تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

رودخانه الوها آمریکا | رودخانه ای زیبا در پارک ملی المپیک

۱۴ مرداد ۱۳۹۶
رودخانه الوها آمریکا | رودخانه ای زیبا در پارک ملی المپیک

رودخانه الوها (Elwha)، آمریکا

رودخانه ای زیبا در پارک ملی المپیک که دارای محیط زیست فوق العاده و جاذبه های توریستی فراوانی میباشد.در این مطلب شما میتوانید راجع به خصوصیات رودخانه الوها آمریکا بیشتر بدانید.

[aparat id=”J4Qzi”]


معرفی رودخانه الوها آمریکا

سرچشمه رودخانه الوها آمریکا ، کاریز باریکی به نام “Elwha Snowfinger” درمیان کوه های Barnes و Queets است. رودخانه Elwha، مسیر ۴۵مایلی را از شمال تا تنگه ی Juan de Fuca طی می کند و منطقه ی نسبتاً بزرگی از نیمه ی شمالی کوهستان ها را دربرمی گیرد. Elwha، تنها رودخانه در نیمه ی شمالی Olympics است که بر روی آن سدسازی انجام شده و از زمان تخریب سد تا کنون، جدیدترین شنزار ساحلی ایالت از تخلیه ی رسوب های انباشته شده در پشت سدها به دریا، درحال شکل گیری است.رودخانه الوها آمریکا 1

پروژه های مهندسی در رودخانه الوها آمریکا

یکی از بزرگترین پروژه های منحل سازی سد در تاریخ، در مجموعه سدهای Elwha و تنگه ی Glines به وقوع پیوست.در سپتامبر ۲۰۱۱، با تخریب اولین بتن های سد و آزادسازی رودخانه، آب های جمع آوری شده در پشت آن به تنگه ی Juan de Fuca بازگشت و بزرگترین پروژه ی نابودی یک سد در تاریخ آمریکا آغاز گردید. اخیراً تاثیرات این امر مشاهده شده که ازجمله ی آنها می توان به بازگشت ماهی های سالمون به پارک ملی المپیک ازطریق رودخانه ی Elwha که برای اولین بار در قرن رخ داده، اشاره نمود. با دریافت و اخذ ویزای آمریکا و سپس سفر به این شبه جزیره میتوانید از زیبایی های این منطقه دیدن کنید.رودخانه الوها آمریکا 3

نقش تاریخی رودخانه الوها آمریکا

Elwha برای مردم Lower Elwha Klallam (گروه های ساکن در روستاهای امتداد رودخانه) لنگر رودخانه ای مهمی محسوب می شد. همانند بسیاری دیگر از قبایل قرن نوزدهم، جمعیت آنها در اثر بیماری هایی که اروپایی ها با خود به ناحیه آورده بودند، کاهش یافت. در اواخر قرن ۱۹، شهرهای بزرگ و درحال توسعه ی اطراف، جهت تامین الوار خود، چشم به شمال غربی ساحل اقیانوس آرام دوخته اند. در اوایل قرن بیستم، توماس الدول برای نخستین بار گلوگاه رودخانه را در لبه ی کوهستان ها مشاهده کرد و دانست که نیروی هیدرولیکی (آبی) آن می تواند برای آسیاب های چوب بری، منبع مناسبی باشد.رودخانه الوها آمریکا 4

با دریافت پشتیبانی های مالی از سوی سرمایه گذاران در شیکاگو، موفق به ساخت سد Elwha (سد پایینی) در سال ۱۹۱۰ شد که به طور رسمی در سال ۱۹۱۳ مورد بهره برداری قرارگرفت. بعدها سد Glines (سد بالایی) نیز در سال ۱۹۲۷ تکمیل شد. متاسفانه سازندگان سدهای اولیه از الزام ساختن نردبان برای تولیدمثل سالمون ها ناآگاه بودند و درنتیجه اکوسیستم متضرر شد. اما در دهه ی ۱۹۸۰، ساکنان محل خصوصاً مردم قبایل Elwha Klallam شروع به تحقیق و سپس تردید درخصوص حضور این سدها در پارک ملی المپیک (تاسیس شده درسال ۱۹۳۸) نمودند و نهایتاً درسال ۱۹۹۲ سرنوشت این سدها محکوم به فنا شد. شروع این اقدام با تخریب کامل Elwha در ۲۰۱۲ بود و پس از آن Glines هم در ۲۰۱۴ تخریب شد.

اهمیت مدرن رودخانه الوها آمریکا

با تخریب سدها، تلاش های زیادی اعمال شده تا بسترهای خالی دریاچه های پیشین دوباره پر شود. رفتینگ نیز در رودخانه محبوبیت پیدا کرده است. همچنین یک معبر در ایالت واشنگتن به نام “Elwha” نام گذاری شده که یکی از دو معبر ایالتی در ناوگان است که اجازه ی کشتیرانی های بین المللی به جزیره ی ونکوور در آن وجود دارد.

سکونتگاه و تنوع زیستی رودخانه الوها آمریکا

این رودخانه یکی از معدود مناطقی است که تمام پنج گونه ی سالمون های بومی در آن سکونت دارند و از زمان تخریب سدها، گونه ی Chinook redd به تنهایی ۳۵۰درصد رشد داشته و ۳۲۰۰ گونه ی Coho در سال ۲۰۱۴ به کشورهای دیگر صادر شده است.

حتی زمانیکه سدها وجود داشتند، رودخانه سکونتگاه همه ی گونه های سالمون های بومی درکنار حیواناتی چون قزل آلای شمال آمریکا، سگ آبی، گوزن شمالی، دیپر، عقاب، خرچنگ های هرمیت، ستاره ی دریایی و خرچنگ دانگنس بود. اما پس از حذف سدها، سکونتگاه این حیوانات خصوصاً ماهی ها افزایش یافت. حیواناتی هم که از ماهی ها تغذیه می کردند، اکنون از وعده ی غدایی خود در کوهستان ها لذت بیشتری می برند.

خطرات زیست محیطی رودخانه الوها آمریکا

امروزه تنها خطر بالقوه برای رودخانه، همکاری های تفرقه افکن جهت ساخت سدی جدید و نیز قطع غیرقانونی درختان و برداشت الوارها از پارک ملی ازطریق رودخانه است. از آنجاییکه Elwha به طورکامل در ایالت واشنگتن واقع شده، منازعات منطقه ای خاصی در آن وجود ندارد.رودخانه الوها آمریکا 7

ما بهترین مسیر را برای گرفتن وقت سفارت آمریکا ، اخذ ویزای آمریکا و در نهایت اقامت در آمریکا با تور آمریکا پیش روی شما خواهیم گذاشت.

منبع : 

worldatlas

دسته بندی :آمریکا

نظرات