تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

دره بزرگ امریکا

۲۲ آذر ۱۳۹۴
دره بزرگ امریکا

دره بزرگ (Grand canyon) دره زیبایی که در شمال ایالت اریزونای امریکاست و رودخانه کلورادو ازمیان این دره می گذرد. گرند کانیون از اولین پارک های ملی در امریکا است و از جاذبه های گردشگری در امریکا می باشد. گرند کانیون به معنی دره بزرگ در سال ۱۹۱۹در فهرست پارک های ملی قرار گرفت. قرن ها پیش قبل ازمهاجرت اروپاییان، بومیانی دراین دره زندگی می کردند. آن ها در غارها ساکن بودند و مردم پائبلو این دره را یک منطقه ی مقدس می دانستند وبرای آن ها ارزش خاصی داشت.
اولین اروپایی فردی به نام گارسیا لوپز دکاردناس درسال ۱۵۴۰به این دره سفر کرد. گرند کانیون تا جنگ داخلی امریکا زیاد شناخته شده نبود و در سال ۱۸۶۹جان وزلی پاول  برای ماجراجویی وکسب علم، سفر خود را روی رودخانه کلرادو آغاز کرد. آن ها ابتدا ۹ نفر بودند با ۴ زورق  اما درپایان سفر ۶ نفر بیشتر باقی نماندند. جان این منطقه را با چهار زورق پارویی طی کرد.
سفر به دلیل شناخته نبودن، فوق العاده دشوار بود. در سال۱۸۶۹این دره با سفر جان بیشتر شناخته شد و رئیس جمهور امریکا تئودور رزولت بیش از ۸۰۰هزار هکتار از زمین های دره را به پارک اختصاص داد. این دره با وسعت عظیمی که رودخانه کلرادو از میان آن می گذرد درلیست عجایب هفتگانه قرار گرفته و یکی از اولین پارک های ایالت متحده دراین دره قرار دارد.
چشم انداز های جنوبی این دره فوق العاده آرام وزیباست. عمق این دره ۱۸۰۰وطول ان ۴۴۶کیلومتر است و زیباترین مناظر جهان به خاطر فرسایش ۶ میلیون ساله و وجود رودخانه کلورادو به چشم دیده می شود.  دره دو میلیارد سال پیش توسط کلورادو به وجود آمده است.
شکاف دره حدود۱۶۰۰متر می باشد که این شکاف بسیار چشم نواز وخیره کننده است. در این دره ۱۵۰۰گونه گیاهی وجود دارد و۵۰۰گونه جانوری زنندگی می کنند.
در۲۰مارس ۲۰۰۷ پل شیشه ای بر روی دره ساخته شد. این پل شکل نعل اسبی دارد  و۱۲۰۰متر از زمین فاصله دارد. این زیبای شیشه ای به گونه ای طراحی شده است که در برابر باد وزلزله ۸ ریشتری مقاومت دارد و معادل وزن ۷تن را تحمل می کند.
در فضای پل، موزه، رستوران، تئاتر و سینما، فروشگاه وسالن تشریفات وجود دارد. چون گرمای خورشید در دره بالاست خاک دره بسیار سخت ومحکم است و باران را به خود جذب نمی کند و آب باران به درون سیلاب می رود. دره کانیون آرام، دیدنی وجذاب است وجالب است که در یک بیابان واقع شده است و دیدن آن خالی از لطف نیست.

دسته بندی :آمریکا

نظرات

frzd

jaleb bud