. لازم است بدانید این ارقام برای شیوه زندگی کانادایی ارائه شده‌اند و تا حدودی می‌توان آن‌را دست بالا در نظر گرفت. علیرغم گرانی در دو شهر بزرگ ونکوور و تورنتو کانادا، بسیاری از مهاجران ایرانی، این دو شهر را برای زندگی برمی‌گزینند. آسان‌ترین راه‌حل برای پایین آوردن هزینه‌ها تحصیل و زندگی در شهرهای کوچک‌تر کانادا است. در این شهرهای به نسبت گران، علاوه‌بر هزینه اقامتگاه و حمل‌ونقل، زمان طولانی‌تری هم در مسیر دانشگاه سپری خواهد شد. بنابراین علاوه‌بر هزینه مالی، در این شهرها هزینه زمانی بیشتری نیز صرف می‌شود.
البته دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در کشور کانادا به صورت نیمه‌وقت مجاز به انجام کار دانشجویی هستند؛ به‌طور دقیق‌تر می‌توان گفت، دانشجویان بین‌المللی اجازه کار نیمه‌وقت تا بیست ساعت در هفته دارند و حداقل دستمزد در این کشور بین ۱۰ تا ۱۵ دلار در ساعت است. این رقم دستمزد به استان محل تحصیل بستگی دارد.

[yasr_overall_rating size="medium"]
[yasr_visitor_votes size="medium"]

سوال خود را بپرسید

11+4=