تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

مرکز تخصصی وقت سفارت و ویزا

شرط معدل برای تحصیل در کانادا چقدر است

Best Answer

دریافت پذیرش از مدرسه، کالج یا مدارس کانادا رویای بسیاری از ایرانیان است. برای به حقیقت پیوستن این آرزو، شرط‌هایی وجود دارد که باید فراهم شود و مراحلی که باید طی شود. یکی از این شروط اکید اما قابل حل، شرط معدل در دریافت ویزا و پذیرش است. البته شرط معدل برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشورهای مختلف، متفاوت است. باید توجه داشت که اهمیت شرط معدل برای تحصیل در کانادا بستگی به مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر دارد.

به‌طور کلی، برای تحصیلات عالیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حداقل معدل ۱۴ مورد نیاز است. برای تحصیل در کالج‌های کانادا باید مدرک پیش‌دانشگاهی با حداقل معدل ۱۲ ارائه شود. اما در این میان دانشگاه یا کالج‌هایی نیز وجود دارند که راهکارهایی را برای متقاضیان با معدل پایین‌تر ارائه می‌دهند.
همان‌طور که گفته شد، شرط معدل برای دریافت پذیرش نسبت به رشته و مرکز آموزشی متفاوت است. برای مثال، تحصیل در رشته پزشکی و زیرشاخه‌های آن در مراکز آموزش عالیِ کانادا معدل بالای ۱۵ نیاز دارد. رشته‌های فنی و هنری نیز بسته به زیرشاخه‌های آن‌ها شرط معدل خاصی مورد نظر دانشگاه‌هاست.

توجه داشته باشید که برای دریافت پذیرش از این رشته‌ها، علاوه‌بر معدل و مدرک زبان، نیاز به ارائه دادن پورت فولیو دارد. متقاضی شرکت در این رشته‌ها، باید سوابق تخصصی خود را همراه با دیگر مدارک مورد نظر ارسال کند. در بیشتر مراکز تحصیلی عالی جهان، معیار برای ارزیابی معدل مقیاس ۵ یا ۲۰ است، اما در کشور کانادا این مقیاس ۴ یا ۹ است.

نشان معادل معدل%معدل
+A۹۲-۱۰۰۴٫۳۳
A۸۸-۹۱۴
-A۸۵-۸۷۳٫۶۷
+B۸۲-۸۴۳٫۳۳
B۷۸-۸۱۳
-B۷۵-۷۷۲٫۶۷
+C۷۲-۷۴۲٫۳۳
C۶۸-۷۱۲
-C۶۵-۶۷۱٫۶۷
D۵۵-۶۴۱
F۰-۵۴۰

برای درخواست پذیرش از دانشگاه یا کالج مشخص، متقاضی موظف است شرایط و وضعیت تحصیلی خود را مطابق با قوانین و شروط دانشگاه یا کالج هماهنگ کند؛ اما مجموعه نیلگام بر اساس شرایط و سواق تحصیلی متقاضی برای مرکز آموزشی مناسب اقدام می‌کند.

کارشناسان و مشاوران کارآزموده در نیلگام با بررسی شرایط متقاضی پذیرش تحصیلی و شناخت کافی از جزئیات مراکز آموزشی، اقدام به دریافت پذیرش و درخواست ویزا می‌کنند تا شرط قبولی متقاضی بیشتر شود و راه‌های پرپیچ و خم پیش رو، هموارتر گردد.

علاوه‌بر مراکز آموزشی، شرط معدل آخرین مدرک تحصیلی در کنار دیگر موارد همچون مدرک زبان انگلیسی، وقفه تحصیلی و …  برای آفیسر پرونده ویزا نیز اهمیت دارد. همان‌طور که می‌دانید، پس از دریافت پذیرش تحصیلی برای ویزا اقدام می‌شود و تمامی موارد گفته شده در مرحله درخواست ویزا نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.
برخلاف شرط ارائه مدرک زبان انگلیسی، داشتن معدل مناسب برای دریافت پذیرش از مدارس کانادا اهمیت دارد. اما میزان مشخص شده برای این نمره، شرایط را برای دانش‌آموزان متقاضی پیچیده نمی‌کند؛ تنها کافی‌ست کارنامه آخرین پایه تحصیلی با معدل بالای ۱۰ صادر شده باشد.