تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

مرکز تخصصی وقت سفارت و ویزا

تفاوت مدارس دولتی و خصوصی کانادا چیست

برخلاف تصور عموم در مورد برتری مدارس خصوصی به مدارس دولتی، به صراحت می‌توان گفت مدارس دولتی در کانادا بهترین سیستم آموزشی را دارد. جالب است بدانید، رتبه‌بندی‌های جهانی اثبات کرده‌اند که کشور کانادا یکی از بهترین سیستم‌های آموزشِ دولتی دنیا را در اختیار دارد و مقام خود را در رنکینگ جهانی سال‌هاست که حفظ کرده است.
شهریه
یکی از تفاوت‌های فاحش میان مدارس خصوصی و دولتی کانادا در میزان شهریه پرداختی است. همان‌طور که می‌دانید، مدارس خصوصی شهریه‌های بالایی را برای دانش‌آموزان بین‌المللی در نظر می‌گیرند. البته تحصیل در مدارس دولتی نیز برای خارجی‌ها نیازمند پرداخت شهریه است.
کیفیت در آموزش
ممکن است شما هم این تصور را داشته باشید که تحصیل در مدارس خصوصی به دانش‌آموزان شانس بیشتری برای ورود به دانشگاه‌های برتر کانادا را می‌دهد یا کیفیت آموزش در مدارس خصوصی بسیار خارق‌العاده است؛ اما باید بدانید که حداقل در کانادا این‌طور نیست! هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر برتری عملکرد دانش‌آموزانی که در مدارس خصوصی تحصیل می‌کنند، نسبت به دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل از مدارس دولتی وجود ندارد.
پذیرش
بر خلاف تصور عموم، دریافت پذیرش از مدارس خصوصی سخت‌تر از مدارس عمومی است. به عبارت دیگر، مدارس خصوصی این اجازه را دارند که مانع از ثبت‌نام قشر خاصی از دانش‌آموزان شوند، درحالی‌که دریافت پذیرش از مدارس دولتی صرف نظر از هر مذهب، نژاد، سابقه تحصیلی و طبقه اجتماعی ممکن است.
تخصص آموزگاران
برای دریافت مجوز تدریس در مدرسه، تمامی معلمان مدارس دولتی در ایالات کانادا و آمریکای شمالی ملزم هستند در کنار داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی، نوعی مجوز استانی، دولتی و یا فدرال را دریافت کنند. جالب است بدانید، به دلیل کنترل استانی بر آموزش و پرورش این کشور، استخدام معلم در مدارس خصوصی از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است. البته ناگفته نماند، مدرسانی که در مدرسه‌های خصوصی اشتغال دارند نیز از تحصیلات بالایی برخوردار هستند.
ساعات آموزشی
یکی دیگر از تفاوت‌های مدارس دولتی کانادا با نوع خصوصی آن در مدت زمان آموزش است. دانش‌آموزانی که در مدارس دولتی تحصیل می‌کنند، معمولا از ساعت ۸٫۳۰  صبح تا ۳ یا ۳:۳۰ عصر در مدرسه حضور دارند. البته زمان پایان کلاس در مقطع دبیرستان اغلب ساعت ۱۴٫۳۰ است. این درحالی‌ست که دانش‌آموزان مدارس خصوصی با توجه به فعالیت‌های فوق برنامه مدارس، زمان بیشتری را در مدرسه سپری می‌کنند.
به‌طور کلی در تمام شهرها و روستاهای کانادا، مدارس دولتی متعدد دایر هستند که کیفیت آموزش در آن‌ها با هم برابری می‌کند. نکته مهم و قابل توجه، کیفیت آموزش در مدارس و تاثیر مستقیم آن روی دانش‌آموزان است تا استعدادهایشان به نحو احسن بروز و پرورش پیدا کند.

[yasr_overall_rating size="medium"]
[yasr_visitor_votes size="medium"]