تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

نیاگارا آبشاری با چشم اندازی بی نظیر

۸ بهمن ۱۳۹۴
نیاگارا آبشاری با چشم اندازی بی نظیر

جالب است بدانید آبشار بزرگ نیاگارا با چشم انداز زیبایش از دو آبشار بزرگ تشکیل شده که یک آبشار آن در کشور کانادا و بعدی در کشور امریکا قرار گرفته است.

“آبشار نیاگارا” بر مسیر رودخانه نیاگارا و در پنجاه کیلومتری شمال شهر بوفالو(درغرب ایالت نیویورک) قرار گرفته است. رودخانه نیاگارا از دریاچه “ایری” سرچشمه می گیرد و آب چهار تا از دریاچه های بزرگ پنجگانه را به دریاچه “اونتاریو” می رساند. رودخانه نیاگارا در نیمه راه مسیر ۵۸ کیلومتری خود از لبه یک صخره بلند به پایین می ریزد.
در حقیقت آبشار نیاگارا از دو آبشار بزرگ تشکیل می شود که یکی ازآن دو، آبشار “نعل اسبی” در کاناداست و دومی “آبشار آمریکایی” است که در خاک آمریکا قرار دارد. در هر دقیقه نزدیک به ۹۴ درصد از آب رودخانه نیاگارا (در حدود ۳۴۰ میلیون لیتر آب) از آبشار “نعل اسبی” به پایین سرازیر می شود. زمین شناسان آبشار نیاگارا را بسیار جوان می دانند و اظهار می دارند که عمر آبشار نیاگارا از ده هزار یا پانزده هزار سال بیشتر نیست.
در عصر یخبندان، تمام مناطقی که امروزه “منطقه نیاگارا نامیده می شود، از یخچالهای طبیعی پوشیده شده بود. در همان زمانی که یخ ها شروع به ذوب شدن کردند، دریاچه ای هم تشکیل گردید که امروزه آن را “دریاچه ایری” اسم گذاری نموده اند. آب که از دریاچه ایری سرریز می شد، همچنانکه به سمت شمال حرکت می کرد، راهی پیدا نمود و به صورت یک رودخانه درآمد. رودخانه مزبور در سمت شمال به پیشروی خود ادامه داد و به یک پرتگاه بزرگ سنگی رسید که روی آن را لایه ای از سنگ آهک پوشانده بود و در همین نقطه است که آبشار اصلی نیاگارا به وجود آمد.
از آن زمان تا به حال، نیروی فراوان آب، مقداری از صخره ها را فرسوده ساخته و آبشار را عقب تر برده است. به همین خاطر، آبشار کنونی نیاگارا امروزه تقریبا در حدود یازده کیلومتر از نقطه اولیه اش عقب تر رفته است. نخستین گزارش مربوط به آبشار نیاگارا در سال ۱۶۹۷ میلادی توسط یک مبلغ مذهبی فرانسوی به اسم کشیش “لویی هانپن تهیه شد. کشیش “لویی هانپن” در سال ۱۶۷۸ میلادی، ضمن مسافرتی که همراه با شخصی موسوم به “سوردولاسال” به دنیای جدید کرد، آبشار مزبور را کشف نمود.
دسته بندی :عمومی,گردشگری

نظرات