تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

پرچم استرالیا نماد چیست؟

۱۰ بهمن ۱۳۹۵
پرچم استرالیا نماد چیست؟

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”48645″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_column_text]

نماد خاص استرالیا شامل خانه اپرای سیدنی، بومرنگ، کانگورو و ایمو است. اما پرچم ملی استرالیا چه؟ پرچم استرالیا نیز مانند هر پرچم دیگری پر از نماد شناسی و غرور استرالیایی ها، اعم از پیر و جوان است.

خاستگاه پرچم را می توان به راحتی فهمید. استرالیا در سال ۱۷۸۸ توسط بریتانیا مسکونی شد و یادآوری یک مستعمره تا هنگام استقلال آن در سال ۱۹۰۱ است. اما استرالیا هنوز هم عضو کشورهای مشترک المنافع است و انتخاب کرده که پرچم بریتانیا نیز جزوی از پرچمش باشد. شش ستاره روی پرچم، نماد صورت فلکی چلیپا (Southern Cross constellation) هستند که به خودی خود به نماد استرالیا تبدیل شده است. این صورت فلکی در نیمکره جنوبی بسیار برجسته است و در آسمان شب بر فراز استرالیا کاملا دیده می شود.

هر کدام از ستاره ها، هفت گوش هستند و به ستاره های مشترک المنافع معروفند. در ابتدا، این ستاره ها شش گوش بودند و شش مستعمره ای را نشان می دادند که استرالیا را تشکیل می داد (نیوساوث ولز، کوئینزلند، ویکتوریا، استرالیای غربی، قلمرو شمال و استرالیای جنوبی). بعدها این ستاره ها هفت گوش شدند تا مستعمره جدید پاپوآ گینه نو نیز به آن ها اضافه شود که در آن زمان، قلمرویی غیرمستقل بود. بیشتر کشورها از رنگ در پرچم خود به عنوان رنگ ملی استفاده می کنند اما استرالیا این طور نیست. رنگ های ملی استرالیا (که در ورزش و جاهای دیگر استفاده می شوند) سبز کم رنگ و طلایی هستند؛ نه قرمز، سفید و آبی پرچم. این حرکت، قطعا جدایی از رنگ های پرچم بریتانیا است.

آینده پرچم استرالیا در معرض بحث و جدل هایی است. آیا می توان یک پرچم جدید با رنگ های سبز و طلایی، شمایل کانگورو و بومرنگ را جایگزین پرچم فعلی کرد؟ همه پرسی در خصوص تبدیل شدن کشور استرالیا به جمهوری، در حال حاضر جزو اولویت های سیاسی استرالیا نیست اما قطعا در آینده این طور خواهد بود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دسته بندی :استرالیا

نظرات