تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

سدهای شگفت انگیز هلند | یکی از هفت عجایب دنیای مدرن

۳۱ تیر ۱۳۹۶
سدهای شگفت انگیز هلند | یکی از هفت عجایب دنیای مدرن

سدهای شگفت انگیز هلند

هلند کشوری بارانی است که سالانه به دلیل میزان بارش های فراوان مورد تهاجم سیل های متعددی قرار میگیرد،در این راستا برای جلوگیری از این وقایع، شروع به ساخت سدهای شگفت انگیز هلند کرده اند .در این مطلب در خصوص دو مورد از سدهای شگفت انگیز هلند که شهرت جهانی دارند اطلاعاتی کسب کرده ایم که در اختیار شما میگذاریم.


معرفی دو مورد از سدهای شگفت انگیز هلند

هلند ازنظر جغرافیایی کشوری با ارتفاع کم محسوب می شود که نزدیک به ۲۰درصد مساحت و ۲۱درصد جمعیت آن، پایین تر از سطح آب های آزاد قرار دارد. تنها ۵۰درصد مساحت این کشور، آن هم به میزان اندکی (یک متر) بالاتر از سطح دریاست. پس چون دوسوم کشور درمعرض خطر سیل قرار دارد، کنترل سیل در هلند مسئله ای حیاتی است.سدهای شگفت انگیز هلند که شامل سیستم خاکریز، آب بند و دریچه های تخلیه در جلوی دریاها و دهانه ی رودخانه ها، از هجوم آب دریا به خشکی جلوگیری می کند.سدهای شگفت انگیز هلند 2

فاجعه سال ۱۹۵۳

درسال ۱۹۵۳، پس از وقوع سیلی عظیم در شمال این کشور که ۱۸۳۵ کشته ، ۷۰۰۰۰مفقود و بیش از یک میلیارد گیلدر(واحد پول قدیمی هلند) زیان به جای گذاشت، دولت شروع به ساخت سد، آبگیر، لنگرگاه و سدهای دریابند در حوالی دلتای “راین-موز-اسخلدت” کرد تا از این کشور درمقابل سیل محافظت کند. این کمیته که تحت عنوان Delta works تشکیل شد، شروع به ساختن سدهای شگفت انگیزی کرد که انجمن مهندسین عمران آمریکا آن را یکی از هفت عجایب دنیای مدرن می دانند.

Delta works متشکل از ۱۳پروژه ی عظیم در راستای حفاظت از هلند درمقابل هجوم سیل دریای شمالی است. درمیان سدهای مختلف ساخته شده، دو مورد به نام های “Maeslantkering” و “Oosterscheldekering” شهرت بیشتری دارند.

Maeslantkering

Maeslantkering ، یک سد دریابند متحرک است که نیو واتروی (کانال اتصال دهنده ی رودخانه ی راین و دریای شمالی) را پوشش می دهد. این سد به عنوان خط دفاع نهایی از “روتردام” درمقابل موج های خروشان دریا محافظت میکند. همچنین یکی از بزرگترین سازه های متحرک جهان و موثرترین پروژه ی Delta works به شمار می رود. طرح اصلی Delta works در ابتدا شامل این سد منحصربه فرد نمی شد. زیرا مسئولین میخواستند بندر روتردام را که آن زمان بزرگترین بندر دنیا بود، برای اقتصاد هلند حفظ کنند. اما وقتی دیدند که آبگیرها به تنهایی برای محافظت از جمعیت ۱٫۵میلیون نفری روتردام کافی نیست، تصمیم به ساخت این سد بزرگ متحرک گرفتند.سدهای شگفت انگیز هلند 5

خصوصیات Maeslantkering

Maeslantkering متشکل از دو در چرخان به بلندی برج ایفل و چهار برابر وزن آن است وتنها سدی است که چنین اجزای بزرگ و متحرکی دارد. طول هرکدام از این درها ۲۱۰ متر و ارتفاعشان ۲۲ متر است. همچنین هریک شامل ۲۳۷ متر محور چرخان فولادی بوده که با کمک یک سرپیچ توپی قابلیت حرکت روی هردو طرف ساحل رودخانه را دارند. در شرایط عادی این درها کاملاً بازند و یک مسیر ۳۶۰ متری را برای عبور کشتی ها فراهم می کنند. اما هنگامی که موجی به ارتفاع حداقل سه متر پیش بینی شود، درها شناور شده و به طرف هم حرکت می کنند تا مسیر آب بسته شود. سپس در آب غوطه ور شده و تبدیل به موانعی بزرگ می شوند. این سد به یک سیستم کامپیوتری متصل است و از پیش بینی وضعیت آب وهوایی و سطح دریا آگاهی می یابد. پس عملکرد آن کاملاً اتوماتیک است.

به طور میانگین انتظار می رود که Maeslantkering هر ده سال یک بار بسته شود. از زمان پایان ساخت آن در سال ۱۹۹۷ تاکنون فقط یک بار در نوامبر ۲۰۰۷ درهای آن بسته شد. البته لازم به ذکر است که درها هر سال در پایان سپتامبر یا اوایل نوامبر(یعنی قبل از شروع فصل طوفان) جهت آزمایش بسته می شوند.شما میتوانید با اخذ ویزای هلند و همچنین سفر به این کشور از زیبایی های این سد ها دیدن کنید.

Oosterscheldekering

Oosterscheldekering (اسخلدت شرقی به انگلیسی) بزرگترین سد از بین ۱۳سد معروف در پروژه ی Delta works و درواقع قسمت پایانی آن است که بین جزایر شوون-دیولند و نورد-بولند قرار دارد. این سد بلند ۹ کیلومتری پس از طراحی اولیه و ساخت بخشی از آن در قالب یک سد بسته، به علت بسته کردن کامل راه آبها و اعمال خسارات سنگین به محیط زیست منطقه با اعتراضات گسترده ی مردم روبرو شد و موجب شد تا ۴کیلومتر دیگر سد با درهای بزرگ آبگیر ساخته شود.این درها در شرایط عادی باز هستند و امکان عبور آب وجود دارد. اما زمانیکه ارتفاع آب بالا بیاید(تا ۳متر) و خطر سیل زیاد شود، درها بسته شده و جلوی جریان آب را می گیرند. بدین صورت محیط زیست آب شور خسارت زیادی نخواهد دید و ماهیگیری می تواند ادامه داشته باشد، درحالیکه حیات مردم نیز در امان است.

از زمان افتتاح آن درسال ۱۹۸۶ تاکنون، این سد به علت بالاآمدن سطح آب از حد مجاز و یا پیش بینی این واقعه، ۲۵ بار بسته شده است. همچنین این سد به گونه ای طراحی شده که بیش از ۲۰۰ سال دوام داشته باشد.

ما بهترین مسیر را برای گرفتن وقت سفارت هلند،اخذ ویزای هلند و در نهایت اقامت در هلند با تور هلند پیش روی شما خواهیم گذاشت.

منبع :

amusingplanet

به این مقاله امتیاز دهید:
[تعداد: 1    میانگین: 1/5]
دسته بندی :سایر
مطالب مرتبط

نظرات