تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کانادا – آزمایش مدیکال کانادا

۲۰ مرداد ۱۳۹۷
معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کانادا – آزمایش مدیکال کانادا

درخواست ویزای کانادا، نخستین گام برای سفر و یا مهاجرت به این کشور است. خواه این ویزا از نوع موقت باشد، خواه دائم، در هز صورت تفاوتی نخواهد داشت. ویزای کانادا آن چیزی است که ورود شما به این کشور را جواز خواهد داد. اما پرسشی که برای بسیاری از متقاضیان محترم ویزای کانادا مطرح است، آزمایش مدیکال کانادا و یا معاینات پزشکی کانادا است. اینکه آیا انجام این آزمایشات برای تمامی انواع ویزای کانادا اجباری است یا خیر و اینکه آیا اتباع ایرانی ملزم به انجام آزمایش مدیکال هستند یا خیر؟ شاید مهمترین این پرسش‌ها باشند. با این نوشتار همراه باشید تا پاسخ این پرسش‌ها و توضیحات تکمیلی در خصوص آزمایش مدیکال کانادا را با هم مرور کنیم.
همانگونه که می‌دانید ویزای کانادا از منظر کلی به دو دسته:

   ویزای دائم کانادا
   ویزای موقت کانادا

تقسیم بندی می‌شود.
ویزای دائم کانادا در واقع نوعی از ویزا است که برای مهاجرت به این کشور به آن نیاز دارید. کشور کانادا به عنوان یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای جهان همه ساله میزبان ده‌ها هزار نیروی جوان و متخصص از سرتاسر دنیاست. مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های متنوع استانی و فدرال این کشور صورت می‌گیرد و به اخذ اقامت دائم این کشور و در نهایت شهروندی کانادا خواهد انجامید.


مطلب مرتبط: چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟


چه کسانی باید آزمایش مدیکال کانادا را انجام دهند؟

برای مهاجرت، انجام آزمایش مدیکال کانادا امری ضروری است. اما برای متقاضیان ویزای موقت کانادا (ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و ویزای همراه) متقاضیان تنها بنا بر شرایطی خاص مجبور به انجام آزمایش مدیکال کانادا هستند.
برای مثال متقاضیان سوپر ویزای کانادا که نوعی ویزای توریستی محسوب می‌شود، حتما می‌بایست آزمایش مدیکال کانادا را پشت سر بگذارند و یا متقاضیان ویزای مولتیپل کانادا که طی یک سال پیش از ورود به کانادا در کشورهایی خاص اقامت داشته‌اند، ملزم به انجام آزمایش مدیکال کانادا هستند.
فهرست کشورهایی که اقامت در آنها (حتی موقت) متقاضی را ملزم به انجام آزمایش مدیکال کانادا می‌نماید را در این لینک جستجو کنید.
چه کسانی باید آزمایش مدیکال کانادا را انجام دهند؟
بنابر اطلاعات مندرج در وب سایت رسمی سفارت کانادا بطور کل افرادی که قصد اقامت ۶ ماهه و یا کمتر از آن در کانادا را دارند نیاز به انجام آزمایش مدیکال کانادا را ندارند مگر اینکه:

   1. ۶ ماه یا بیشتر در یکی از کشورهای فهرست بالا زندگی کرده باشند
    بنا بر انجام کاری در کانادا داشته باشند که با بهداشت عمومی مردم سر و کار دارد
    تمامی متقاضیان سوپر ویزای کانادا

در صورتیکه درخواست ویزای برای شما شامل آزمایش مدیکال کانادا شود، از طرف سفارت به پزشکان معتمد معرفی شده و مراحل را طی خواهید کرد. در این لینک می‌توانید با وارد کردن نام ایران در باکس مربوط به انتخاب کشور، آدرس و نشانی پزشکان معتمد سفارت کانادا را مشاهده کنید.
پزشکان معتمد سفارت کانادا

برای چه کارهایی نیاز به آزمایش مدیکال کانادا دارید؟

برخی از کارها در کانادا هستند که انجام آزمایش مدیکال کانادا برای متقاضی آنها اجباری است. فهرست این مشاغل از این قرار است:

  1. کارمندان مراکز بهداشتی
   کارشناسان بالینی
   مراقبین بیمار در خانه سالمندان و مراکز درمانی
   دانشجویان پزشکی پذیرفته شده در کانادا برای حضور در دانشگاه
   پزشکان داوطلب و محلی
   معلمان مقاطع دبستان و راهنمایی و معلمانی که با کودکان سر و کار دارند
   دامداران
   کارگرانی که در محیط خانه مراقبت از کودکان، سالمندان و معلولین را بر عهده دارند
   کارمندان مهدکودک و مشاغل مشابه

مراحل انجام معاینات پزشکی کانادا؟

مراحل انجام معاینات پزشکی کانادا به این موضوع ارتباط دارد که چه زمانی برای این آزمایش اقدام کنید. بطور کلی در دو مقطع می‌توان برای انجام آزمایش مدیکال کانادا اقدام کرد.

انجام معاینات پزشکی کانادا پس از ثبت درخواست

در این روش، متقاضی درخواست ویزای کانادا پس از ثبت درخواست خود (چه به صورت ثبت نام آنلاین و چه به صورت مراجعه حضوری به سفارت) منتظر ارسال نامه انجام آزمایش مدیکال کانادا می‌شود که از طریق ایمیل به وی ابلاغ خواهد شد. متقاضی پس از دریافت این نامه ۳۰ روز فرصت دارد تا با مراجعه به یکی از پزشکان معتمد سفارت کانادا نسبت به انجام معاینات پزشکی کانادا اقدام نماید.
بدیهی است در صورت عدم مراجعه متقاضی طی زمان یک ماه، درخواست وی رد خواهد شد.

انجام معاینات پزشکی کانادا پیش از ثبت درخواست

در این روش، متقاضی پیش از ثبت درخواست ویزا، با مراجعه به یکی از پزشکان معتمد سفارت، اقدام به انجام معاینات پزشکی کانادا می‌کند. در این روش پزشک معتمد، نتیجه آزمایشات را طی گزارشی در اختیار متقاضی قرار داده و متقاضی در زمان ثبت درخواست ویزای کانادا، یک کپی از گزارش پزشک را ضمیمه دیگر مدارک خود خواهد کرد.
در بیشتر مواقع پزشکان معتمد سفارت کانادا در ایران، نتیجه معاینات پزشکی را در قالب فرم شماره Imm1017B با عنوان Upfront Medical Report در اختیار متقاضی قرار خواهند داد. در روش ثبت نام آنلاین ویزای کانادا این فرم می‌بایست در حساب کاربری متقاضی آپلود شود.

تخفیف ویژه ثبت نام آنلاین ویزای کاناداثبت نام کنید

آنچه در مورد آزمایش مدیکال کانادا باید بر آن تاکید شود این دو نکته خواهد بود هر پزشکی نمی‌تواند آزمایش مدیکال کانادا را انجام دهد و گزارش پزشک شخصی مورد وثوق سفارت نخواهد بود. بلکه تنها گزارش پزشک معتمد سفارت است که مبنای تصمیم‌گیری در خصوص سلامت متقاضی است. نکته بعدی نیز به این مهم باز می‌گردد که تصمیم نهایی در خصوص نتیجه این آزمایشات بر عهده پزشک معتمد سفارت کانادا نیست، بلکه آفیسر پرونده تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند.
مراحل انجام معاینات پزشکی کانادا؟برای مشاهده با کیفیت بالاتر بر روی عکس کلیک کنید

 

مدارک مورد نیاز برای آزمایش مدیکال کانادا

در زمان مراجعه به پزشک معتمد سفارت همراه داشتن موارد زیر به عنوان مدارک مورد نیاز برای آزمایش مدیکال کانادا الزامی است:

  1. مدارک احراز هویت (مدرکی همچون پاسپورت و یا گواهینامه رانندگی که حاوی عکس و امضای متقاضی باشد)
   به همراه داشتن عینک و لنزهای طبی در صورت استفاده دائمی
   هرگونه گزارش پیشین پزشکی که مربوط به شرایط فعلی متقاضی می‌شود
   فرم گزارش آزمایش مدیکال (IMM 1017E). این فرم توسط سفارت به ایمیل متقاضی ارسال خواهد شد

هزینه آزمایش مدیکال کانادا

هزینه آزمایش مدیکال کانادا، همان هزینه‌های عرفی انجام آزمایش عکس برداری و یا آزمایش خون و ویزیت پزشک است. در واقع متقاضی هزینه‌ای اضافی بابت این آزمایشات به سفارت کانادا پرداخت نمی‌کند.
بدیهی است در صورت ریجکت درخواست ویزای کانادا، هزینه آزمایش مدیکال کانادا توسط سفارت بازپرداخت نخواهد شد.


مطلب مرتبط: دلایل ریجکت ویزای کانادا و نحوه اعتراض به آن


آزمایشات پزشکی کانادا شامل چه مواردی می شوند؟

آزمایشات پزشکی کانادا شامل چه مواردی می شوند؟
همانگونه که اشاره شد افرادی که قصد اقامت بیش از ۶ ماه در کانادا را دارند و همچنین قصد انجام کارهایی خاص در این کشور را داشته و یا متقاضی اقامت دائم در کانادا هستند، ملزم به انجام آزمایشات پزشکی کانادا می‌باشند. این آزمایشات بطور معمول موارد زیر را در بر می‌گیرند:

  1. معاینات پزشکی توسط پزشک معتمد و مصاحبه در خصوص سوابق بیماری متقاضی
   آزمایش خون
   آزمایش ادرار
   آزمایشات پرتو X از قفسه سینه

در مواردی ممکن است، بنابر سوابق بیماری متقاضی و یا تشخیص پزشک معتمد اداره مهاجرت کانادا، معاینات و آزمایشات بیشتری در دستور کار قرار گیرند.
معمولاً خانم‌های باردار و کودکان زیر ۱۱ سال از عکس قفسه سینه معاف هستند، مگر آنکه پزشک تشخیص دهد که گرفتن عکس واجب است (به عنوان مثال به خاطر مبتلا به سل بودن یکی از اعضای خانواده). آزمایش خون در معاینه پزشکی کانادا نیز دست کم شامل آزمایش ایدز و سیفلیس خواهد شد. البته فهرست دقیق آزمایشات، توسط پزشک معتمد مشخص می‌شود ولی این دو مورد حتماً در آزمایشات وجود خواهد داشت.

مدت زمان اعتبار آزمایش مدیکال کانادا

مدت اعتبار آزمایش مدیکال کانادا ۱۲ ماه است. بر این اساس اگر متقاضی نتواند طی این مدت موفق به اخذ ویزای کانادا شده و به این کشور وارد شود، می‌بایست بار دیگر معاینات پزشکی مد نظر را انجام دهد.

چه بیماری‌هایی موجب ممنوع الورود شدن به کانادا می‌شوند؟

بر اساس اعلام وب سایت رسمی سفارت کانادا هر پرونده پزشکی با دقت و به صورت جداگانه و با توجه به سوابق کامل پزشکی متقاضی بررسی خواهد شد. اگر متقاضی بیماری‌ای داشته باشد که بر سلامت عمومی و همچنین بر استاندارهای بهداشت و خدمات اجتماعی کشور کانادا تأثیر گذار باشد، ممکن است موجب رد درخواست ویزای کانادا شود.
در مجموع می‌توان گفت، نداشتن سلامت جسمانی متقاضیان به دو دلیل می‌تواند موجب ممنوع الورود شدن آنها به کانادا شود:

  1. سلامت عمومی جامعه کانادا را با مخاطره مواجه سازد
   هزینه سنگینی را برای نظام پزشکی و خدمات درمانی کانادا به همراه داشته باشد

مجموعه شرکت‌های نیلگام با بهره‌مندی از تیم‌های با تجربه و دقیق اجرایی و حقوقی خود، آماده ارائه مشاوره و ارائه خدمات ویزا و اخذ اقامت دائم کشور کانادا به شما متقاضیان محترم خواهد بود. گام اول را با نیلگام محکم بردارید.
مشاوره اخذ ویزای کانادا

به این مقاله امتیاز دهید:
[تعداد: 3    میانگین: 3.7/5]
دسته بندی :سایر

نظرات

محسن محمودی

ایا هپاتیت سی یا سابقه ی داشتن این بیماری باعث ریجکت میشود؟

ادمین

سلام،با توجه به سوال شما در مورد اخذ ویزای توریستی کانادا،از جمله شرایط اخذ ویزای توریستی،سابقه سفر خوب به معنای سفر به حوزه شنگن و دارا بودن ویزاهای معتبری همچون کره و ژاپن و … و گواهی شغلی و مالی مناسب می باشد و همچنین در کنار آن دعوت نامه از اقوام درجه یک و یا دوستان و آشنایان شانس اخذ ویزا را افزایش می دهد و در مورد آزمایشات مدیکال،ویزای توریستی نیازی به دادن آزمایش مدیکال نیست .در مورد اسپانسرشیپ و یا مهاجرتی که این مورد صدق می کند.