تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

قلعه Amberd و کلیسای Astvatsatsin

۹ بهمن ۱۳۹۴
قلعه Amberd و کلیسای Astvatsatsin

این قلعه بر فراز کوه و در ارتفاع بالا واقع شده است. هم قلعه و هم کلیسا بسیار جالب و دیدنی هستند و  توریست ها برای لمس این بقایای تاریخی به ارمنستان سفر می کنند.

سنت استیتساتزین، یکی صومعه است که در سال ۱۰۲۶ توسط رهبر ارتش بهرام پهلوانی ساخته شده است. کلیسا دارای دو درب ورودی می باشد. درب شمالی آن بدون هیچ تزیینی ساخته شده است اما درب جنوبی آن دارای  دو کمان می باشد که به تدریج گسترده شده است و یک تنوع جالب و راه حلی برای معماری قدیم در کلیسای سنت گریگوریو آنا است که اکنون در ترکیه قرار دارد. چند قدم آن طرف تر، بقایای بجا مانده از کلیسای کوچک وجود دارد که تقریبا به قرن دهم باز می گردد.

قلعه امبرد

قلعه آمبرد

این بنای سنگی در عصر برونز دوره اورارتو بنا شد. دژی که در آن زمان ساخته شد اکنون تبدیل به خرابه شده است. به گفته برخی منابع، این قلعه در زمان قدیم به عنوان محل استراحت پادشاهان استفاده می شده است. برخی از قسمت های دیوار قلعه در قرن هفتم ساخته شد که از تصرفات  خانه اشرافی کانستراکان بود. ۴ قرن بعد، اطراف قلعه و خود قلعه به پهلوانی فروخته شد و دوباره توسط بهرام پهلوانی بازسازی شد. همانطور که در خاطرات گریگور مجیستروس پهروونی نوشته شده است، بهرام کلیسای سنت استاتساتسین را در سال ۱۰۲۶ ساخت که سنگ های ضخیم و مستحکم در آن استفاده شده بود و سه دژ بر بالای دره عمیق و باریک آرخاشن  نیز بنا نهاد. اگرچه این سبک معماری برای ارتش بسیار غیر معمول بود، یک حمام نیز در آن زمان ساخته شد که به همراه شیر آبش تا کنون دست نخورده ماند. قلعه امبرت در سال ۱۰۷۰ توسط ترک سلجوخ مورد حمله قرار گرفت و او آن را به سبک ارتشی تبدیل کرد. دیوار­ها دوباره ساخته شدند و درون و بیرون قلعه نیز دوباره بازسازی شد. واشه واچوشیان اشراف زاده قلعه را خرید و در کمترین زمان  آن را به محل دفاع تبدیل کرد. در سال ۱۲۳۶ منگل ها قلعه را تصاحب کرده و دژ های آن را تخریب نمودند. تا قرن بیستم، آنجا دست نخورده و خرابه بود تا زمانی که دوباره بازسازی و حفاری آغاز شد.

قلعه آمبرد۱

خرابه های قلعه امبرت دارای ۱۶۰۰ متر مربع می باشد دیوار­های این بنا از بازالت (سنگ های آتشفشانی) ساخته شده است. دیوار ها طوری ساخته شده اند که به راحتی بتوان به دشمنان حمله کرد. داخل قلعه از سه طبقه تشکیل شده بود که هر طبقه توسط قطعات چوبی محکم از یکدیگر جدا شده بودند. در طبقه اول و دوم ۵ اتاق وجود داشت که هر کدام به اتاق بعدی راه داشتند. یک راهروی عجیب و غریب ۳ اتاق تودرتو را از یکدیگر جدا می ساخت. در طبقه سوم، اتاق های خصوصی قرار داشتند که اشرافیان از آن استفاده می کردند. این نوع معماری تا قبل از قرن هفتم و اولین ساخت قلعه به فکر کسی نرسیده بود. تحقیقات نشان داده اند که در زمان های گذشته این قلعه شامل مبلمان و چیدمان بسیار زیبایی بوده است. چراغ های اتاق ها، دستگاه بخور و دیوار­ها همه  از نقره، برونز و پارچه های ابریشم درست شده بودند.

برای رزرو تور ارمنستان، حتما از مشاوران آژانس ایران آنکارا کمک بخواهید.

دسته بندی :ارمنستان

نظرات