تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

سفر به اتریش: طعم لذیذ غذا در سالزبورگ

۸ خرداد ۱۳۹۶
سفر به اتریش: طعم لذیذ غذا در سالزبورگ

می توانید با تور اتریش به سالزبورگ بیایید، به خاطر موسیقی کلاسیک بیایید، برای شنیدن نوای موسیقی بمانید و البته ساشرتورت (Sachertorte) را از یاد نبرید.
من تازه از سفر سه روزه به شهر زیبای گموت لیخکیت (Gemütlichkeit)برگشته ام. ماموریتم این بود که ببینم مارشال پینکوفسکی (Marshall Pynkoski) و جانت زینگ (Jeanette Zingg) در اپرا آته لییر (Opera Atelier) در جشنواره سالزبورگ سال ۲۰۱۳ در اجرای لوچیو سلا (Lucio Sella) چگونه کار کردند.
پاسخی که یافتم این بود: فوق العاده
همین باعث شد آزادانه از بقیه اقامتم در سالزبورگ لذت ببرم. البته اگر تا به حال طی فصل جشنواره در این جا نبوده اید، ارزش دارد تنها به آن سفر کنید؛ نه به خاطر کیفیت اجراها، بلکه دیدن شهر که برخلاف گرما (که تا ۳۸ درجه هم می رسید) مردمش همگی لباس سنتی اتریشی پوشیده اند و مثل کاپیتان و ماریا  وون تراپ (Maria Von Trapp) به نظر می رسند. (در عکس بالا می توانید عکس خانواده وون تراپ را در سفری که چند سال قبل به سالزبورگ داشتند ببینید).
بله. خانواده وون تراپ. فکر کنم بیشتر ما سالزبورگ را از این بابت می شناسیم که محل فیلم برداری Sound of Musicف یکی از پرطرفدارترین فیلم ها است (این فیلم با نام اشک ها و لبخندها در ایران دوبله شد و بسیار پرطرفدار بود-م).
در واقع من قبلا هم بابت The Star سال ۲۰۰۸ در این مکان بوده ام و ۱۰ نامزد نهایی برای ایفای نقش ماریا در همین فیلم به تولید میرویش (Mirvish) را دیده ام که برای سریال «چه طور مشکلی مثل ماریا را حل می کنید» (How Do You Solve a Problem Like Maria?) برای CBC مثمر بود.
به دوستم قول دادم همه جای اتریش را به او نشان بدهم و جهت توصیه عرض می کنم، او را نزد برت فینک (Bert Fink) بردم، و برت که بار اول همه جا را به من نشان داده بود، این بار هم می توانست توصیه های خوبی ارائه کند.
او از بین تعداد زیادی تور «اشک ها و لبخندها»، آن یکی را به ما پیشنهاد کرد که از بابت کیفیتش مطمئن بود. ما خوشحالیم که این کار را کرد. این تور چهار ساعته، شما را به بیشتر مکان هایی می برد که در فیلم می بینید و مسیری دیدنی در «کوه ها و دریاچه ها» دارد که برای مونتاژ، مورد استفاده رابرت وایز (Robert Wise) قرار گرفت.
از همه بهتر، ماند سی (Mondsee)بود، شهری زیبا کنار دریاچه در ۳۰ کیلومتری سالزبورگ که جشن ازدواج حقیق کاپیتان و ماریا در صومعه رویایی آن فیلم برداری شد. این مکان، کافه-کیک فروشی براون هم هست که بابت اشترودل های سیب خوشمزه اش تا به حال چندین جایزه برده است و تعجبی هم ندارد. سیب های کاملا طعم دار و نان ترد و سس وانیلی، بستنی وانیلی یا هر دو. انتخابش سخت است.
در بازشگت به سالزبورگ، در حالی که هنوز در ذهنم به شیرینی فکر می کردم، با همسرم یک جواهر واقعی را در گوشه خیابان یافتیم که نامش «شهر قدیم» بود. این محل، کیک فروشی شاتز (Schatz Konditorei) در پلاک ۳ خیابان گتریدگاس (Getreidegasse 3) بود. این مغازه کوچک و دلربا شاید از وسط فیلم ارنست لوبیتش (Ernst Lubitsch) سر در آورده باشد.
کارکنان آن سرزنده، قهوه شان عالی و ساشرتورت (sachertorte) به تنهایی ارزش دارد که به خاطرش تا اتریش بروی. دارم زیاد از غذا حرف می زنم؟ ببخشید. اما روش گشتن در سالزبورگ همین است. حتی یک بعداز ظهر که می خواهی به دیدن اجرای اثری از موتزارت بروی، که پنج نوازنده و دو خواننده آن را در کمال زیبایی اجرا می کنند، با شام سه بخشی (پیش غذا، غذای اصلی و دسر) در رستوران قرن هشتمی سنت پاول (St. Paul) که می تواند ادعا کند قدیمی ترین رستوران جهان است، کامل می شود. ارزش رفتن را قطعا دارد.
در این شهر تاریخی چیزهای بی شماری برای دیدن هست و به شما توصیه می کنم یک کارت سالزبورگ بخرید و با این کار بتوانید رایگان به همه مکان های بزرگ و بیشتر بخش های حمل و نقل عمومی دسترسی داشته باشید. واقعا منصفانه است. وقتی هم بخواهید بروید، می توانید شام آخر را در یکی از رستوران های آم واگ پلاتز کی اند کی (K&K Restaurants Am Waagplatz) صرف کنید.
طبقه پایین آن، یک کافه عادی با رایحه دلپذیر سوسیس و شنیتسل (راستی در سالزبورگ کسی سوسیس و نودل با هم سرو نمی کند) پر شده اما طبقه بالا، در دو طبقه فوقانی اش، اتاق های غذاخوری صمیمی هست و منویی عالی دارد که شامل گوشت خرگوش، گوشت گوزن و دیگر گوشت های لذیذ است. طعم قارچ هایشان با سس خامه ای که در پودینگ میوه پخته سرو می شود، هنوز زیر زبانم هست.
دسته بندی :اتریش

نظرات