تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

ساحل استاکتون استرالیا | مکانی مهیج با تفریحات و خطرات فراوان

۴ مرداد ۱۳۹۶
ساحل استاکتون استرالیا | مکانی مهیج با تفریحات و خطرات فراوان

ساحل استاکتون (Stockton) استرالیا

ساحل استاکتون، طولانی ترین گستره ساحل ماسه ای در ایالت نیوساوث ولز استرالیا است. در این مطلب شما با خصوصیات ، زیستگاه و تهدیدها احتمالی ساحل استاکتون استرالیا آشنا خواهید شد.


خصوصیات ساحل استاکتون استرالیا

ساحل استاکتون استرالیا ،در ساحل تاسمان نیوساوث ولز قرار دارد. این ساحل به داشتن طولانی ترین گستره ساحلی در کل ایالت نیوساوث ولز معروف است و بیش از ۳۲ کیلومتر ساحل ماسه ای دارد که از استاکتون تا خلیج آنا (Anna Bay) امتداد دارد. این محل پر از تپه های ماسه ای است و ارتفاعشان نزدیک خلیج آنا گاهی تا ۳۰ متر هم می رسد. سواحل ماسه ای آن در برخی مناطق در نزدیکی ورودی جاده خلیج آنا حتی یک کیلومتر هم عرض دارند و باریک ترین این تپه ها هم نزدیک استاکتون واقع شده اند. ورودی خودروها هزینه دارد. تابستان بهترین موقع برای رفتن به ساحل استاکتون است.

ساحل استاکتون مناطق خاصی دارد که بخش اصلی و جذاب سفر به آنها منتهی میشود. این منطقه محل حضور کوسه های بزرگ سفید در انتهای استاکتون است و نهنگ های گوژپشت طی مهاجرت سالانه از این ساحل عبور می کنند. چند کشتی قدیمی در ساحل آن پهلو گرفته اند زیرا در گذشته دور در این آب ها کشتی های زیادی غرق می شد. در گذشته نه چندان دور از این محل به عنوان محوطه بمب اندازی استفاده می شد اما امروزه هدف هیچ چیزی قرار نمی گیرد. در این منطقه چند منطقه مسکونی در حال ساخت است که باعث میشود توریست های بیشتری برای لذت بردن از زیبایی آن به این جا بیایند. محافظت از محیط زیست هم به بخشی از زندگی محلی در این جا تبدیل شده است.ساحل استاکتون استرالیا 3

زیستگاه ساحل استاکتون استرالیا

ساحل استاکتون پر از زیستگاه های کوچک ساحلی است. در دیواره های مرجانی آن اسفنج، ماهی های آب شور، شقایق نمعان، هشت پا، خرچنگ و صدف زندگی می کنند. جمعیت جانداران پرنده آنجا را هم پرستوی دریایی، مرغ صدف خوار، و مرغ جوگندمی تشکیل می دهد. در جنگل های اطراف، شترمرغ استرالیایی، درخت نوردان کیسه دار، مرغ چنگ و کانگورو یافت می شود.

جمعیت گیاهی جنگلی هم شامل گیاهان بومی و انواع ارکیده و درخت است. در مکان های اطراف هم می شود جنگل های مردابی، جنگل های وسیع، و خلنگزارهای مرطوب دید. چند نوع علف و درختچه هم در برخی از تپه های ماسه ای فراوان پیدا میشود. در برخی مناطق گل های وحشی به چشم می خورد. چند گونه گیاه در تپه های ماسه ای کشت شده اند که حالا علف محسوب می شود؛ مثل بوته های بیتو. در تپه های شنی می شود خرگوش هم پیدا کرد.

تهدیدها احتمالی ساحل استاکتون استرالیا

کوسه یکی از خطرات اصلی برای شناگران و موج سواران انتهای ساحل استاکتون است. جریان های قوی آب نامرتب هم نزدیک خلیج آنا عادی است که برای شناگران خطرناک است. خطرات دیگر شامل حیوانات دریایی مانند هشت پای خط آبی است که سمی هستند. از طرف دیگر حضور انسان ها با ساخت و سازهایش بر برخی مناطق تاثیر گذاشته و برداشت ماسه باعث تحلیل رفتن اکوسیستم شده است. خودروهای دومحور هم با حرکت روی تپه های ماسه ای باعث فرسایش آن ها شده و توریست ها و محلی ها با از بین بردن سبزی ساحل بر تاثیر منفی انسانی افزوده اند. در نتیجه در بسیاری مناطق می توان شاهد از بین رفتن زیستگاه ها و گیاهان بود.

امکانات ساحل استاکتون استرالیا

روزانه بیش از ۴۰۰۰ توریست و محلی به این ساحل می آیند. شب ها اینجا محل محبوب حدود ۲۰۰۰ نفر برای چادرزدن می شود. برنامه سالیانه ساحلی به نام Big Beach challenge هم در همین زمان برگزار می شود و حدود ۱۶ کیلومتر از ساحل محل برگزاری برنامه های مختلف است. در محوطه ساحل استاکتون خودروهای چهارمحور اجازه دارند در تپه های ماسه ای ماجراجویی و تفریح کنند و نقطه بیروبی (Birubi Point) موج سواران را جذب خود می کند.ساحل استاکتون استرالیا 6

دسترسی به ساحل استاکتون استرالیا

گویا شناگران نیز این منطقه را ترجیح می دهند و ماهیگیران هم از این جا خوششان می آید. توریست های عادی به راحتی می توانند به این منطقه در نیوکاسل نیوساوث ولز بیایند. ورودی خلیج آنا در مسیر لاویس (Lavis) است اما ورودی ساحل استاکتون در منطقه محافظت شده ووریمی (Worimi Conservation Lands) است. توریست های خارجی معمولا از طریق فرودگاه کینگزفورد اسمیث در سیدنی به این جا می آیند.ساحل استاکتون استرالیا 7

ما بهترین مسیر را برای گرفتن وقت سفارت استرالیا،اخذ ویزای استرالیا و در نهایت اقامت در استرالیا با تور استرالیا پیش روی شما خواهیم گذاشت.

منبع : 

worldatlas

دسته بندی :استرالیا

نظرات