تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

آمفی تئاتر باستانی رم | برجسته ترین نماد شهر رم

۳۰ خرداد ۱۳۹۶
آمفی تئاتر باستانی رم | برجسته ترین نماد شهر رم

آمفی تئاتر باستانی رم

آیا قصد سفر به ایتالیا رادارید؟شاید بهتر باشد درخصوص آمفی تئاتر باستانی رم ،قسمت زیرزمینی بنا و طاق کنستانتین بیشتر بدانید.ما با ارائه این مقاله دانسته های شما را در خصوص آمفی تئاتر باستانی رم افزایش خواهیم داد.


بازدید از آمفی تئاتر باستانی رم (کالوسیوم) و بخش های دیدنی آن

آمفی تئاتر باستانی رم که در سطح جهان به نام کالوسیوم شهرت دارد، یکی از برجسته ترین نمادهای شهر رم با شهرت جهانی است. میتوانید از این مکان گردشگری به تنهایی بازدید کنید و یا در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و پرسش سوالات لازم در حین بازدید، میتوانید از تورهای دارای راهنما استفاده کنید. علیرغم آسیبهای وارده به این اثر تاریخی به علت آتش سوزی، زلزله و سهل انگاری در محافظت آن و همچنین تبدیل آن به یک قلعه مستحکم خاندان فرانگیپانی ، غارت سنگ های آن برای ساختن کاخ ها و آلودگی دائمی ترافیک اطراف آن، هنوز هم بازدید کالوسیوم، احساس قدرتمند شکل اولیه آن را در بیننده ایجاد میکند.


ساخت کالوسیوم به عنوان بزرگترین سازه بازمانده از رم باستان، در سال ۷۲ بعد از میلاد مسیح توسط امپراطور وسپاسیان آغاز شد و ۸ سال بعد توسط پسرش تیتوس با اضافه نمودن طبقه چهارم، توسعه یافت. نام کالوسیوم به معنای مجسمه غول پیکر، برگرفته از مجسمه عظیم نرو است که در کنار آمفی تئاتر قرار دارد. کل محوطه این آمفی تئاتر قبلا بخشی از مجموعه قصر نرو (به نام دوموس آوریا ) در مرکز رم باستان بود.

آمفی تئاتر باستانی رم
دیوار بیرونی آمفی تئاتر باستانی رم

طول کالوسیوم ۱۸۶ متر و عرض آن ۱۵۶ متر است و علیرغم اینکه تقریبا به شکل دایره به نظر میرسد، بیضی شکل میباشد. دیوار بیرونی آمفی تئاتر که ارتفاع آن به ۵۷ متر میرسد از جنس سنگ تراورتن ساخته شده و برای استقرار آن به جای ملات از گیره و مهارهای آهنی استفاده شده است. این دیوار طی چندین بار زلزله تخریب شد و ضلع جنوبی آن به علت زمین لرزه ای که در سال ۱۳۴۹ به وقوع پیوست، به طور کامل فرو ریخت.

آمفی تئاتر باستانی رم 3
از سنگهای فرو ریخته از این بنا برای احداث ساختمانهای مختلف در سراسر شهر رم استفاده شده است اما در ضلع شمالی آن میتوانید آثار لایه های اصلی ستونها و طاق ها را مشاهده کنید. آنچه به عنوان دیوار بیرونی بنای برجامانده از کالوسیوم به نظر میرسد، در حقیقت دیوار داخلی ساختمان اولیه آن است. این بنا چهار ورودی اصلی داشت که فقط تکه هایی از گچکاری های رنگ آمیزی شده روکش آنها باقی مانده اند.

آمفی تئاتر باستانی رم 4
اندرونی آمفی تئاتر باستانی رم 

امپراطوری فلاویان کالوسیوم را با هدف برگزاری مسابقات و نمایش ها و سرگرم نمودن عموم مردم بنا نمود. البته امپراطورها و طبقه های اعیان و اشراف نیز در این مسابقات شرکت میکردند اما هریک از آنها از سطحی که بر اساس مقام آنها تعیین شده بود، مسابقات را تماشا میکردند. بهترین محل از لحاظ زاویه دید به شخص امپراطور و دوشیزگان وقف شده به خدای خانواده به نام وستا تعلق داشت. آنها مراسم را از اتاقک هایی که در دو انتهای ضلع شمالی و جنوبی میدان مسابقه تعبیه شده بود، تماشا میکردند. هنوز هم میتوان نام سران حکومتی و اعضای مجلس سنا را به صورت حک شده بر روی سنگهای قسمت بین این اتاقک ها دید که برای رزرو نمودن جایگاه این اشخاص نوشته شده بودند.

آمفی تئاتر باستانی رم 5خانواده های طبقه اشراف در طبقه دوم و مردم عادی در طبقه های سوم و چهارم می نشستند. ردیف محل های نشستن و راهروهای داخلی و همچنین راه پله ها با دقت و ظرافت هرچه تمام برای ۵۰۰۰۰ نفر تماشاچی طراحی شده بودند به نحوی که این جمعیت میتوانستند در عرض چند دقیقه در محل خود مستقر شده و یا آمفی تئاتر را ترک کنند.

آمفی تئاتر باستانی رم 6در طبقه فوقانی ۲۴۰ دکل به دور دیوارها استقرار یافته بودند که یک سایبان از جنس کرباس را بر روی سر حضار نگه میداشتند. کل اندرونی آمفی تئاتر با تزئینات بسیار گران قیمتی آراسته شده بود ولی اکنون تنها بخشهای کوچکی از آنها باقی مانده اند که با مشاهده آنها میتوان شکوه اولیه آن را در قرون اول تصور نمود. یک صلیب برنزی در یک سوی میدان مسابقه، به منظور بزرگداشت شهدای مسیحی که تصور میشود طی دوره امپراطوری رم در این محل به شهادت رسیده اند، نصب شده است. البته شواهد کافی برای اثبات کاربرد این میدان برای این مقصود در دست نیست . اولین بار در قرن ۱۶ چنین موضوعی که این میدان محلی برای شهادت مسیحیان بوده مطرح شد ولی قبل از این زمان هیچ اشاره ای به این موضوع نشده بود.

قسمت زیرزمینی آمفی تئاتر باستانی رم 

کف میدان مسابقه به ابعاد ۸۳ متر در ۴۸ متر از جنس چوب ساخته شده بود که با شن پوشانده میشد. در حال حاضر این ساختار نیز تخریب شده و میتوانید دیوارهای زیرزمین بنا را مشاهده کنید که یک دالان مارپیچ زیرمینی دوطبقه است که اتاق های تمرین گلادیاتورها، قفس های نگهداری حیوانات وحشی عجیب و انبارهای مخفی زیر زمین را به هم وصل میکند. دستگاه های پیچیده ای لوازم صحنه سازی و قفس حیوانات را از قسمت زیر زمین بلند کرده و در میدان مسابقه قرار میدادند. مطابق روایاتی که از آن زمان به دست رسیده اند، گاهی اوقات میدان مسابقه پر از آب میشد تا جنگهای دریایی ساختگی در آن برگزار گردند.

طاق کنستانتین آمفی تئاتر باستانی رم

طاق کنستانتین که در کنار آمفی تئاتر باستانی رم قرار دارد، در واقع یک طاق نصرت به منظور بزرگداشت امپراطور کنستانتین، رها کننده شهر و آورنده صلح پس از پیروزی در جنگ پل میلیوان در سال ۳۱۲ میباشد. علیرغم اینکه طاق کنستانتین (همراه با کالوسیوم) به مدت چندین قرن در حیطه قلعه خاندان فرانگیپانی قرار داشت، اما اکنون این طاق با ۲۱ متر ارتفاع یکی از بزرگترین و سالمترین طاق نصرت های باقیمانده از عصر امپراطوری رم است. این طاق با روکش های برگرفته از سازه های قبلی آرایش شده است و از این رو برخی از صحنه های به تصویر کشیده بر روی آن ارتباطی به کنسانتین و پیروزی وی ندارند و مربوط به شکار گراز و قربانی نمودن برای آپولو (خدای آفتاب و زیبایی و شعر و موسیقی) میشوند.

ما بهترین مسیر را برای گرفتن وقت سفارت ایتالیا،اخذ ویزای ایتالیا و در نهایت اقامت در ایتالیا با تور ایتالیا پیش روی شما خواهیم گذاشت.

منبع : planetware.com

دسته بندی :ایتالیا

نظرات