تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

کلیسای زدوارتناتس

۲۵ مهر ۱۳۹۵

کلیسای زدوارتناتس (Zvartnots Cathedral)

کلیسای زدوارتنادز که هدف ساختش محکم ایستادن در طی ۱۰۰۰ سال تا ظهور دومین نفر با عیسی مسیح می باشد، یکی از مکان هایی است که در لیست یونسکو قرار گرفته است. این کلیسا ۱۵ کیلومتر از ایروان فاصله دارد و در بزرگراه اچمیادزین واقع شده است. بنابراین مسافران تور ارمنستان هم در راه رفت و هم در راه بازگشت از اچمیادزین، می توانند آن را ببینند.

%da%a9%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%a7%db%8c-%d8%b2%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%86%d8%a7%d8%aa%d8%b3-1

طبق تحقیقات، نشان داده شده که زمین این کلیسا در گذشته محل عبادت بوده است و به قصر سلطنتی در سال ۳۰۱ تبدیل شده می باشد. این کلیسا در سال ۶۴۳ تا ۶۵۲ ساخته شده است. ساخت این کلیسا توسط شخصی به نام نرس صورت گرفته است که این فرد در ساخت کلیسا های بسیار معروف شهرت دارد. این کلیسا در سال ۶۴۳ افتتاح گردید و در آن زمان، این کلیسا بلند ترین کلیسای جهان به شمار می رفته است. این کلیسا یک معجزه بسیار باور نکردنی و زیبا بود که در سال ۶۵۱ وقف شد. نکته جالب توجه این است که در زمینه وقف آن، امپراتور بیزانس بسیار متحیر شد که این عظمت چگونه ساخته شده است و معمار آن را به قسطنطنیه برد تا شبیه آن را در آنجا بسازد. اما این معمار در راه مرد و نتوانست این کار را انجام دهد. پس از مرگ گریگور لوسیووور، برخی از خاکسترش در دیوار های کلیسا دفن شد و نام آن به سرپ گریگور معروف گشت. این کلیسا به شکل استوانه می باشد و همچنین از گنبد صلیبی برخوردار است. این گنبد صلیبی به ارتفاع ۵۹ متر می باشد.

%da%a9%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%a7%db%8c-%d8%b2%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%86%d8%a7%d8%aa%d8%b3-2

طبق افسانه های گفته شده، این کلیسا در جایی قرار گرفته است که گریگور لوسیووریچ پادشاه آن زمان تیرداد سوم را ملاقات کرده بود و همچنین جایی بود که آخرین تیرداد به مسیح پیوست. در همین زمان بود که ارمنستان به عنوان اولین کشور دین مسیح را پذیرفت و به عنوان دین رسمی آن را تصویب نمود.
در توضیح نام این کلیسا نیز باید گفت که این کلمه از زدوارتون آمده است که به معنی فرشته ایست که با مسیح ظهور خواهد کرد. توضیح دیگری نیز برای این کلیسا وجود دارد که این کلمه از زدوارتاک می آید که به معنی بیدار ساختن روح مردگان است.

%da%a9%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%a7%db%8c-%d8%b2%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%86%d8%a7%d8%aa%d8%b3-3

طراحی این کلیسا برای مسافران تور ارمنستان بسیار جالب بوده است به طوری که بازدید بسیار از این مکان مقدس صورت گرفته است.
با اینکه این کلیسا به صورت مدور ساخته شده است، این فکر در گذشته وجود داشته که دستان خدا را نشان می دهد که کف دست به شرق هستند و پنج انگشت آن به سمت غرب قرار گرفته اند. محراب اصلی نیز در سمت شرق آن است. در وسط کلیسا دقیقا زیر گنبد، پله های سنگی قرار گرفته است. که به سمت ورودی می رود و آنجا خاکستر سنت گریگور دفن شده است. این ساختمان از نقش برجسته و نقاشی های دیواری ساخته شده است. متاسفانه بسیاری از این طراحی ها تا کنون از میان رفته اند. اما همین قسمت هایی که باقی مانده است کافیست که مسافران تور ارزان ارمنستان نتیجه بگیرند که در گذشته این کلیسا بسیار خارق العاده و زیبا بوده است. زمین این کلیسا در گذشته موزاییک بوده است. در نمای این کلیسا و پنجره های آن انار و انگور حکاکی شده اند. انار سنبل باروری و انگور سنبل خون خدا می باشد. همچنین در این طراحی ها نقش عقاب را خواهید دید که نشانه پیروزی و قدرت است.

%da%a9%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%a7%db%8c-%d8%b2%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%86%d8%a7%d8%aa%d8%b3-4

مسافران تور ارزان ارمنستان با دیدن این بنا، می توانند معماری گذشته ارمنستان که جزو با کیفیت ترین و خلاق ترین در آن زمان بوده را کشف کنند.
گفته شده است که این بنا می تواند ۱۰۰۰ سال عمر کند اما دلیل اینکه اکنون ویران شده است هنوز معلوم نشده. برخی عقیده دارند که به دلیل زلزله ای که در ارمنستان رخ داد این ساختمان اکنون که ۳۲۰ سال گذشته، ویران شده است.
برخی دیگر هم بر این باورند که ممکن است به دلیل حمله عرب باشد که به ارمنستان شد و این ساختمان را ویران کرد.
به هر حال زمانی که به اچمیادزین می روید یا از آن برمی گردید، حتما از این کلیسای زیبا نیز دیدن کند.
به این مقاله امتیاز دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
دسته بندی :سایر

نظرات