تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

دیدنی های پامپی : راهنمای گردشگری( قسمت اول) | ایران آنکارا

۳۰ خرداد ۱۳۹۶
دیدنی های پامپی : راهنمای گردشگری( قسمت اول) | ایران آنکارا

دیدنی های پامپی

آیا قصد سفر به ایتالیا و تماشای اماکن دیدنی آن را دارید؟ شاید بهتر باشد قبل از سفر اطلاعاتی در خصوص دیدنی های پامپی که دارای مجموعه های فرهنگی و طبیعی فوق العاده است،کسب کنید.ما با ارائه این مقاله دانسته های شما را در خصوص دیدنی های پامپی افزایش خواهیم داد.


دیدنی های پامپی : راهنمای گردشگری ( قسمت اول)

دیدنی های پامپی در دامنه کوه وسوویوس قرار دارد که فوران آتش فشان واقع بر فراز این کوه در سال ۷۹ میلادی، شهر پامپی را بلعید و زیر ۶ متر خاکستر و سنگ خارا مدفون کرد. آنچه ما اکنون از این شهر میبینیم حاصل چندین قرن عملیات حفاری متعدد است. منظره این شهر در کنار شهر همسایه ی آن به نام هرکولانوم، نمونه ظریفی از نحوه استقرار شهرها و سبک زندگی مردم در امپراطوری رم میباشد. به راحتی میتوان دریافت که چرا این شهر یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری ایتالیا تلقی میشود. ۱۶ سال قبل از تخریب پامپی، وقوع یک زلزله آسیب جدی به این شهر وارد نمود و در زمان وقوع آتشفشان، جمعیت ۲۰۰۰۰ نفری شهر هنوز عملیات بازسازی را به طور کامل به پایان نرسانده بودند. مردم شهر با دیدن اولین نشانه های فوران شروع به ترک شهر کردند. از این رو هنگامی که جریان نهایی آتشفان همچون یک موج به پایین روانه شد، تنها ۲۰۰۰ نفر درون شهر محصور شدند.

دیدنی های پامپی 1

پس از سالیان دراز این شهر متروکه با شروع عملیات حفاری در قرن هجده از زیر سنگها ظاهر شد و از آن زمان تاکنون حدودا سه پنجم از کل منطقه کشف شده است (محیط کل دیوارهای به ۳ کیلومتر میرسید). در عملیات حفاری اولیه تمامی اشیاء یافت شده به موزه شهر ناپل متنقل شدند اما از سال ۱۹۱۱ به بعد، باستان شناسان تصمیم گرفتند اشیاء ساخته شده با دست را در محل خود باقی گذارند که این کار جلوه جالبی را به مناطق اکتشاف شده بخشیده است. با بازدید از خانه ها، مغازه ها و اماکن عمومی این شهر باستانی، تصور روشنی از سبک زندگی مردم آن زمان خواهید داشت که احساس شگرفی را به شما خواهد بخشید. ناخودآگاه این احساس دست میدهد که وقتی آتفشان فوران نمود همه مردم در حال انجام کارهای روزمره خود بوده اند.

دیدنی های پامپی 2

اشیاء قدیمی 

گرچه مشتاق هستید که هرچه زودتر سیاحتی در این شهر افسانه مانند داشته باشید اما بهتر است که ابتدا مدتی در موزه اشیاء باستانی کشف شده توقف کنید. اشیاء به نمایش گذاشته شده به همراه توضیحات مربوطه نه تنها بسیار مفید هستند بلکه صنایع دستی قدیمی بسیاری را در این مکان خواهید دید که به علت شکنندگی یا آسیب پذیری در مجاورت هوا، امکان باقی گذاشتن آنها در محل اولیه پس از حفاری وجود نداشته است. قدمت برخی از این اشیاء به سالهای قبل از عصر امپراطوری رم بازمیگردد.

دیدنی های پامپی3

در این موزه ابزارهای زندگی روزمره مردم مثل ردیف هایی از کوزه ها یا ظروف نگهداری غذا، اثاثیه منزل، لوازم خانگی یا تجاری را خواهید دید. در کنار این اشیاء، خمیرهای مجسمه سازی قالب ریزی شده در آثار به جا مانده از بدن انسان های به دام افتاده در شهر که در میان خاکستر سفت شده اند را خواهید دید. کاوشگران باستان شناسی با کشف چنین فضاهایی آنها را به دقت با گچ مجسمه سازی پر کردند تا تصاویری از قربانیان این حادثه هولناک به هنگام فرار به دست آورند. آنها با این کار توانستند لحظات پایانی این شهر را در قالب حادثه ای هولناک مجسم سازی کنند و به این طریق از پامپی چیزی فراتر از صرفا یک اثر تاریخی بسازند.

میدان شهر یا بازار 

میدان اصلی شهر باستانی که به آن فوروم میگفتند با ایوانهای ستون داری احاطه شده اند و در ضلع شمالی آن معبد ژوپیتر قرار دارد که بر روی یک پایه به ارتفاع ۳ متر بنا شده است. در گوشه سمت راست، سالن ماسلوم به معنای محوطه فروش ماهی قرار گرفته است. معبدها و پرستشگاه های گوناگون و ساختمانهای دیگری فوروم را احاطه نموده اند که میتوان به پرستشگاه لارس ، معبد وسپاسیان ، محوطف فروش پشم و کوریا که محل گردهمایی شورای شهر بوده است، اشاره نمود.

دیدنی های پامپی 5

در مجاورت فوروم، بنای باسیلکا به معنای تالار عدالت قرار گرفته است که به عنوان بازار و دادگاه استفاده میشده است. در سمت چپ، معبد آپولو قرار گرفته است که ۴۸ ستون سبک یونانی آن را احاطه کرده اند. یکی از خانه هایی که نسبتا به تازگی کشف شد، خانه تریپتولموس در مقابل تالار عدالت بود. قدمت این خانه به قرن دوم قبل از میلاد مسیح برمیگردد که با وجود دو دهلیز میانی (حیاط محصور) و دو ایوان ستوندار (باغچه محصور با ستون) مشخصا به یک خانواده مرفه و مهم تعلق داشته است.

دیدنی های پامپی 6

تئاترها

بنای تیاترو گرانده (به معنی تئاتر بزرگ) که بر روی یک زمین شیب دار بنا شده است، ظرفیت ۵۰۰۰ تماشاچی را داشته و برای برگزاری نمایش های سان ای لومیر در فصل تابستان استفاده میشده است. تئاتر دیگری به نام تیاترو پیکولو (به معنی تئاتر کوچک) در مجاورت تئاتر بزرگ قرار دارد که نسبتا بهتر حفظ شده و یکی از اولین نمونه های تئاترهای مسقف روم باستان محسوب میشود و قدمت آن به ۷۵ سال قبل از میلاد مسیح بازمیگردد. این تئاتر در اساس برای اجرای موسیقی استفاده میشده است.

دیدنی های پامپی 7

در سمت شرق تئاتر کوچک، بنای تمپیو دی گیوو میلیچیو و در کنار آن معبد ایسیس قرار دارد که هنوز هم کتیبه حکاکی شده در دیوارهای آن توسط رمان نویس فرانسوی استندال به سال ۱۸۱۷، قابل رویت میباشد. فوروم مثلثی با سایبانی ساخته شده از درختان در اساس برای کسانی که به تئاتر میرفتند، تعبیه شده بود. بعد از آن وارد گذرگاه طاقدار خواهید شد که به آسایشگاه های گلادیاتورها ختم میشود. در روی ستون ها میتوان کتیبه هایی در وصف شهامتها و پیروزی های گلادیاتورها، دید.

حمامهای استابیان

بزرگترین و سالم ترین حمامهای برجامانده از شهر پامپی، در گوشه بناهای ویا دل ابوندانزا و ویا استابیانا قرار دارند. ورودی حمام، به سالن های ورزشی احاطه شده با ردیف ستونها میرسد که در سمت چپ یک استخر وجود دارد و در سمت راست حمام های مخصوص زنان و مردان قرار دارند که توسط بخاری های گرم کننده آب از هم جدا میشوند. هر خانواده دارای یک حمام سرد دایره ای شکل (فریگیداریوم )، یک اتاق تعویض لباس (اپودیتریوم ) مجهز به آویزهای لباس، یک حمام گرم (تپیداریوم ) و یک حمام داغ (کالداریوم ) گرم شونده با کانالهای هوای داغ در کف و دیوارها، بودند. گلادیاتورها در سالن ورزشی (جیمنازیوم ) تمرین میکردند که آن نیز بخشی از مجموعه استابیان بود.

دیدنی های پامپی 8

خانه مناندر

این خانه بزرگ که به خوبی حفظ شده است، متعلق به یک بازرگان ثروتمند بود که موقعیت و مقام خود را در سردر ورودی اعلام نموده است که این ورودی در هردو طرف دارای ستونهایی با سر ستونهای قرنتی (یکی از شهرهای باستانی یونان) میباشد. دهلیز یا اتاق میانی دارای یک معبد کوچک در یک گوشه و یک سقف چوبی دست نخورده است که تا یک دریچه در مرکز امتداد دارد که آب باران از طریق آن در استخر زیر آن جمع آوری میشد. اتاقهای اندرونی با تصاویری از ایلیاد هومر تزئین شده اند و ایوان با ستونهای رنگ آمیزی شده زیبا احاطه شده است. در کنار این اتاقها، اتاق افسون کننده ای مشهور به خانه عشاق قرار دارد که نام آن از نوشته های حکاکی شده در آن گرفته شده است.

دیدنی های پامپی9ترجمه نوشته های مذکور به این صورت است: عاشقان همانند زنبورهای عسل میخواهند که زندگی به شیرینی عسل باشد. اگر اندکی بیشتر در امتداد بنای ویا دل ابوندانزا پیش برویم، در سمت چپ بنای ترموپولیوم را خواهیم دید که یک میخانه مجهز به ظرف های نگهداری نوشیدنی، یک کتری، یک اجاق و یک چراغ است. پول آخرین مشتری هنوز بر روی پیشخوان باقی مانده است.

ما بهترین مسیر را برای گرفتن وقت سفارت ایتالیا،اخذ ویزای ایتالیا و در نهایت اقامت در ایتالیا با تور ایتالیا پیش روی شما خواهیم گذاشت.

منبع :

planetware

 

دسته بندی :ایتالیا

نظرات