تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

روز استقلال ایالات متحده امریکا

۲۴ آذر ۱۳۹۴
روز استقلال ایالات متحده امریکا

استقلال امریکا از پادشاهی بریتانیای کبیر در روز چهارم جولای ۱۷۷۶میلادی  و اتحاد ۱۳مستعمره سابق بریتانیا شکل گرفت. این روز یکی ازتعطیلات رسمی امریکا می باشد و درشب چهارم جولای آسمان اکثر شهرهای امریکا نورانی می شود. مردم در سالروز تایید اعلامیه استقلال، مراسمی با آتش بازی، سخنرانی، جشن های سیاسی و خانوادگی، رژه و جشن های میهن پرستانه برگزار می کنند.
ساختمان امپایر استیت با انفجار آتش بازی ها بر روی رودخانه هادسون فوق العاده زیباست. این روز بزگترین روزملی مردم امریکاست، روز رسیدن به آزادی و عدالت و برابری و دمکراسی است. این استقلال با تلاش بنیانگذارانش یعنی توماس جفرسون،  بنجامین فرانکلین، رابرت لوینگستن، جان ادامز و راجر شرمن  به نتیجه رسید.
این جملات یکی ازمشهورترین وتاثیر گذارترین جملات تاریخ امریکاست و نویسنده اعلامیه توماس جفرسون  وامضاکنندگان ۵۶ تن ازنمایندگان دومین کنگره امریکا بودند.
“ما که این حقایق  را بدیهی می دانیم همه انسانها برابر آفریده شده اند و آفریدگارشان حقوق سلب نشدنی معینی به آن ها عطا کرده است که حق زندگی و جستجوی خوشبختی ازجمله آن هاست.”
این عبارت اغلب برای احقاق حقوق گروه های به حاشیه رانده شده استفاده می شود. ابراهام لینکلن به باور داشتن ‌این دیدگاه تاثیر به سزایی داشت وعقیده داشت اعلامیه استقلال باید مرجع تفسیر قانون اساسی ایالات متحده قرار گیرد. مهمترین تاثیر مباحث این اعلامیه که مربوط به برده داری بود و ادعای این که همه انسان ها برابر افریده شده اند، انتقاد منتقدین را برانگیخت. با قوت گرفتن جنبش برده داری مدافعان جان راندلف وجان کالهون این متن اعلامیه زیر سوال رفت ودروغی اشکارو روشن بود.
ابراهام لینکلن در سال ۱۸۵۸میلادی با بیان این که چرا سیاه پوستان مستحق برخورداری از حقوق طبیعی نباشند که در اعلامیه استقلال ذکرشده است :”سیاهپوستان حق زندگی،آزادی را به اندازه سفید پوستان باید داشته باشند” این نظریه ابراهام لینکلن تاثیر عمیقی بر دیگران داشت ومورد تایید وتحسین افرادی مثل هری وی وجانا قرار گرفت.
تجلیل از روز چهارم جولای دربسیاری از شهرهای امریکا از جمله فیلادلفیا در برابر ساختمانی که اعلامیه استقلال امریکا درآن جا   امضاشده با برگزاری رژه و جشن برگزار می شود.
باراک اوباما همراه با میشل اوباما بانوی اول امریکا در مراسم بزرگداشت روز استقلال حضور دارند واز تلاش های سربازان امریکایی یاد می کنند.

دسته بندی :آمریکا

نظرات