تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

طبیعت در خطر نابودی

۲۵ فروردین ۱۳۹۶
طبیعت در خطر نابودی

بسیاری از جاذبه های توریستی طبیعی در سراسر دنیا به دلایل زیست محیطی در خطر نابودی هستند. در ادامه ۱۰ مورد از این جاذبه های توریستی را معرفی می کنیم و پیشنهاد می کنیم که پیش از ناپدید شدن حتما به دیدن این مکانها بروید.
  1. مالدیو
سواحل پریستین که نقاطی خیره‌کننده برای غواصی و تفریحگاه‌های پنج ستاره هستند، هرساله خیل عظیمی از بازدیدکنندگان را به مالدیو می‌کشانند؛ اما آینده این کشور که پایین‌ترین ارتفاع از سطح دریا را دارد، چندان درخشان نیست. برنامه محیط‌زیست سازمان ملل پیش‌بینی کرده است که اگر سطح دریا با همین سرعت فعلی به بالا آمدن ادامه دهد، مالدیو می‌تواند اولین کشوری باشد – به‌طور بالقوه تا پایان قرن بیست و یکم – که در اقیانوس غرق خواهد شد.
  1. جنگل‌های استوایی ماداگاسکار
ماداگاسکار محل زندگی ۵۰ گونه از میمون‌های لمور، دوسوم آفتاب‌پرست‌ها و شپشه‌های زرافه عجیب‌وغریب و محل گردآمدن جمع زیادی از دوست داران حیات‌وحش است. برنامه‌های مستند طبیعت و پویانمایی‌های کودکان صحنه‌های زیبایی را از جنگل‌های انبوه آن به تصویر کشیده‌اند؛ به‌هرحال، حقیقت کمی متفاوت است. تقریباً ۹۰ درصد جنگل‌های اصلی این جزیره از بین رفته است و حقیقت غم‌انگیز این است که بسیاری از گونه‌های بومی ثبت‌نشده پیش از شناسایی شدن از بین خواهند رفت.
  1. جزیره کومودو اندونزی
این پارک ملی غرب اندونزی که در سال ۱۹۸۰ برای حفاظت از اژدهای کومودو در معرض خطر تأسیس‌شده است، به دلیل داشتن گونه‌های مرجانی فراوان و پستانداران دریایی کمیاب غواصان و عکاسان زیرآبی فراوانی را به‌سوی خود جلب می‌کند. امروزه، این جزیره و آب‌های اطراف آن در معرض خطر هستند. سفید شدن مرجان‌ها و اسیدی شدن اقیانوس صخره‌های دریایی شگفت‌انگیز آن را درخطر نابودی قرار داده‌اند، درحالی‌که افزایش جمعیت انسانی و گردشگری بک پکر چهره این جزیره را که زمانی دست‌نخورده بود به‌سرعت تغییر می‌دهد.
  1. دیوار بزرگ مرجانی، استرالیا
دیوار بزرگ مرجانی استرالیا که محل زندگی ۲۹۰۰ صخره مرجانی، ۶۰۰ جزیره و ۱۵۰۰ گونه ماهی است، در حال حاضر یکی از مکان‌های دارای بیشترین تنوع زیستی در کره زمین است. این صخره دریایی محبوب استرالیایی در طول ۳۰ سال گذشته بیش از نیمی از پوشش مرجانی خود را به دلیل افزایش طوفان‌های گرمسیری، سفید شدگی مرجان‌ها و اسیدی شدن اقیانوس ازدست‌داده است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که اگر سطح آلودگی کربن و دمای دریا به همین صورت افزایش یابد، ممکن است به این جوامع مرجانی تا سال ۲۰۳۰ آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد شود.
  1. یخچال‌های طبیعی رشته‌کوه‌های آلپ اروپا، سوئیس
برف‌های رشته‌کوه آلپ از ۱۵۰ سال پیش و در انتهای عصر یخبندان کوچک شروع به ذوب شدن کرده‌اند و از دهه ۱۹۸۰ به بعد سرعت عقب‌نشینی یخچال‌های طبیعی تا حد بسیار زیادی افزایش‌یافته است. یکی از پیامدهای مثبت ذوب شدن این یخچال‌ها آن است که صدها بدنه شفاف کریستالی آب در کوه‌های آلپ پدیدار شده‌اند. این پدیده مقداری باعث تسلای ساکنان محلی شده است که نگران سقوط بهمن به داخل دریاچه هستند که باعث می‌شود امواج جزر و مدی بلند به روستاهایشان هجوم‌آورند.
  1. دروازه جهنم، ترکمنستان
در اعماق صحرای قره قوم ترکمنستان، دروازه جهنم پس‌ازآن که مهندسان بیم داشتند که گازهای سمی متصاعد می‌کند، به آتش کشیده شد. این جهنم در حال خمیازه با گذشت ۴۰ سال پس از به آتش کشیده شدن همچنان شعله‌ور بود که هرساله گردشگرانی را برای ماجراجویی به این کشور می‌کشاند. به‌سختی می‌توان پیش‌بینی کرد که دولت چه زمانی این جهنم پر از گاز متان را خاموش خواهد کرد یا چه مدت طول می‌کشد تا به‌طور طبیعی خاموش شود، اما بدون شک مکانی است که ارزش یک‌بار دیدن را برایتان دارد.
  1. دریای مرده، اسرائیل، اردن و فلسطین
این یک طعنه بی‌رحمانه است، اما دریای مرده درنهایت در حال نابودی است. این دریا که به دلیل داشتن سطوح نمک بالا که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد بدون هیچ تلاشی روی آب شناور بمانند و نیز خواص درمانی ادعایی خود، گردشگران و افراد زیادی را که قصد آفتاب‌گیری در کنار دریا دارند از اطراف جهان به‌سوی خود می‌کشاند. ترکیبی از عوامل انسانی و زمین‌شناسی در مرگ این دریای باستانی مشارکت دارند که در آن سطح آب دریا هرساله در حدود سه فوت پایین‌تر می‌رود. درصورتی‌که ازآنجا بازدید می‌کنید، مراقب فرو چاله‌ها باشید – در حدود ۱۰۰۰ فرو چاله در طول ۱۵ سال گذشته نمایان شده‌اند.
  1. پارک باستان‌شناسی چوکیرائو
رسیدن به پسرعموی باستان‌شناسی ماچو پیکچو یا «اینکا تریل دیگر» کمی سخت است و هنوز نسبتاً ناشناخته است. به‌هرحال، باوجود طرح‌هایی برای ایجاد یک‌راه ارتباطی سریع از نزدیکی کاکسو و ماشین کابلی ساخته‌شده در دره آپوریماک زمان زیادی طول نخواهد کشید که چوکیرائو به سهم خود از هزاران بازدیدکننده‌ای که هرساله از ماچو پیکچو بازدید می‌کنند، خواهد رسید؛ اما پیش از آن‌که ویرانه‌های باقیمانده آن واقعاً از بین بروند بهتر است به آنجا بروید.
  1. تاکستان‌های بوردو، فرانسه
با فرارسیدن آخرالزمان ما حتی قادر نخواهیم بود که اندوهمان را با نوشیدن یک لیوان بوردو از بین ببریم. تولید نوشیدنی در منطقه محبوب کشت انگور در فرانسه تا ۴۰ سال آینده به دلیل تغییرات ظریف آب و هوایی، بارش باران و تابش آفتاب به نصف مقدار کنونی خواهد رسید. درنتیجه، تولیدکنندگان نوشیدنی در فرانسه بر سر خرید زمین در مناطق ساسکس و کنت در جنوب انگلستان با هم رقابت خواهند کرد که در آنجا سطح زیر کشت انگور در طول ۱۰ سال گذشته تقریباً دو برابر شده است.
  1. توندرای آلاسکا، آلاسکا ایالات‌متحده آمریکا
توندرای قطبی گسترده و متروک که سواحل شمالی و غربی آلاسکا را پوشانده است، سردترین بیوم در دنیا است. به‌هرحال، در سال‌های اخیر دمای هوا در مناطق شمالی آلاسکا تا حد زیادی افزایش‌یافته است – سریع‌تر از میزان متوسط جهانی – که باعث ذوب شدن پرمافراست این منطقه شده است. میزان افزایش‌یافته فرسایش ساحلی بر خرس‌های قطبی و شکاری که آن‌ها را زنده نگه می‌دارد، تأثیر مستقیم خواهد گذاشت.
دسته بندی :گردشگری

نظرات