تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

بازدید از حیات‌وحش نقاط مختلف دنیا

۵ فروردین ۱۳۹۶
بازدید از حیات‌وحش نقاط مختلف دنیا

هیچ احساسی به‌اندازه مشاهده یک حیوان در حیات‌وحش ترسناک نیست، به‌ویژه زمانی که انتظار آن را ندارید. این لحظه‌ای الهام‌بخش و نفس‌گیر است که در تمام عمر در خاطرتان خواهد ماند. بازدید از حیات‌وحش در روزهای تعطیل محبوبیت فزاینده‌ای در بین مردم پیداکرده است. بازدید از حیات‌وحش یکی از بهترین راه‌ها برای بازگشت به طبیعت و دور شدن از فشار و شلوغی زندگی روزمره است. باوجود پیشنهاد بازدید از حیات‌وحش در روزهای تعطیل در بسیاری از مکان‌های شگفت‌آور تصمیم‌گیری برای این‌که کجا بروید یا چه حیواناتی را ببینید کمی مشکل می‌شود؛ بنابراین، من ۱۰ تجربه برتر خود درزمینه بازدید از حیات‌وحش در مکان‌های متعددی در اطراف جهان را در اینجا آورده‌ام که برخی از آن‌ها در مناطق بیابانی دوردست قرار دارند، اما امکانات رفاهی لوکسی دارند که هرگز از آن‌ها دور نخواهید بود.
 1. آرواره‌ها: غواصی در قفس در کنار کوسه‌های سفید بزرگ در گنزبای (آفریقای جنوبی)
برای داشتن تجربه‌ای بسیار عالی در حیات‌وحش می‌توانید در میان آب‌های پر از کوسه در ساحل جنوبی آفریقای جنوبی شیرجه بزنید – البته در داخل قفس – و خود را برای یک رویارویی دلهره‌آور با این حیوانات فوق‌العاده درنده یعنی کوسه‌های سفید آماده کنید. گنزبای یک دهکده ماهیگیری واقع در شرق کیپ‌تاون به قطب تورهای گردشگری تبدیل‌شده است که تخصصشان در شیرجه با کوسه‌های سفید در قفس‌های ایمنی است. این قفس‌ها ضد کوسه هستند و خاطره این تجربه دلهره‌آور همواره در ذهنتان خواهد ماند. بدون شک پس‌ازاین ماجراجویی برای این درندگانی که اغلب به‌درستی شناخته‌نشده‌اند احترام بیشتری خواهید گذاشت.
 • بهترین زمان برای بازدید از آرواره‌ها: زمستان (می یا اکتبر) بهترین زمان برای غواصی در قفس در کنار کوسه‌های سفید است. هرچند مشاهده کوسه‌ها در آنجا تضمین نمی‌شود اما درصد موفقیت بسیار بالاست (در حدود %۹۵). در طول زمستان در آفریقای جنوبی ممکن است آب‌وهوا غیرقابل‌پیش‌بینی و با تندبادهای سردی همراه باشد، بنابراین در مواردی که وضعیت آب‌وهوا اجازه غواصی در آب را ندهد بهترین راه رزرو کردن تور گردشگری چندروزه است. کوسه‌ها در ماه‌های تابستان همچنان در آن اطراف هستند اما تعدادشان زیاد نیست و ممکن است چند روز بگذرد و هیچ کوسه‌ای را مشاهده نکنید.
 • اپراتورهای پیشنهادی غواصی در قفس: تورهای کوسه سفید بزرگ (Great White Shark Tours)، شرکت غواصی کوسه سفید (White Shark Diving Company)، کوسه‌های بزرگ (Supreme Sharks)
 • هتل‌های لوکس پیشنهادی: هتل تنها (One & Only Hotel)، هتل ۱۲ حواری (۱۲ Apostles Hotel)، خانه الرمان (Ellerman House)
 1. کتاب جنگل: جستجوی ببرها در رانتابور (هند)
پارک ملی رانتابور یکی از آخرین بقایای مناطق بیابانی در هند است. در این پارک که در گذشته زمین شکار مهاراجه‌ها بوده است، هنوز ویرانه‌هایی از چندین معبد و مسجد و نیز یک دژ باعظمت متعلق به قرن دهم وجود دارند. در آنجا حیات‌وحش عجیب‌وغریبی برای مشاهده وجود دارد ازجمله بز کوهی، گوزن سامبار، میمون‌های لانگور و کروکدیل‌ها، اما دلیل اصلی بازدید مردم ازآنجا مشاهده ببر باعظمت و گریزپای سلطنتی بنگال است. اگر می‌خواهید شانس خود برای مشاهده این ببرها را افزایش دهید بهتر است در فصل مناسب به آنجا بروید و چند روز از تعطیلات خود را برای ردگیری این ببر در این مکان باشکوه بگذرانید.
 • بهترین زمان برای بازدید کتاب جنگل در هند: در پایان فصل خشک و در طول ماه‌های مارس، آوریل و می که پوشش گیاهی آنجا پراکنده است و حیوانات برای جستجوی آب بیرون می‌آیند، اکثر حیوانات را می‌توان در آنجا مشاهده کرد. اگر در فصل زمستان می‌خواهید از آنجا بازدید کنید، بهتر است لباس گرم به همراه داشته باشید.
 • هتل‌های لوکس پیشنهادی: آمانی خاص (Aman-i-Khas)، اوبروی وانیاویلاس (Oberoi Vanyavilas)
 1. مرداب آبی: غواصی با سفره‌ماهی‌های شیطان در مالدیو
جزایر مالدیو که تجلی یک بهشت گرمسیری هستند، لبه‌های مرجانی یک رشته‌کوه آتش‌فشان اقیانوسی هستند که لبه بیرونی‌شان در برخی نقاط تا عمق بیش از ۳ کیلومتر غوطه‌ور شده‌اند. این کانال‌های عمیق ۲۶ جزیره مرجانی را از هم جدا می‌کنند که از ها آلیفو در شمال تا طول بیش از ۸۰۰ کیلومتر دریایی تا جزیره مرجانی آدو در جنوب کشیده شده است و جریان اقیانوسی بین آن‌ها یک مکان غواصی در سطح جهانی و نیز بهترین مکان منفرد در کره زمین برای غواصی یا زیرآبی رفتن با کوسه‌های نهنگی عظیم، کوسه‌های صخره‌ای بی‌خطر و سفره‌ماهی‌های شیطان بسیار باشکوه را فراهم می‌کند.
 • بهترین زمان برای بازدید از مرداب آبی: غواصان می‌توانند در تمام طول سال از غواصی با سفره‌ماهی‌های شیطان و کوسه‌های نهنگی در مالدیو لذت ببرند، اما مناطقی که تعداد این حیوانات در آن‌ها زیاد است در میان فصول متغیرند. در طول فصل خشک باران‌های موسمی شمال شرق (ژانویه تا آوریل) سفره‌ماهی‌های شیطان و کوسه‌های نهنگی در سمت غرب جزیره‌های مرجانی بیش از سایر نقاط وجود دارند درحالی‌که در طول فصل باران‌های موسمی جنوب شرقی سفره‌ماهی‌های شیطان و کوسه‌های نهنگی معمولاً در نزدیکی لبه شرقی جزیره‌های مرجانی مشاهده می‌شوند.
 • هتل‌های لوکس پیشنهادی در آری آتول: کنستانس موفوشی (Constance Moofushi)، LUX مالدیو (LUX * Maldives)، کونراد رانگالی (Conrad Rangali)، W مالدیوز (W Maldives)، بنیان تری مادیورو (Banyan Tree Madivaru)
 1. رژه پنگوئن‌ها: گشت‌وگذار در آب‌های اطراف قطب جنوب
سرزمین عجایب یخ‌زده به نام قطب جنوب آخرین حیات‌وحش واقعی بر روی کره زمین است که انسان خرابش نکرده است. این مکان که به‌طور رسمی مسکونی نشده و به کسی هم تعلق ندارد، مکان بی‌نهایت‌هاست، زیرا عنوان سردترین، خشک‌ترین و بادخیزترین محل روی زمین به آن تعلق دارد؛ اما برخلاف این شرایط سخت، شبه‌قاره قطب جنوب به دلیل دسترس‌پذیری و آب‌وهوای معتدل‌تر خود بیشترین بازدیدکنندگان را به خود جلب کرده است. کلونی‌های باشکوه پنگوئن امپراتور و نیز کلونی‌های سیل، نهنگ‌ها و آلباتروس‌ها تعطیلات لذت بخشی را در حیات‌وحش برایتان تضمین خواهند کرد.
 • بهترین زمان برای بازدید از رژه پنگوئن‌ها: سفرهای تفریحی به قطب جنوب در طول تابستان آسترال یعنی اوایل نوامبر تا اواخر مارس برگزار می‌شوند. در میان این دوره هیچ «بهترین» زمانی وجود ندارد، هرچند هر یک از این ماه‌های مختلف ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند. نوامبر فصل عشق‌بازی پنگوئن‌ها و پرندگان دریایی است، درحالی‌که گل‌های وحشی بهاری در جزایر فالکلند شکوفه کرده‌اند و یخ بهاری در حال شکستن است که شکل‌های مجسمه مانندی را ایجاد می‌کند. در دسامبر و ژانویه اولین بچه‌های سیل‌ها و جوجه‌های پنگوئن‌ها در ساوت جورجیا و جزایر فالکلند متولد می‌شوند و نهنگ‌های بیشتری را می‌توان مشاهده کرد و روزها طولانی‌تر می‌شوند. ماه‌های فوریه و مارس بهترین زمان برای مشاهده رویش پر جوجه‌های پنگوئن هستند که در حال جمع‌کردن قوای خود برای زمستان طولانی آینده هستند.
 • کشتی‌های کروز که من انتخاب می‌کنم: جهانگرد نقره‌ای (Silver Explorer)، لی بوریل (Le Boreal)، اریون جغرافیایی شمالی (National Geographic Orion)
 1. رقص با گرگ‌ها: مشاهده گرگ‌ها و بایسون‌ها در یلوستون (ایالات‌متحده آمریکا)
بایسون: گاومیش وحشی امریکای شمالی که نشخوارکننده است و سر و گردن و شانه‌اش از موی بلند پوشیده شده و شاخش خمیده و پشتش کمی کوژ است
دره وسیع لامار یلوستون که فقط یک جاده از میان آن می‌گذرد، یکی از مناطقی است که بازدیدکنندگان جدی حیات‌وحش حتماً باید از آن بازدید کنند، زیرا محل زندگی پنج حیوان بازی بزرگ آمریکا یعنی بایسون، گوزن شمالی، گربه وحشی پشمالو، خرس گریزلی و گرگ است. بایسون و گوزن شمالی را به‌آسانی می‌توان مشاهده کرد درحالی‌که گربه‌های وحشی پشمالو تقریباً هیچ‌وقت دیده نشده‌اند (مگر این‌که چند روز در کنار لاشه‌ای باقی‌مانده باشند). بازدیدکنندگانی که تمایل داشته باشند از صبح زود به آنجا بروند یا تا زمان غروب آفتاب منتظر بمانند ممکن است خرس‌های گریزلی و گرگ‌های در حال پرسه زدن در دره و در حال شکار را مشاهده کنند (دوربین دوچشمی همراه داشته باشید). درواقع، دره لامار مقصد شماره ۱ برای مشاهده گرگ‌هاست.
 • بهترین زمان بازدید از گرگهای آمریکایی: بهترین زمان برای بازدید از یلوستون فصل بهار (از مارس تا می) و پاییز (از سپتامبر تا نوامبر) است. ویژگی این فصول آن است که آب و هوایی ملایم و جمعیتی کمتر دارند و حیات‌وحش در سرزنده‌ترین حالت خود است (به‌ویژه در طول بهار). به‌هرحال، اگر تنها دلیلتان برای بازدید از آنجا مشاهده گرگ‌هاست، برخی به شما خواهند گفت که بهترین زمان برای آن در طول زمستان است که گرگ‌ها را بیشتر می‌توان دید (گرگ‌های سیاه‌رنگ در مقابل برف سفید را به‌سادگی می‌توان دید) و شکار هم به‌آسانی در معرض دید است. بااینکه فصل زمستان به دلیل داشتن سرمای زیاد برای افراد ضعیف مناسب نیست، اما هیچ‌چیزی به زیبایی مشاهده خروج بخار از زیر لایه ضخیمی از برف یا یک گله گرگ از میان اسکوتر برفی نیست.
 • هتل‌های و اقامتگاه‌های لوکس پیشنهادی: آمانگانی (Amangani)، جکسون هول چهارفصل (Four Seasons Jackson Hole)
 1. پارک ژوراسیک: ردگیری حیات‌وحش در جنگل کورکوادو (کاستاریکا)
پارک ملی کورکوادو که در گوشه جنوب غربی اوسا پنیسوالا کاستاریکا قرار دارد، یکی از سرزنده‌ترین مکان‌های بیولوژیکی در کره زمین است و زیبایی جنگل‌های مرطوب قدیمی، جنگل‌های ابری، باتلاق‌های جنگلی و سواحل وحشی آن فراتر از حد توصیف است. قلب این پارک جنگلی که در اطراف ایستگاه سرنا رنجر قرار دارد، پر است از حیات‌وحش گرمسیری که حیواناتی ازجمله ماکائوهای قرمز، خوک‌های خرطوم دراز، کتزال (نوعی مرغ trogon به نام Pharomachrus mocinno  که به رنگ سبز و قرمز و بومی امریکای مرکزی است)، قورباغه‌های چشم قرمز، مارهای بوآی در هم کوب (نوعی مار بوآ که بسیار بزرگ و قهوه‌ای‌رنگ و دارای خط‌های عرضی است) و انواع میمون‌ها چند نمونه از آن هستند. اگر یک شیرکوهی یا جگوار را در ساحل در حال شکار لاک‌پشت دیدید، فرد خوش‌شانسی هستید اما مراقب گله‌های گراز آمریکایی حریص در جنگل تاریک هم باشید.
 • بهترین زمان برای بازدید از پارک ژوراسیک: پارک ملی کورکوادو یکی از مرطوب‌ترین مکان‌های روی زمین است، بنابراین، مطمئن شوید که برای این مرکز کاستاریکا در طول فصل خشک (ژانویه تا مارس) عازم می‌شوید تا از بیشترین بخش باران‌ها در امان باشید.
 • هتل‌های لوکس پیشنهادی: لاپا ریوس (Lapa Rios)، اقامتگاه جنگلی کاسا کورکوادو (Casa Corcovado Jungle Lodge)
 1. خارج از آفریقا: تماشای مهاجرت بزرگ در سرنگتی (تانزانیا)
یکی از تماشایی‌ترین مراحل یک سافاری کلاسیک آفریقایی، مهاجرت بزرگ است یعنی سفر دورودراز ۵/۱ میلیون گاو وحشی و ۲۰۰ هزار گورخر است که تمامی‌شان در رقابتی برای زنده ماندن باران را تعقیب می‌کنند و شکارچیان درنده فراوانی هم در این حین به سراغشان می‌آیند. اگر در فصل مناسب از این منطقه بازدید کنید، شانستان برای تماشای کشتار به‌وسیله گروهی از شیرها نسبتاً بالا می‌رود. تنها ماجراجویی حیات‌وحش آفریقایی دیگر که به این مهاجرت بزرگ نزدیک است، مشاهده دومین تجمع بزرگ حیات‌وحش در دلتای اوکاوانگو بوتسوانا است.
 • بهترین زمان برای بازدید از آنجا: گله‌های گاو وحشی باران را دنبال می‌کنند، پس بهتر است سفر خود را بر همین اساس برنامه‌ریزی کنید. بهترین زمان برای تماشای مهاجرت در تانزانیا شاید ماه‌های فوریه و مارس باشد که در این زمان‌ها گله‌های گاو وحشی و گورخر در ابتدای فصل بارش در سرنگتی جمع می‌شوند و بچه‌های خود را نیز به همراه دارند. نه‌تنها از دیدن بچه‌های این حیوانات لذت خواهید برد، بلکه تعداد شکارچیان درنده نیز در بیشترین میزان خود خواهد بود. در ماه‌های جولای و ژوئن، این گروه مهاجرتی بزرگ به ماسایی مارا در کنیا هم سفر کوتاهی خواهد کرد و در همین زمان می‌توانید عبور آن‌ها از رودخانه گرومتی و شکار آن‌ها به‌وسیله کروکدیل‌ها را مشاهده کنید (هرچند پیش‌بینی زمان دقیق این رویداد کار مشکلی است).
 • هتل‌های لوکس پیشنهادی: کمپ مهاجرتی سرنگتی (Serengeti Migration Camp)، چهارفصل (Four Seasons)، اقامتگاه ساساکاوا (Sasakwa Lodge)، خانه سرنگتی (Serengeti House)، اردوگاه خیمه‌ای سابورا (Sabora Tented Camp)، اقامتگاه سینگیتا فارو فارو (Singita Faru Faru Lodge)، اردوگاه خیمه‌ای اکتشافی سیار (Explore Mobile Tented Camp)
 1. ویلی آزاد: کایاک سواری با نهنگ‌ها در بریتیش کلمبیا یا آلاسکا
تصور کنید که صحنه‌ای باورنکردنی از دسته کوچکی از نهنگ‌های قاتل را که به نام نهنگ‌های اورکا هم مشهورند می‌بینید یا صدای نفس کشیدن نهنگ کوهان‌دار را که شناکنان از کنار کایاک‌تان می‌گذرد، می‌شنوید. به‌جز صدای شما، نهنگ‌ها و سکوت طاقت‌فرسای طبیعت هیچ صدای دیوانه‌وار دیگری به گوش نمی‌رسد. برای کایاک سواری در کنار نهنگ‌های قاتل هیچ جایی بهتر از تنگه جانستون در گوشه شمال شرق جزیره ونکوور و برای کایاک سواری با نهنگ‌های کوهان‌دار جایی بهتر از نزدیک آدولفوس پوینت در نزدیکی پارک ملی خلیج گلیشر در آلاسکا نیست. اگر دیدید چند نهنگ درست چند یارد دورتر از شما از آب بیرون جهیدند، شگفت‌زده نشوید!
 • بهترین زمان برای بازدید از ویلی آزاد: بهترین زمان برای کایاک سواری با نهنگ‌ها بین ماه می و نیمه اول سپتامبر است. در این زمان روزها طولانی‌ترند، نهنگ‌ها در این منطقه فعال هستند و دمای هوا هم معتدل است (در هرلحظه از روز خود را برای بارش باران – باران فراوان – و طوفان آماده کنید).
 • اپراتورهای تماشای نهنگ و کایاک سواری که من انتخاب می‌کنم: کایاک سواری دریایی در آلاسکا (Sea Kayak Alaska) (پارک ملی خلیج گلیشر، آلاسکا)، کایاک سواری در جزیره شمالی (North Island Kayak) (جزیره ونکوور، آلاسکا)
 • اقامتگاه‌های لوکس پیشنهادی در جزیره ونکوور و اطراف آن (برای آلاسکا با موارد پایین مقایسه کنید): تفریحگاه حیات‌وحش کلیوکوت (Clayoquot Wilderness Resort)، تفریحگاه اقامتی لانگ بیچ (Long Beach Lodge Resort)، مهمانخانه ویکانینیش (Wickaninnish Inn)، تفریحگاه سونورا (Sonora Resort)
 1. حیات‌وحش: پیاده‌روی در میان خرس‌های گریزلی در آلاسکا (ایالات‌متحده آمریکا)
ممکن است این ایده‌ای جنون‌آمیز به نظر آید، اما این‌طور نیست، حداقل در پارک ملی کاماتی یعنی منطقه بیابانی بکر و دوردست در آلاسکا که خرس‌های قهوه‌ای ساحلی عظیم به دلیل فراوان بودن غذا در اطراف خود و یک برنامه طولانی‌مدت مراقبت از حیات‌وحش به طول بیش از ۱۰۰ سال انسان‌ها را شکار و غذای خود نمی‌دانند، این‌طور نیست. پرواز دیدنی در یک هواپیمای کوچک و پس‌ازآن فرودی هیجان‌انگیز در ساحل شمارا به مراتع کاماتی خواهد برد که در آنجا خرس‌ها را در زیستگاه‌های طبیعی خود مشاهده خواهید کرد و همراه با یک راهنمای غیرمسلح در میان آن‌ها پیاده‌روی خواهید کرد.
 • بهترین زمان برای بازدید از حیات وحش آمریکا: بااینکه ممکن است در هرزمانی در آلاسکا با خرس‌ها مواجه شوید (به‌جز زمانی که به خواب زمستانی فرورفته‌اند)، بیشترین شانس برای دیدن خرس‌ها زمانی است که برای غذا خوردن از یک منبع غذایی متمرکز مانند ماهی‌های قزل‌آلا و جگن جمع شده‌اند. کاماتی بهترین مکان منفرد برای مشاهده خرس‌ها در حیات‌وحش است (بهتر است دنبال هیچ مکان جایگزین نباشید). ژوئن و آگوست بهترین ماه‌ها برای تماشای فعالیت خرس‌ها (بازی کردن، کندن زمین، چرا و جفت‌گیری) و پیاده‌روی در میان آن‌ها در سواحل وحشی کاماتی است. در ماه‌های جولای و سپتامبر خرس‌های قهوه‌ای در نزدیکی آبشارهای رودخانه بروکس در مرکز پارک ملی برای خوردن ماهی‌های آزاد سرخ گوشت جمع می‌شوند که امکان مشاهده این حیات‌وحش دیدنی را از سه سکوی مشاهده فراهم می‌کند (متأسفانه مجبور خواهید بود لذت تماشای این صحنه را با افراد بسیاری تقسیم کنید). برای دیدن خرس‌ها آماده‌باشید!
 • اپراتورهای برتر مشاهده خرس در کاماتی: کاتمایلند (Katmailand)(مشاهده خرس‌ها در آبشارهای بروکس)، ماجراجویی‌های خرس‌های آلاسکایی (Alaska Bear Adventures)(مشاهده خرس‌ها در امتداد ساحل)
 • اقامتگاه‌های برتر حیات‌وحش آلاسکایی (لوکس‌ترین جایی که می‌توانید در آلاسکا انتخاب کنید): اقامتگاه یخچال طبیعی کنای فجوردز (Kenai Fjords Glacier Lodge) کمپ دنالی (Camp Denali)، اقامتگاه نرث فیس (North Face Lodge)، اقامتگاه کولیک (Kulik Lodge)، اقامتگاه اولتیما تول (Lodge Ultima Thule). در خود کاتمایی – بهترین جا برای روبرو شده با خرس‌ها – امکانات رفاهی لوکس وجود ندارد.
 1. مشاهده گوریل‌ها در مه: ملاقات با بستگان در اوگاندا یا روآندا
دیدن یک گوریل وحشی در آفریقا یکی از کارهای مهمی است که بسیاری از مردم قصد انجامش را دارند. گوریل‌های کوهستانی باشکوه‌ترین و متأسفانه کمیاب‌ترین میمون‌ها از میان تمامی پستانداران غیرانسانی هستند. تنها ۷۰۰ قلاده از این موجودات باشکوه در دنیا وجود دارند که تمامی‌شان در منطقه مرزی بین روآندا، اوگاندا و جمهوری دموکراتیک کنگو یافت می‌شوند. یک تور ردگیری هدایت‌شده گوریل (که نیم روز تا یک روز کامل طول می‌کشد و پس از یافتن میمون‌ها به شما اجازه خواهند داد یک ساعت را با آن‌ها بگذرانید) تجربه‌ای عالی است که ارزش زحمت برای این مسافرت را دارد.
 • بهترین زمان برای بازدید از آنجا: بااینکه گوریل‌ها را در تمام طول سال می‌توان در آنجا ردگیری کرد، بهترین زمان برای بازدید از اوگاندا (به‌جای آن روآندا) در طول دو فصل خشک این کشور یعنی ژانویه و فوریه و از ژوئن تا سپتامبر است.
 • اقامتگاه‌های لوکس پیشنهادی: اقامتگاه گوریل کوهستان کلودز (Clouds Mountain Gorilla Lodge) (اوگاندا) اقامتگاه سیلور بک (Silverback Lodge) (روآندا)
به این مقاله امتیاز دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
دسته بندی :سایر

نظرات