تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

روتردام – با بزرگ‌ترین بندر اروپا آشنا شوید

۲۱ فروردین ۱۳۹۸
روتردام – با بزرگ‌ترین بندر اروپا آشنا شوید

شاید برای بسیاری نخستین تصویر ذهنی پس از مواجهه با کلمه روتردام، دانشگاه معروف اراسموس باشد. یا برای افرادی که به تاریخ علاقه دارند ماجرای بمب باران سنگین این شهر توسط آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم. اگرچه روتردام یکی از نمادهای مقاومت و بازسازی در اروپا است اما اعتبار روتردام در اروپا و جهان حتماً به این دو مورد محدود نمی‌شود. روتردام بزرگ‌ترین بندر اروپا است! دومین شهر بزرگ هلند که نیمی از جمعیت آن را اتباع دیگر کشورها تشکیل می‌دهند و مشهور به “دروازه اروپا“.

در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا با روتردام؛ بزرگ‌ترین بند اروپا بیش‌ازپیش آشنا شوید.

تاریخچه و موقعیت جغرافیایی روتردام

روتردام شهری با بیش از  ۳۰۴ کیلومترمربع مساحت و نزدیک به ۷۵۰ هزار نفر جمعیت دارد. بندری استراتژیک واقع در غرب هلند در سواحل دریای شمال (North Sea) واقع‌شده است. قدمت بندر روتردام به قرن ۱۳ برمی‌گردد. زمانی که سدی ساخته شد تا رود روته را از رود نیووه ماس جدا کند و بدین شکل این شهر روتردام (به معنی سد) نام گرفت.

تاریخ شهر به قرون‌وسطی بازمی‌گردد. این شهر نزدیک قرون‌وسطی بازمی‌گردد، شهری موفق و ثروتمند در آن دوران تا در زمانی که در قرن ۱۳ سدی در این منطقه ساخته می‌شود تا رود روته را از رود نیووه ماس جدا کند و همین سد موجب شد نام شهر از آن پس “روتردام” (به معنی سد) شود.

بزرگ‌ترین بندر اروپا در آن سال‌ها به‌عنوان شهری ثروتمند و مترقی، پاتوقی فرهنگی برای بسیاری از اروپائیان محسوب می‌شد؛ تا جایی که دانشمندان و هنرمندان بسیاری از این شهر سر برآوردند. اراسموس، انسان‌شناس مشهور در سال ۱۴۶۷ میلادی در این ناحیه متولد شد و دانشگاه اراسموس متأثر از اندیشه‌ها و جهان‌بینی این متفکر بزرگ امروز یکی از بهترین دانشگاه‌های اروپا محسوب می‌شود.

چهره جدید شهر متأثر از معماری آوانگارد و تلفیقی از بناهای مدرن و سنتی برای هر ناظری چشم‌نواز است. آنچه در بازسازی این شهر پس از بمب باران ۱۹۴۰ لحاظ شده است حفظ بناهای تاریخی در کنار ساخت ساختمان‌های مدرن و لوکس است.

بزرگ‌ترین بندر اروپا

روتردام بی‌تردید بزرگ‌ترین بندر اروپا است و با بندر سنگاپور و شانگهای رقابتی تنگاتنگ برای تبدیل‌شدن به بزرگ‌ترین بندر جهان دارد. بندر روتردام، بزرگ‌ترین گذرگاه دنیا، یکی از مبادی اصلی ورود و خروج کالا به اروپاست. ناحیه گذرگاهی یورو پورت (Europoort) که از طریق آن، کالاهای زیادی به قاره‌های مختلف وارد و از آن‌ها خارج می‌شود.

بزرگ‌ترین بندر اروپا متشکل از ۵ ناحیه بندری متمایز و سه پارک است و درمجموع ظرفیت بارگیری ۴۴۱٫۵ میلیون تن محموله در سال را دارد. اگرچه بخش عمده‌ای از ترافیک بزرگ‌ترین بندر اروپا به محموله‌های نفت و گاز مربوط می‌شود اما به گفته بسیاری، روتردام نقش قابل‌انکاری در ورود و خروج کالا بین اروپا و سایر نقاط جهان ایفا می‌کند. خطوط راه‌آهن در اطراف این بندر محموله‌ها را به‌سرعت بسیار به اروپا و به‌ویژه آلمان ارسال می‌کنند و از سوی دیگر یک پالایشگاه بسیار بزرگ در نزدیکی این شهر ساخته‌شده است.


مطلب مرتبط: راهنمای تعیین وقت سفارت هلند


جاذبه‌های گردشگری روتردام

همان‌طور که پیش‌ازاین اشاره شد بندر روتردام در جریان جنگ جهانی دوم با تخریب گسترده‌ای چه ازنظر زیرساخت‌ها و چه از منظر روساخت‌ها دست‌به‌گریبان شد. اما با روند بازسازی بسیار سریع این شهر توانست بسیار زود جایگاه خود را بازیابد. روندی که ضمن وفاداری به سازه‌های تاریخی و قرون‌وسطی خود، از معماری مدرن و روز جهان نیز بهره برد تا این تلفیق چهره شهر را بیش‌ازپیش جذاب کند.

روتردام برای چشم‌اندازهای کناره رودخانه‌ای خود شهرت دارد. بزرگ‌ترین بندر اروپا و سومین بندر بزرگ جهان،  یکی از ۱۰ شهر برتر دنیاست. استانداردهای بسیار بالای زندگی و درهم تنیدگی فرهنگی روتردام را برای هر گردشگری جذاب می‌کند. فستیوال‌های متعدد بی‌تردید روتردام را مقصدی پیشگام و جذاب در اروپا برای عاشقان هنر و معماری محسوب می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری روتردام

در ادامه تعدادی از جاذبه‌های گردشگری بندر روتردام را باهم مرور می‌کنیم تا به دین ترتیب متوجه شویم بزرگ‌ترین بندر اروپا به‌جز ویژگی‌های راهبردی و تجاری، جذابیت‌های گردشگری بسیار نیز دارد.


مطلب مرتبط: راهنمای اخذ ویزای توریستی هلند


بازار بزرگ شهر (Market Hall)

بازار بزرگ سرپوشیده روتردام بی‌تردید یکی از جاذبه‌های توریستی شگفت‌آور این شهر است. بازاری بزرگ که در بخش تاریخی شهر و در میدان “Binnenrotte”،تلفیقی است قابل‌توجه از مجموعه آپارتمان‌هایی که بازار بزرگ مواد غذایی را که در بخش درونی و زیرین آن‌ها واقع‌شده، در برگرفته‌اند. هر دو بخش انتهایی این سازه با شیشه پوشیده شده است. این ساختمان کمانی شکل همچنین میزبان بزرگ‌ترین هنر دیجیتال سقفی است که به‌عنوان “شاخ نشان وفور نعمت” (Horn of Plenty) شناخته می‌شود.

کلیسای سنت لارنز کرک

کلیسای سنت لارنز کرک یکی از بناهای باشکوهی است که از ساختمان‌های قرون‌وسطی روتردام باقی‌مانده است؛ این کلیسا در میدان کرکپلین قرار دارد و تاریخ ساخت آن به قرن ۱۵ میلادی برمی‌گردد و هرساله گردشگران بی‌شماری را به سمت خود می‌کشاند.

موزه بویمنس فن بنینگ

موزه بوینمس فن بنینگ یکی از شاخص‌ترین مجموعه موزه‌های متعدد بزرگ‌ترین بندر اروپاست و در سرتاسر دنیا  به خاطر مجموعه فوق‌العاده از نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و هنرهای تجسمی و تزئینی از سراسر اروپا شهرت بسیار دارد. در این موزه علاوه بر آثار نقاشان قدیمی، می‌توان آثاری از نقاشان معاصر نیز همچون پیکاسو، ماتیس و شاگال را دید.

آسیاب‌های بادی کیندرداک

۳ کیلومتر که از مرکز روتردام به سمت غرب حرکت کنید درست در مجاورت رود نورد، روستای کوچک و زیبایی به نام کیندرداک قرار دارد. این روستا، نام خود را از یک افسانه مشهور می‌گیرد که درباره گهواره‌ی کودکی صحبت می‌کند که در طول روز سیل‌آسای سنت الیزابت در ۱۴۲۱ در این مکان، تنها گذاشته شد و از جاذبه‌های گردشگری روتردام هلند به شمار می‌آید. این مکان، یکی از پربازدیدترین مکان‌های هلند و دیدنی‌های روتردام است.

روتردام - آسیاب‌های بادی کیندرداک

یوروماست

یوروماست یکی از متمایزترین بناها و جاذبه‌های گردشگری روتردام است. این برج ۱۸۵ متری در سال ۱۹۶۰ و در ورودی شمالی تونل ماس بناشده است. یوروماست دو رستوران در ارتفاع ۹۲ متری دارد که هر دورنمایی زیبا از روتردام در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. حتی امکان پایین رفتن از ساختمان با طناب وجود دارد که خود تجربه‌ای منحصربه‌فرد و ماجراجویانه خواهد بود.

خانه‌های مکعبی

خانه‌های مکعبی یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری بزرگ‌ترین بندر اروپا و یکی از بارزترین نمادهای معماری مدرن در روتردام است. این خانه‌ها که توسط معمار هلندی، Piet Blom، طراحی‌شده‌اند، با طبقه‌های بالایی مکعب مانندشان بخشی از لذت تورهای پیاده‌روی شهر محسوب می‌شوند.

برای سفر به هلند و بازدید از شهر جذاب و دوست‌داشتنی روتردام پیش از هر چیز باید به فکر اخذ ویزای شینگن و درخواست ویزا از سفارت هلند باشید. مجموعه شرکت‌های نیلگام با سال‌ها سابقه در ارائه خدمات ویزا و وقت سفارت با طراحی تورهای گردشگری به مقصد اروپا میزبان مطمئنی برای شما خواهد بود.

مشاوره تعیین وقت و اخذ ویزای هلند۰۲۱-۷۵۲۳۷

به این مقاله امتیاز دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
دسته بندی :گردشگری

نظرات