تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

مرکز تخصصی وقت سفارت و ویزا

در کدام کشور خارجی تحصیل کنیم؟

۱۰ فروردین ۱۳۹۶
در کدام کشور خارجی تحصیل کنیم؟
چهار فاکتور مهم که موقع انتخاب بهترین تجربه تحصیل خارج از کشور که مناسبتان باشد باید مدنظر قرار دهید
درخواست تحصیل در خارج از کشور
تحصیل در خارج از کشور می تواند هر جا که باشد، چشم شما را به روی بسیاری چیزها باز کند. اما اگر می خواهید فرصت های خود را به حداکثر برسانید و بیشترین بهره را از تجربه خود ببرید، درباره محلی که می خواهید تحصیل کنید، باید تصمیم آگاهانه ای بگیرید.
خوشبختانه، منابع بسیاری برای کمک به شما در انجام انتخاب خوب وجود دارند و فاکتورهایی را خواهید شناخت که باید مدنظر قرار گیرند.
رنک دانشگاه
رتبه بندی یک دانشگاه نباید تنها معیار انتخاب شما باشد اما دلایل بسیار زیادی هست که استفاده از آن ها به عنوان شروع را توصیه می کنند.
رتبه بندی جهانی تحصیلات تکمیلی تایمز از دانشگاه ها، معتبرترین شاخص کیفیت تدریس، پژوهش، نوآوری و چشم انداز جهانی از بهترین دانشگاه های جهان را در اختیارتان می گذارد. اگر دنبال تجربه آکادمیک اعلا هستید، یک دانشگاه سطح بالا، قطعا مفید خواهید بود. همنین می توانید با استفاده از رتبه بندی رشته ای، بهترین دانشگاه ها از نظر رشته تحصیلی تان را جدا کنید.
علاوه بر این، اعتبار دانشگاه های برتر، درهای فرصت را به رویتان می گشاید که در جاهای دیگر در دسترستان نیست. در پایان تحصیل، یافتن شغل در کشوری که برای تحصیل به آن سفر کرده اید، کار ساده ای نیست. کارفرمایان، چه درست چه غلط، گاهی مشتاق هستند پشتیبان ویزای کسانی شوند که از دانشگاه های ممتاز فارغ التحصیل شده اند.
بعد از این که در سال ۲۰۱۰، ویزای کاری پس از تحصیل در بریتانیا لغو شد، دانشجویان اتباع کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا دیگر امکان کار خودکار تا دو سال بعد از فارغ التحصیلی در آن جا را نداشتند. به گفته یکی از تازه فارغ التحصیلان هندی که در لندن در کار امور مالی مشغول است، کارفرمایان معمولا فقط دانشجویان بین المللی دانشگاه های ممتاز را استخدام می کنند.
درباره یافتن شغل بعد از فارغ التحصیلی بیشتر بدانید
بورسیه های تحصیل در خارج از کشور نیز وجود دارند که فقط در اختیار دانشجویان دانشگاه های ممتاز است. مثلا دانشجویان کره جنوبی که جذب یکی از صد دانشگاه برتر شوند، مستحق دریافت بورسیه می شوند. دانشجویان آلبانی هم می توانند با دریافت بورسیه کامل تحصیلی، در یکی از ۱۵ دانشگاه برتر تحصیل کنند.
رتبه بندی ها بر یک فاکتور تصمیم گیری دیگر هم موثر هستند: محیط بین المللی محوطه دانشگاه. شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی مایلید تا حد امکان در فرهنگ خارجی جدید هضم شوید. وقتی دانشجویان بین المللی زیادی در محوطه باشند، این کار آسان تر می شودزیرا محیطی باز و بینشی روشن، متنوع و تحمل پذیر را فراهم می کند. بروس ریتون، معاون  امور تحصیلات تکمیلی در دانشگاه باث، همین نظر را دارد.
او می گوید: «این تجربه برای همه دانشجویان در محوطه ایجاد می شود زیرا ما جامعه دانشگاهی را غنا داده ایم و یک سری تجربه، نمونه و دورنمای فرهنگی ایجاد کرده ایم که به گونه دیگری عمل نمی کند.»
این که انتخاب کنیم کدام دانشگاه نیاز خاص شما را برآورده می کند، اصلا انتخاب آسانی نیست. پس نباید تصمیم گیری خود را فقط بر اساس رتبه بندی و اعتبار آن قرار دهید. فاکتورهای دیگری هم هستند که باید مدنظر قرار گیرند.
هزینه های تحصیل و زندگی
شهریه، هزینه های زندگی و فرصت های تامین هزینه ها در کشورها، دانشگاه ها و رشته های متفاوت، بسیار فرق می کنند.
گران قیمت ترین رشته ها در جهان، مدارک تحصیلات تکمیلی بالینی و دوره های ام بی ای هستند. هزینه های رشته های بالینی، از جمله دام پزشکی گاهی تا چهار برابر هزینه رشته های دیگر هم می رسد.
خبر خوش این است که آلمان، دانمارک، فنلاند، نروژ، و سوئد بابت دوره های کارشناسی، هزینه ای دریافت نمی کنند و شرایط مختلف دارند. پس ارزش دارد که این فرصت ها را هم بررسی کنید.
به این مقاله امتیاز دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
دسته بندی :سایر

نظرات