تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

روستای اسفیدان | زیبایی‌های روستای اسفیدان

۱۳ آذر ۱۳۹۴
روستای اسفیدان | زیبایی‌های روستای اسفیدان

روستای اسفیدان

روستای اسفیدان از توابع شهرستان بجنورد و یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین روستاهای خراسان می‌باشد.شما میتوانید با مطالعه این مقاله اطلاعاتی را راجع به این روستا کسب کنید.


آشنایی با روستای اسفیدان

اسفیدان یا اسپیدان نام روستایی توریستی در استان خراسان شمالی است. این روستا از توابع شهرستان بجنورد و یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین روستاهای خراسان بزرگ می‌باشد. روستای اسفیدان در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد واقع شده است و از مناطق نمونه گردشگری استان خراسان شمالی است که در میان دره‌ای سرسبز قرار گرفته است.

پیرامون روستای اسفیدان را کوه‌های مرتفعی پوشانده است و از جنوب غربی به کوه آق‌قیه و از شمال غربی به کوه اسب و از جنوب غربی به تنگه دهیر مزه منتهی می‌گردد.این روستا به دلیل ساختار پلکانی خود شباهتی هم به روستای ماسوله لاهیجان دارد. در گذشته برنامه‌هایی برای تبدیل اسفیدان به یک منطقه مهم گردشگری در دست اجرا بود اما بعداً رو به فراموشی نهاد.

دیدنیهای اسفیدان

۱_سمبل و بافت سنتی و باارزش روستای اسفیدان

بافت پلکانی و سنتی روستا و موقعیت جغرافیایی و ژئوپولوتیک بی نظیر روستا و وجود درختان سندل سمبل روستای اسفیدان است. بنا به گفته معمرین روستا از نوع این درخت حدود ۱۷ اصله بوده که به علت واقع شدن در مسیر کوچه وساخت حسینیه و مسجد و عدم آگاهی از اهمیت و ارزش آن، بیشتر آنها را قطع نموده‌اند و فقط ۲ اصله باقی‌مانده که قطر تنه هرکدام در حدود ۲٫۶۵ متر می‌باشد.

۲_دره و چشمه هینورد

در ضلع شمالغرب روستای اسفیدان، دره‌ای عمیق و طولانی بنام “هینوَرد (هین نبرد)” وجود دارد که به فاصله تقریبی نیم ساعت از روستا در کمرکش کوهی صخره‌ای چشمه‌ای زلال به همین نام خارج می‌شود و آب آن باغات اطراف را آبیاری می‌کند.

۳_دره و آبشار بهارگاه

در جنوب غرب روستای اسفیدان دره‌ای دیگر با نام «بهارگاه» با چشمه‌های متعدد و آبشار دیدنی و سرسبزی خاص خود، هر تازه‌واردی را به خود جذب می‌کند. در ابتدای دره سمت چپ، زمینی تپه ماهوری به نام «موسو» حدود ۴۰ هکتار چند سال پیش بعلت رانش شدید، تمام باغات و خانه‌ها و درختان کهنسال آن در دل خاک فرورفت.

۴_قلعه‌های اسفیدان

در غرب روستای اسفیدان دیواری صخره‌ای نمایان است که به آن “تاش قلعه (قلعه سنگی)” می‌گویند. بر روی این قلعه دیوارهای سنگی و سفال ساده نخودی و قرمز و سفال‌های منقش به رنگهای مختلف دیده می‌شود.

۵_غارهای اسفیدان

در ضلع شمال غربی روستا بر بالای صخره چشمه «هینوَرد» کوهی بنام «خزانه» وجود دارد که در بالای آن غار «خزانه راهه» واقع شده‌است. بگفته مردم، غاریست دست ساز در انتهای آن چاهی وجود دارد که در قدیم به عنوان پناهگاه استفاده می‌کرده‌اند. غار دیگری بنام «ییجت» یا «معصوم» وجود دارد که دارای استلاگتیت و استلاگمیت می‌باشد. صخره عجیب در مسیر اول (ده ریز) که شبیه سر آدمیزاد می‌باشد بسیار خیره کننده و جالب توجه است.

منبع 

wikipedia

 

دسته بندی :ایرانگردی,عمومی

نظرات