تغییر برند ایران آنکارا به نیلگام

از ارمنستان بدانید

۱۶ بهمن ۱۳۹۴
از ارمنستان بدانید

پایتخت ارمنستان شهر ایروان می باشد که بیش از یک سوم جمعیت کشور را در خود جای داده است. به جز این شهر که پایتخت ارمنستان است، شهر های دیگری نیز در ارمنستان وجود دارند که آن ها نیز از اهمیت زیادی برخوردارند مانند: شهرهای گیومری (Gyumri) ، آبویان (Abovian) ، وانادزور (Vanadzor) ، اجمیادزین (Ejmiadzin) ، آشتاراک (Ashtarak) ، کاپان (Kapan) ، گوریس (Goris) ، آپاران (Aparan) ، آرتاشات (Artashat) ، هرازدان (Hrazdan) ، ایجوان (Ijevan) ، آماسیا (Amasia) ، مارالیک (Maralik) ، مارتونی (Martuni) ، ماسیس (Masis) ، الاوردی (Alaverdi) ، و وادنیس (Vardenis).

جمعیت ارمنستان

از ارمنستان بدانید

جمعیت ارمنستان هم اکنون حدود ۳٫۲ میلیون نفر است که نزدیک به یک میلیون نفر آن در ایروان زندگی می­کنند. جمعیت کل ارامنه جهان ۹ میلیون نفر می باشد که بیشترشان خارج از سرزمین مادری زندگی می کنند. از نظر ترکیب قومی ارمنستان جمعیت یکپارچه دارد و بیش از ۹۳ درصد از جمعیت این جمهوری را ارمنیان تشکیل می­دهند.

دین کشور ارمنستان

از ارمنستان بدانید-۲

اکثر مردم ارمنستان پیروی کلیسای حواری ارمنی هستند. که نزد ایرانیان به کلیسای گریگوری شناخته می شود و کلیسای ملی ارامنیان محسوب می شود. کلیسای حواری ارمنی از اولین کلیساهای دنیای مسیحیت است و جزو کلیسای ارتدوکس شرقی به شمار می رود. ارامنه قبل از پذیرفتن دین مسیحیت بت پرست بوده و بت های بی­شماری از جمله آناهید را ستایش می کردند. پس از ظهور مسیحیت و از قرن اول میلادی نخستین پیام آوران مسیحیت وارد کشور ارمنستان شده و به تبلیغ این دین پرداختند. اولین مبلغان مسیحی در کشور ارمنستان تادئوس (Thaddeus) و بارتولومئوس (Bartholomew) بوده اند که از حواریون عیسی مسیح بوده اند. این افراد به دست خکام بت پرست ارمنی کشته شدند و بعد ها در قتل­گاهشان کلیسایی ساخته شد. کلیسای تادئوس یا طاطاوس مقدس یا قره کلیسا واقع در شمال غرب شهر ماکو در ایران محل شهادت تادئوس می باشد. در حالی که بیشترین مردم ارمنستان به دین مسیحی روی آوردند اما هنوز تا قرن سوم میلادی، بت پرستی در کشور حاکم بود. طبق روایات، مقدر بود که مسیحی کردن کشور ارمنستان توسط گریگور مقدس صورت گیرد. گریگور (Gregory) منسوب به خانواده اشکانیان و بنا به روایتی پسر همان مردی بود که به تحریک شاهان ساسانی، خسرو اول پادشاه کشور ارمنستان را کشته بود. گریگور و همه افراد خانواده اش در شهر کاپادوکیا (Cappadocia)  واقع در شرق آسیای صغیر مقیم شدند و در آنجا بود که گریگور با آموزه های مسیحی آشنا گردید و مسیحی شد.

از ارمنستان بدانید-۱

مسیحی شدن ارامنه دارای دو جنبه بود که یکی از آن ها تغییر و تحول شدید تاریخ ارمنستان پس از مسیحیت بود از سوی دیگر و از دیدگاه تاریخ مسیحیت نیز این رویداد اهمیت ویژه ای دارد چراکه ارامنیان نخستین ملتی هستند که در سال ۳۰۱ میلادی مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور پذیرفتند. روایت است که گرویدن کنستانتین امپراتور روم به دین مسیح و قبول مسیحیت به عنوان دین رسمی امپراتوری روم در سال ۳۱۳ میلادی صورت گرفت. همانطور که در مطالب دیگر نیز ذکر کردیم، کلیسای گریگوریوی روشنگر در شهر اجمیادزین کنونی ساخته شد و تا حال

دسته بندی :ارمنستان

نظرات