تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

دریاچه نمک آران نگین سپید کویر

۱۳ آذر ۱۳۹۴
دریاچه نمک آران نگین سپید کویر

دریاچه نمک آران نگین سپید کویر

دریاچه نمک آران نگین سپید کویر و بیدگل که شوری نامش هیچ گاه مانعی بر شیرینی حیات و منفعتی که می‌تواند داشته باشد نیست، یکی از جاذبه‌ها و پتانسیل‌های بالای اقتصادی و فرهنگی کشور است که تا کنون به آن کمتر توجه شده است.


معرفی دریاچه نمک آران

دریاچه نمک آران و بیدگل، دریاچه نمک به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های مرنجاب آران و بیدگل با ۲۴۰۰ کیلومتر مربع مساحت نگین سپیدرنگ کویر است. این دریاچه در پشت کاروانسرای تاریخی مرنجاب حاصل چندین هزار سال ورود آب شور رودها و سیلاب‌هایی است که نمک خاک شور منطقه را در خود حل کرده است.میلیون‌ها سال پیش دریایی به نام “تتیس” در این منطقه بوده که به مرور زمان خشک شده و بعدها عمیق‌ترین قسمت آن با سرازیر شدن آب زمین‌های اطراف در این منطقه و به خاطر خاصیت چسبندگی خاک و باتلاقی بودن آن، دریاچه نمک شکل گرفته است.

رییس اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل، این دریاچه نمک را از مهم‌ترین جاذبه‌های کویر مرنجاب معرفی کرد و گفت: دریاچه نمک آران و بیدگل در فصل تابستان خشک و پوشیده از نمک است و در زمستان ارتفاع آب این دریاچه در بعضی از مناطق به دو سانتی‌متر می‌رسد.

نمای دریاچه نمک آران

هشت ضلعی‌های خانه زنبوری متشکله در این دریاچه به صورت طبیعی و به سپیدی برف از کریستال‌های نمک، منظره‌ای زیبا در پیش چشم بازدیدکنندگان مجسم می‌سازد و این دریاچه را به یکی از جاذبه‌های استثنایی طبیعی تبدیل کرده است.نحوه تشکیل چند ضلعی‌های منظم با دیواره‌های کریستالی و بلوری در سطح دریاچه از منظره چشم نوازی برخوردار است و چنانچه راه ارتباطی آن ساماندهی شود می‌تواند به یکی از مناطق سیاحتی تبدیل شود.رویش گیاهان مختلف، زندگی چهار پایان و چاه آب شیرین در اطراف دریاچه را از دیگر بخش‌های قابل توجه دریاچه نمک آران و بیدگل دانست که در کنار شوری منطقه جاذبه‌ای شگفت‌انگیز برای جذب گردشگران است.

گردشگری دریاچه نمک آران

از دریاچه نمک به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان نام ‌برد ، هرسال تعداد زیادی از گردشگران که برای بازدید از کاروانسرای مرنجاب به شهرستان سفر می‌کنند، از دریاچه نمک نیز بازدید می‌نمایند.جذاب‌ترین بخش دریاچه نمک آران و بیدگل را هشت ضلعی‌های بلوری شکل و وجود جزیره بی‌نظیر سرگردان در دل دریاچه دانست .جزیره سرگردان با حالتی کشتی مانند با دو سر نامعلوم و برخوردار از سنگ‌های آتش فشانی و تپه‌های بلند چشم انداز بی‌نظیری را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم کرده است.

نظرات علمی درخصوص دریاچه نمک آران

یک کارشناس شیمی در خصوص نتایج تحقیقات خود در مورد دریاچه نمک آران و بیدگل بیان کرد: دریاچه نمک آران و بیدگل علاوه بر دارا بودن مشتقات نمک شامل نمک خوراکی، صنعتی و آزمایشگاهی دارای مهم‌ترین منابع معدنی کمیاب دنیاست.تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است که بیش از ۳۰ ماده غنی معدنی از قبیل منیزیوم، پتاسیم، لیتیوم و بروم است که تهیه این مواد همواره موجب خروج ارز از کشور می‌شود.

در صورت راه‌اندازی کارخانه فرآوری شورابه‌های نمک در آران و بیدگل، نه تنها هزاران نفر از این شهرستان و شهرهای مجوار مشغول به فعالیت می‌شوند، بلکه اصلی‌ترین منابع معدنی دنیا در این دریاچه قابلیت فرآوری و استفاده و حتی صادرات را دارد.وجود منابع غنی معدنی در دریاچه نمک آران و بیدگل آن را به عنوان چاه نفتی معرفی کرده که هنوز کشف نشده است.

 
دسته بندی :ایرانگردی,عمومی

نظرات