تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

در کنار برج CN تورنتو چه خبر است؟

۵ خرداد ۱۳۹۵

وسعت «آکواریوم ریپلی کانادا» (Ripley`s Aquarium Of Canada) دوازده هزار و پانصد متر مربع است؛ چیزی حدود دو برابر یک زمین فوتبال. شاید اسم آکواریوم برای این سازه‌ی عظیم مناسب نباشد. اگر داخلش راهروهایی با دیوار شیشه‌ای نبود، می‌توانستم نامش را دریاچه‌ی مصنوعی بگذارم؛ فقط به خاطر عظمت‌اش. فکر می‌کنم بازدید از این آکواریوم هم مثل قطارهای شهربازی است؛ عده‌ای عاشقش هستند و عده‌ای از آن می‌ترسند. تصور کنید روی زمین راه می‌روید و بالای سرتان، کوسه‌ای عظیم الجثه حرکت می‌کند.

Ripleys-Aquarium-BestofToronto-2013-022

بزرگترین استخرهایی که در کشورمان وجود دارد، جلوی این آکواریوم مثل یک چکه آب است. شوخی نیست؛ ۵ میلیون و هفتصد هزار لیتر آب در این آکواریوم وجود دارد. در این آکواریوم می‌توان جانوران دریایی مختلفی را مشاهده کرد. عروس‌های دریایی، لابسترهای عظیم شصت و پنج ساله، کوسه‌های نیزه‌ای، سفره‌ماهی‌ها و ماهی‌های برقی، بعضی از جانوران عجیب و زیبای این آکورایوم هستند. شاید اگر از این آکواریوم بازدید نکنید، این جانداران را تنها در فیلم‌های مستند ببینید.

۹۹۹۲۹۷_۵۸۴۰۳۳۰۶۱۶۴۵۵۶۴_۱۳۰۶۶۹۳۴۹۷_n1

Kelp-Forest-small0

۲۹۹A2264-small0 A64P7839-small0 Ray-Bay-20

 

photo_2016-05-25_14-47-02

این آکورایوم، چندین بخش مختلف دارد. زمانی که واردش می‌شوید، دنیای آب‌های کانادا به شما نشان داده خواهد شد؛ از آب‌های سرد اقیانوس اطلس گرفته تا پنج دریاچه‌ی بزرگ آمریکای شمالی و عمق اقیانوس آرام. در مرحله‌ی بعد، به «صخره‌ی رنگین‌کمان» (Rainbow Reef) می‌رسید. در اینجا، حیات زیر آب در اقیانوس هند نمایش داده می‌شود. ماهی‌های این قسمت همه مخصوص مناطق استوایی هستند؛ جانورانی رنگارنگ که کنار هم، شبیه به یک رنگین‌کمان می‌شوند. بخش بعدی، می‌تواند نقطه‌ی اوج این آکواریوم باشد. تونل این بخش، از زیر کوسه‌هایی می‌گذرد که هیبت‌شان بسیار هیجان ‌انگیز خواهد بود. به احتمال زیاد تجربه‌ی این گالری که نام «مرداب خطر» (Dangerous lagoon) را برایش انتخاب کرده‌اند، هرگز از یادتان نخواهد رفت. فکر کنم بخش بعدی آکواریوم را برای من ساخته‌اند. در این بخش می‌توانیم به بدن تمام ماهی‌ها دست بزنیم. درباره‌ی این بخش بیشتر از این صحبت نمی‌کنم. دوست دارم خودتان تجربه‌اش کنید. فقط این را اضافه می‌کنم که در این بخش، می‌توانید پوست ماهی‌های زیادی را لمس کنید؛ تجربه‌ای که حتی برای غواصان حرفه‌ای هم پیش نمیاید

ripley-s-aquarium-of-canada-stingray-experience-in-toronto-276358

photo_2016-05-25_14-47-12

بخش بعدی این آکواریوم را می‌توان موزه‌ی تنوع زیستی زیر آب نامید. در این بخش، بیشتر گونه‌های دریایی شناخته شده جمع‌آوری شده‌اند. به احتمال زیاد بعد از این که در مراحل قبل از گونه‌های زنده بازدید کردید، دوست داشته باشید که درباره‌شان بیشتر بدانید؛ کاری که وظیفه‌ی این موزه است. بخش بعدی، تکمیل‌کننده‌ی تجربه‌تان خواهد بود. زیر پایتان، بالای سرتان و کنار بدن‌تان، عروس‌های دریایی خاصی رفت و آمد می‌کنند که از هفت اقلیم مختلف آورده شده‌اند. زمانی که در این بخش قدم می‌گذارید، حس می‌کنید که وارد سیاره‌ای جدید شده‌اید. نام این بخش، «سیاره‌ی عروس‌های دریایی» است. فرقی نمی‌کند که چه روزی به تورنتو برسید. این آکواریوم، در تمام روزهای سال، از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر باز است. البته خلوت‌ترین ساعاتش ۹ تا ۱۰ صبح و ۳ تا ۶ بعدازظهر خواهد بود. اگر برج CN را در تورنتو بشناسید، به سادگی می‌توانید آکواریوم ریپلی را هم پیدا کنید. این آکواریوم در بلوار «برمنر» (Bremner)، بین «المپیک پارک» و «برج CN» قرار دارد. بهتر است برای دیدن این آکواریوم، حدود دو تا سه ساعت وقت بگذارید. قرار است چهارصد و پنجاه گونه‌ی جانوری را تماشا کنید و عکس‌هایی خاطره‌انگیز هم بگیرید.

 

دسته بندی :کانادا

نظرات