تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

دریاچه سوان

۱ دی ۱۳۹۴
دریاچه سوان

دریاچه سوان بزرگترین دریاچه ارمنستان است که در فاصله ۶۰ کیلومتری از شمال شرق ایروان قرار دارد.

سوان یکی از بزرگ ترین دریاچه های آب شیرین در جهان به شمار می رود که در کنار دریاچه ارومیه و دریاچه وان از بزرگترین دریاچه های آب شیرین در منطقه است. سوان از ۲۸ رودخانه کوچک آبگیری می شود و با اینکه طول دریاچه به ۹۴۰ کیلومتر می رسد تنها یک رودخانه –روز هرازدان- از آن منشعب شده و تنها ۱۰% از آب کل دریاجه را با خود می برد. به روایتی سوان به معنی ” آب های سیاه ” یا “وان سیاه ” است.

گفته می شود پس از ورود مهاجران، این نام به دلیل شباهت سوان به “وان” به آن اطلاق شد و از آنجا که آبا آن تیره تر از دریاچه وان بود، نام “وان سیاه” یا “سوان” بر آن گذاشته شد. با این حال ریشه اوراسیایی سوان به معنای ” سرزمین دریاچه ها”ست که شاید اشاره به ریزش ۳۶ رودخانه به این دریاچه اشاره دارد. در ضلع شمال غربی صومعه ساواناوانک قرار دارد، این صومعه در سال ۸۷۴ بنا شده.

نام این کلیسا در زبان ارمنی به معنای “صومعه سیاه” از سنگ های سیاهی است که در ساخت این صومعه به کار رفته است. از این صومعه برای عبادت و محلی برای اسکان اشراف تبعید شده استفاده می شد اما پس از شروع حملات عثمانیان و اعراب، از این صومعه به عنوان مرکز دفاعی برای مقابله با این حملات استفاده شد و راهبان و کشیشان دوشادوش هم به مقابله با این تهدیدات برخواستند تا در حدود ۵۰۰ سال بعد که پادشاهی ارمنستان زیر حملات عثمانیان و ایرانیان فرو پاشید.

راهبان مقیم این صومعه در استفاده از طب سنتی و استفاده از گیاهان اطراف دریاچه در ساخت داروها بسیار چیره دست بودند و استفاده برخی از این داروها تا به امروز نیز کاربرد دارد. آخرین راهب معتکف در سال ۱۹۳۰ این صومعه را ترک نمود و پس از آن این مکان تنها برای برگزاری سمینار های تابستانی برای نوکشیشان استفاده می شود. در جنوب غربی دریاچه کلیسای دیگری به نام هایراوانک قرار دارد

سواحل سوان در طول دریاچه پراکنده شده. معروف ترین آنها در فاصله ۲٫۵ کیلومتری شمال تا شمال غربی دریاچه قرار دارد و دو هتل هارسانگر و بست وسترن بوهمیان امکانات رفاهی-خدماتی مورد نیاز مسافران را فراهم می نماید. ماهیگیری، موج سواری، قایقرانی و… از دیگر فعالیت های تفریحی است که در سواحل دریاچه انجام می شود.

دسته بندی :ارمنستان

نظرات